• cichociemni@elitadywersji.org

Tag Archives: lista cichociemnych

Lista Cichociemnych

 
Cichociemni byli żołnierzami Armii Krajowej w służbie specjalnej

Tylko Cichociemni byli rekrutowani, selekcjonowani, szkoleni oraz ekspediowani do Polski
przez Oddział VI (Specjalny) Sztabu Naczelnego Wodza.

 


41_cc-Tobie-Ojczyzno-grupa-250x139 Lista CichociemnychSpis treści:


 

Do pobrania – Lista Cichociemnych 
(plik pdf, z linkami do Ich biogramów)

 

znak-cc-180x300 Lista Cichociemnych

 

Oto lista 316 Cichociemnych

spadochroniarzy Armii Krajowej

zaprzysiężonych na Rotę Armii Krajowej i zrzuconych do Polski:

 

UWAGA!  Tabela ma więcej niż jedną stronę, wyświetla po 50 wierszy na stronie

(kliknij w nazwisko, aby przejść do strony z biogramem, wpisz w wyszukiwarkę, aby wyszukać)
Tabelę można przeszukiwać, wpisując dowolny ciąg znaków

 

Autor wykazu – Ryszard M. Zając, wnuk por. cc. Józefa Zająca

Na urządzeniach mobilnych aby zobaczyć całość należy przewinąć w poziomie

StopieńFotoNazwisko imięPseudonim
kpt.
ADRIAN-Florian Lista Cichociemnych
Adrian FlorianLiberator
gen. bryg.
BALUK-Stefan Lista Cichociemnych
Bałuk StefanStarba
por. lot.
BATOR-Ignacy Lista Cichociemnych
Bator IgnacyOpór
ppłk.
BAZALA-Leon Lista Cichociemnych
Bazała LeonStriwiąż
mjr
BAKIEWICZ-Zbigniew Lista Cichociemnych
Bąkiewicz ZbigniewZabawka
ppor.
BENEDYK-Tadeusz Lista Cichociemnych
Benedyk TadeuszZahata
kpt.
BENRAD-Adam Lista Cichociemnych
Benrad AdamDrukarz
ppor.
BERNACZYK-SLONSKI-Kazimierz. Lista Cichociemnych
Bernaczyk - Słoński KazimierzRango
płk
BETKOWSKI-Jacek Lista Cichociemnych
Bętkowski JacekTopór 2
płk. pil.
BIALY-Jan Lista Cichociemnych
Biały JanKadłub
ppor.
BICHNIEWICZ-Jerzy Lista Cichociemnych
Bichniewicz JerzyBłekitny
kpt.
BIDZINSKI-Niemir Lista Cichociemnych
Bidziński NiemirZiege Karol
st. sierż. lot.
BIEDRZYCKI-Stanislaw Lista Cichociemnych
Biedrzycki StanisławOpera
ppłk. sap.
BIELSKI-Romuald Lista Cichociemnych
Bielski RomualdBej
ppor.
BIENIAS-Jan Lista Cichociemnych
Bienias JanOsterba
ppor. lot. cw
BIEZUNSKI-Jan Lista Cichociemnych
Bieżuński JanOrzyc
mjr sap.
BILSKI-Kazimierz Lista Cichociemnych
Bilski KazimierzRum
płk.
BORYCZKA-Adam Lista Cichociemnych
Boryczka AdamBrona
ppłk.
BORYS-Adam Lista Cichociemnych
Borys AdamPług
mjr łączn.
BURDZINSKI-Tadeusz Lista Cichociemnych
Burdziński TadeuszMalina
por. piech.
BUSLOWICZ-Michal Lista Cichociemnych
Busłowicz MichałBociek
por.
BUYNO-Jerzy Lista Cichociemnych
Buyno JerzyGżegżółka
ppor.
BYSTRZYCKI-Przemyslaw Lista Cichociemnych
Bystrzycki PrzemysławGrzbiet
ppor. łączn.
BZDAWKA-Bernard Lista Cichociemnych
Bzdawka Bernard Siekiera
mjr sap.
CETYS-Teodor Lista Cichociemnych
Cetys TeodorWiking
ppor. łączn.
CHMIELOCH-Ryszard Lista Cichociemnych
Chmieloch RyszardBłyskawica
mjr
CHMIELOWSKI-Antoni Lista Cichociemnych
Chmielowski Antoni Wołk
por.
CHYLINSKI-Eugeniusz Lista Cichociemnych
Chyliński Eugeniusz Frez
kpt. piech.
CIEPLIK-Franciszek Lista Cichociemnych
Cieplik FranciszekHatrak
mjr
CZAYKOWSKI-Andrzej Lista Cichociemnych
Czaykowski Andrzej Garda
por. łączn.
CZEPCZAK-GORECKI-Bronisław Lista Cichociemnych
Czepczak Górecki BronisławZwijak
por. br. panc.
CZERWINSKI-Kazimierz Lista Cichociemnych
Czerwiński KazimierzBryzga
por.
CZLAPKA-Kazimierz Lista Cichociemnych
Człapka KazimierzPionek
por.
CZUMA-Jozef Lista Cichociemnych
Czuma JózefSkryty
ppor. piech.
DABROWSKI-Adam Lista Cichociemnych
Dąbrowski AdamPuti
płk.
DEKUTOWSKI-Hieronim Lista Cichociemnych
Dekutowski HieronimZapora
kpt. piech.
DMOWSKI-Stanislaw Lista Cichociemnych
Dmowski StanisławPodlasiak
kpt.
DZIADOSZ-Rudolf Lista Cichociemnych
Dziadosz RudolfZasaniec
ppłk. łącz.
DZIKIELEWSKI-Feliks Lista Cichociemnych
Dzikielewski FeliksOliw
por.
ECKHARDT-Mieczyslaw Lista Cichociemnych
Eckhardt MieczysławBocian
płk. piech.
EMIR-HASSAN-Jerzy Lista Cichociemnych
Emir Hassan JerzyTurek 2
por.
FARENHOLC-Oskar Lista Cichociemnych
Farenholc OskarSum
kpt.
FIJALKA-Michal Lista Cichociemnych
Fijałka MichałKawa
ppor.
FLONT-Wladyslaw Lista Cichociemnych
Flont WładysławGrandziarz
kpt. piech.
FORTUNA-Ludwik Lista Cichociemnych
Fortuna LudwikSiła
por. łączn.
FUHRMAN-Kazimierz Lista Cichociemnych
Fuhrman KazimierzZaczep
kpt.
GALECKI-Adolf Lista Cichociemnych
Gałacki AdolfMaszop
kpt.
GARCZYNSKI-Marian Lista Cichociemnych
Garczyński Marian Skała
kpt.
GAWORSKI-Tadeusz Lista Cichociemnych
Gaworski TadeuszLawa
mjr kaw.
GILOWSKI-Stanislaw Lista Cichociemnych
Gilowski StanisławGotur
ppor. łączn.
GODZIK-Wladyslaw Lista Cichociemnych
Godzik Władysław Skrzat
kpt. sł. zdr.
GOLARZ-Marian Lista Cichociemnych
Golarz Teleszyński MarianGóral 2
płk. piech.
GOLEBIEWSKI-Marian Lista Cichociemnych
Gołębiewski MarianSter
ppor.
GOLUNSKI-Norbert Lista Cichociemnych
Gołuński Norbert Bombram
mjr sap.
GORSKI-Jan Lista Cichociemnych
Górski JanChomik
ppor.
GORSKI-Stefan Lista Cichociemnych
Górski StefanBrzeg
mjr kaw.
GRODZICKI-Krzysztof Lista Cichociemnych
Grodzicki KrzysztofJabłoń
kpt.
GROMNICKI-Zygmunt Lista Cichociemnych
Gromnicki ZygmuntGula
kpt. piech.
GRUN-Bronislaw Lista Cichociemnych
Grun Bronisław Szyb
ppor. piech.
GRYCZ-Jan Lista Cichociemnych
Grycz JanDziadzio
ppor. art.
HARASYMOWICZ-Stanislaw Lista Cichociemnych
Harasymowicz StanisławLalka
ppor. lot.
HAUPTMAN-Wladyslaw Lista Cichociemnych
Hauptman WładysławGapa
ppor.
KALINOWSK-HECZKO-Gustaw Lista Cichociemnych
Heczko Kalinowski GustawSkorpion
por.
HENCEL-Stanislaw Lista Cichociemnych
Hencel StanisławPik
mjr łączn.
HOFFMANN-Teodor Lista Cichociemnych
Hoffman TeodorBugaj
ppor.
HORL-Jan Lista Cichociemnych
Hörl JanFrog
ppłk.
IGLEWSKI-Antoni Lista Cichociemnych
Iglewski AntoniPonar
rtm. kaw.
IGNASZAK-Stefan Lista Cichociemnych
Ignaszak StefanDrozd
kpt.
IPOHORSKI-LENKIEWICZ-Wieslaw Lista Cichociemnych
Ipohorski Lenkiewicz Wiesław Zagroda
płk.
IRANEK-OSMECKI-Kazimierz Lista Cichociemnych
Iranek Osmecki KazimierzHeller
mjr pil.
ISZKOWSKI-Jerzy Lista Cichociemnych
Iszkowski JerzyOrczyk
mjr piech.
JABLONSKI-Boleslaw Lista Cichociemnych
Jabłoński BolesławKalia
por. piech.
JACHCINSKI-Henryk Lista Cichociemnych
Jachciński Henryk Kret
mjr
JACKIEWICZ-Boleslaw Lista Cichociemnych
Jackiewicz BolesławŁabędź
por.
JAGIELSKI-Stanislaw Lista Cichociemnych
Jagielski StanisławGacek
por.
JAKUBOWSKI-Ewaryst Lista Cichociemnych
Jakubowski Ewaryst Brat
kpt.
JANKOWSKI-Stanislaw Lista Cichociemnych
Jankowski StanisławAgaton
kpt.
JANUSZKIEWICZ-Henryk Lista Cichociemnych
Januszkiewicz HenrykSpokojny
por. art.
JAROSZ-Janusz Lista Cichociemnych
Jarosz Janusz Szermierz
ppor.
JASIENSKI-Stefan Lista Cichociemnych
Jasieński StefanAlfa
por. piech.
JASTRZEBSKI-Antoni Lista Cichociemnych
Jastrzębski AntoniUgór
ppor.
JAWORSKI-Tadeusz Lista Cichociemnych
Jaworski TadeuszGont
kpt. piech.
JAWORSKI-Tadeusz-Stanisław Lista Cichociemnych
Jaworski Tadeusz StanisławBławat
mjr pil.
JOKIEL-Jan Lista Cichociemnych
Jokiel JanLigota
rotm.
JURECKI-Marian Lista Cichociemnych
Jurecki MarianOrawa
ppor.
JURKIEWICZ-Longin Lista Cichociemnych
Jurkiewicz Longin Mysz
ppłk. dypl.
KALENKIEWICZ-Maciej Lista Cichociemnych
Kalenkiewicz MaciejKotwicz
ppłk.
KAMIENSKI-Jan Lista Cichociemnych
Kamieński JanCozas
ppor. piech.
KAMINSKI-Bronislaw Lista Cichociemnych
Kamiński BronisławGolf
mjr piech.
KASZYNSKI-Eugeniusz Lista Cichociemnych
Kaszyński EugeniuszNurt
sierż.
KAZIMIERCZAK-Stanislaw Lista Cichociemnych
Kazimierczak StanisławKsiądz
por. piech.
KIWER-Edward Lista Cichociemnych
Kiwer EdwardBiegaj
por.
KLIMOWICZ-Wladysław Lista Cichociemnych
Klimowicz WładysławTama
mjr piech.
KLIMOWSKI-Tadeusz Lista Cichociemnych
Klimowski TadeuszKlon
mjr piech.
KLINICKI-Maksymilian Lista Cichociemnych
Klinicki MaksymilianWierzba 2
por.
KLOCEK-Wlodzimierz Lista Cichociemnych
Klocek Niewęgłowski WłodzimierzGarłuch
por.
KOBYLINSKI-Tadeusz Lista Cichociemnych
Kobyliński TadeuszHiena
płk. dypl. piech.
KOBYLINSKI-Waclaw Lista Cichociemnych
Kobyliński WacławDziad
por.
KOCHANSKI-Jan Lista Cichociemnych
Kochański JanJarema
kpt.
KOCHANSKI-Wladyslaw Lista Cichociemnych
Kochański Władysław Bomba
mjr
KOLASINSKI-Stanislaw Lista Cichociemnych
Kolasiński StanisławŚmiga, Ulewa
mjr
KONIK-Bronislaw Lista Cichociemnych
Konik Bronisław Sikora
ppor. piech.
KONSTANTY-Ignacy Lista Cichociemnych
Konstanty Ignacy Szmaragd
mjr
KONTRYM-Bolesław Lista Cichociemnych
Kontrym BolesławŻmudzin
mjr
KOPISTO-Waclaw Lista Cichociemnych
Kopisto WacławKra
mjr
KOPROWSKI-Franciszek Lista Cichociemnych
Koprowski FranciszekDąb
gen. dyw.
KOSSAKOWSKI-Tadeusz Lista Cichociemnych
Kossakowski TadeuszKrystynek
ppłk. dypl. br. panc.
KOSTUCH-Tomasz Lista Cichociemnych
Kostuch TomaszBryła
por. sap.
KOTOROWICZ-Stanislaw Lista Cichociemnych
Kotorowicz StanisławKron
por. łączn. lot.
KOWALIK-Edward Lista Cichociemnych
Kowalik EdwardCiupuś
por. sap.
KOWALSKI-Jerzy Lista Cichociemnych
Kowalski JerzyBaba
ppor. sap.
KOWALSKI-Ryszard Lista Cichociemnych
Kowalski RyszardBenga
kpt. piech.
KOZLOWSKI-Julian Lista Cichociemnych
Kozłowski JulianCichy
kpt. dypl.
KOZUCHOWSKI-Henryk Lista Cichociemnych
Kożuchowski HenrykHora
ppłk.
KRAJEWSKI-Henryk Lista Cichociemnych
Krajewski HenrykTrzaska
ppor.
KRASINSKI-Adam Lista Cichociemnych
Krasiński AdamSzczur
ppłk. piech.
KRIZAR-Leopold Lista Cichociemnych
Krizar LeopoldCzeremosz
kpt. piech.
KROKAY-Walery Lista Cichociemnych
Krokay WalerySiwy
kpt. sap.
KRYSZCZUKAJTIS-Miroslaw Lista Cichociemnych
Kryszczukajtis MirosławSzary
mjr
KRZYMOWSKI-Stanislaw Lista Cichociemnych
Krzymowski StanisławKostka
ppor.
KUCZYNSKI-Marian Lista Cichociemnych
Kuczyński MarianZwrotnica
por. łączn.
KUJAWINSKI-Stanislaw Lista Cichociemnych
Kujawiński StanisławWodnik
kpt. art.
KULAKOWSKI-Aleksander Lista Cichociemnych
Kułakowski AleksanderRywal
kpt. piech.
KWARCINSKI-Mieczyslaw Lista Cichociemnych
Kwarciński MieczysławZiut
mjr br. panc.
KWIATKOWSKI-Bohdan Lista Cichociemnych
Kwiatkowski BohdanLewar
mjr
LECH-Jan Lista Cichociemnych
Lech JanGranit
ppor. piech.
LECH-Wlodzimierz Lista Cichociemnych
Lech WłodzimierzPowiślak
kpt. łącz.
LESKIEWICZ-Marian Lista Cichociemnych
Leśkiewicz MarianWygoda
st. sierż.
LEWANDOWSKI-Aleksander Lista Cichociemnych
Lewandowski AleksanderWiechlina
ppor.
LEWKO-Kazimierz Lista Cichociemnych
Lewko KazimierzPalec
mjr lot.
LEWKOWICZ-Bronislaw Lista Cichociemnych
Lewkowicz BronisławKurs
por. kaw
LINOWSKI-Artur Lista Cichociemnych
Linowski ArturKarp
kpt. piech.
LIPINSKI-Wojciech Lista Cichociemnych
Lipiński WojciechLawina
kpt. piech.
LUSZOWICZ-Zdzislaw Lista Cichociemnych
Luszowicz ZdzisławSzakal
ppor.
LADA-Lech Lista Cichociemnych
Łada Lech Żagiew
kpt.
LAGODA-Hieronim Lista Cichociemnych
Łagoda HieronimLak
st. sierż.
LAKOMY-Albin Lista Cichociemnych
Łakomy AlbinTwornik
mjr
LASTOWSKI-Benon Lista Cichociemnych
Łastowski BenonŁobuz
mjr uzbr.
LOJKIEWICZ-Adolf Lista Cichociemnych
Łojkiewicz AdolfRyś
ppłk. kaw.
LOPIANOWSKI-Narcyz Lista Cichociemnych
Łopianowski NarcyzSarna
por.
LOS-Ezechiel Lista Cichociemnych
Łoś EzechielIkwa
mjr br. panc.
MACKUS-Adam Lista Cichociemnych
Mackus Adam Prosty
por.
MAJEWICZ-Stefan Lista Cichociemnych
Majewicz StefanHruby
ppłk.
MAJORKIEWICZ-Felicjan Lista Cichociemnych
Majorkiewicz FelicjanIron
ppor. łączn.
MAKAGONOW-Aleksander Lista Cichociemnych
Makagonow Makagon AleksanderWschód
mjr łączn.
MAKARENKO-Anatol Lista Cichociemnych
Makarenko AnatolTłok
por. art.
MAKSYS-Wladysław Lista Cichociemnych
Maksyś WładysławAzot
mjr dypl. piech.
MALIK-Franciszek Lista Cichociemnych
Malik FranciszekPiorun 2
kpt. piech.
MARECKI-Wladyslaw Lista Cichociemnych
Marecki WładysławŻabik 2
por.
MAREK-Jan Lista Cichociemnych
Marek JanWalka
kpt. lot.
MARYNOWSKI-Edmund Lista Cichociemnych
Marynowski EdmundSejm
por. piech.
MATULA-Zbigniew Lista Cichociemnych
Matula ZbigniewRadomyśl
por. łączn.
MATYSKO-Jan Lista Cichociemnych
Matysko JanOskard
ppor. łączn.
MAZUR-Stanislaw Lista Cichociemnych
Mazur StanisławLimba
por.
MESSING-Janusz Lista Cichociemnych
Messing Janusz Bekas
kpt.
MICH-Stefan Lista Cichociemnych
Mich StefanJeż
kpt. uzbr.
MICHALCZEWSKI-Wincenty Lista Cichociemnych
Michalczewski WincentyMir
por.
MICIEK-Wladyslaw Lista Cichociemnych
Miciek WładysławMłot
mjr
MILEWICZ-Zygmunt Lista Cichociemnych
Milewicz ZygmuntRóg
kpt. piech.
MOSTOWIEC-Marian Lista Cichociemnych
Mostowiec MarianLis
por. piech.
MOTYLEWICZ-Piotr Lista Cichociemnych
Motylewicz PiotrGrab
por.
MRAZEK-Zbigniew Lista Cichociemnych
Mrazek ZbigniewAminius
płk. piech.
NADOLCZAK-Bruno Lista Cichociemnych
Nadolczak Bruno Piast
płk. piech.
NAKONIECZNIKOFF-KLUKOWSKI-Przemyslaw Lista Cichociemnych
Nakoniecznikoff Klukowski PrzemysławKruk 2
ppor.
NIEDZIELSKI-Rafal Lista Cichociemnych
Niedzielski RafałMocny
kpt. piech.
NIEMCZYCKI-Jerzy Lista Cichociemnych
Niemczycki JerzyJanczar
ppor.
NIEPLA-Kazimierz Lista Cichociemnych
Niepla KazimierzKawka
mjr art.
NOSEK-Antoni Lista Cichociemnych
Nosek AntoniKajtuś
kpt.
NOWACKI-Jozef Lista Cichociemnych
Nowacki JózefHoryń
ppor. łączn.
NOWAK-Piotr Lista Cichociemnych
Nowak PiotrOko
kpt. art.
NOWAK-JEZIORANSKI-Jan Lista Cichociemnych
Jeziorański Nowak JanZych
kpt. piech.
NOWAKOWSKI-Michal Lista Cichociemnych
Nowakowski Michał Harpun
ppor. kaw.
NOWOBILSKI-Tadeusz Lista Cichociemnych
Nowobilski TadeuszDzwon
kpt. art.
NOWODWORSKI-Cezary Lista Cichociemnych
Nowodworski CezaryGłóg
mjr
NUSZKIEWICZ-Ryszard-e1461496984302 Lista Cichociemnych
Nuszkiewicz RyszardPowolny
ppor. art.
ODROWAZ-SZUKIEWICZ-Boleslaw-e1461496999402 Lista Cichociemnych
Odrowąż Szukiewicz BolesławBystrzec
gen. bryg.
OKULICKI-Leopold Lista Cichociemnych
Okulicki LeopoldNiedźwiadek
ppłk. piech.
OLSZEWSKI-Stanislaw Lista Cichociemnych
Olszewski StanisławBar
kpt.
OSSOWSKI-Stanislaw Lista Cichociemnych
Ossowski StanisławJastrzębiec 2
ppor. łączn.
OSTROWINSKI-Henryk Lista Cichociemnych
Ostrowiński HenrykSmyk
por. piech.
OSUCHOWSKI-Kazimierz Lista Cichociemnych
Osuchowski KazimierzRosomak
ppłk.
PACZKOWSKI-Alfred Lista Cichociemnych
Paczkowski AlfredWania
sierż.
PARADA-Michal Lista Cichociemnych
Parada Michał Mapa
plut.
PARCZEWSKI-Jan Lista Cichociemnych
Parczewski JanKraska
por. piech.
PENTZ-Karol Lista Cichociemnych
Pentz KarolSkała 2
por. piech.
PEREKLADOWSKI-Feliks Lista Cichociemnych
Perekładowski FeliksPrzyjaciel 2
ppor. łączn.
PESZKE-Zdzislaw Lista Cichociemnych
Peszke ZdzisławKaszmir
mjr dypl. sap.
PEKALA-Mieczyslaw Lista Cichociemnych
Pękała Górski MieczysławBosak
por.
PIASECKI-Zbigniew Lista Cichociemnych
Piasecki ZbigniewOrlik
kpt.
PIATKOWSKI-Bohdan Lista Cichociemnych
Piątkowski BohdanMak
ppor.
PIC-Witold Lista Cichociemnych
Pic WitoldCholewa
kpt. art.
PIEKARSKI-Aleksander Lista Cichociemnych
Piekarski AleksanderTurkuć
por. łączn.
PIENIAK-Czeslaw Lista Cichociemnych
Pieniak Czesław Bór
mjr tech lot.
PIJANOWSKI-Waclaw. Lista Cichociemnych
Pijanowski Wacław Dym
mjr
PILCH-Adolf Lista Cichociemnych
Pilch AdolfGóra
mjr
PIOTROWSKI-Edward Lista Cichociemnych
Piotrowski EdwardMema
kpt. piech.
PIOTROWSKI-Julian Lista Cichociemnych
Piotrowski JulianRewera 2
płk.
PIWNIK-Jan Lista Cichociemnych
Piwnik JanPonury
por
PLUTA-Wilhelm Lista Cichociemnych
Pluta WilhelmPion
por. lot.
POKLADECKI-Marian Lista Cichociemnych
Pokładecki MarianZoll
kpt. piech.
POKULTINIS-Alfred Lista Cichociemnych
Pokultinis AlfredFon
kpt.
POLICIEWICZ-Zygmunt Lista Cichociemnych
Policiewicz ZygmuntŚwierk
por.
POLISZUK-Jaroslaw Lista Cichociemnych
Poliszuk JarosławArab
kpt.
POLONCZYK-Boleslaw Lista Cichociemnych
Polończyk BolesławKryształ
mjr piech.
POSPIESZALSKI-Antoni Lista Cichociemnych
Pospieszalski AntoniCurie
ppor. piech.
POZNANSKI-Jan Lista Cichociemnych
Poznański JanPływak
rtm. kaw.
PRADZYNSKI-Janusz Lista Cichociemnych
Prądzyński Janusz Trzy
rotm.
PRUS-BOGUSLAWSKI-Andrzej Lista Cichociemnych
Bogusławski Prus AndrzejPancerz
ppor.
PRZETOCKI-Jacek Lista Cichociemnych
Przetocki JacekOset
kpt. łączn.
PRZYBYLIK-Stefan Lista Cichociemnych
Przybylik StefanGruch
ppor. piech.
PSYKALA-Mieczyslaw Lista Cichociemnych
Psykała Mieczysław Kalwadosik
mjr
PUKACKI-Franciszek Lista Cichociemnych
Pukacki Franciszek Gzyms
kpt. br. panc.
RACHWAL-Bronislaw Lista Cichociemnych
Rachwał BronisławGlin
rotm.
RACZKOWSKI-Stanislaw Lista Cichociemnych
Raczkowski StanisławBułany
mjr piech.
RASZPLEWICZ-Kazimierz Lista Cichociemnych
Raszplewicz KazimierzTatar 2
ppor. piech.
RATAJSKI-Leszek Lista Cichociemnych
Ratajski Leszek Żal
ppor.
RIEDL-Adam Lista Cichociemnych
Riedl AdamRodak
por.
ROGOWSKI-Jan Lista Cichociemnych
Rogowski JanCzarka
por.
ROMASZKAN-Roman Lista Cichociemnych
Romaszkan RomanTatar
ppor.
ROSSINSKI-Czeslaw Lista Cichociemnych
Rossiński CzesławKozioł
por.
ROSTEK-Jan Lista Cichociemnych
Rostek JanDan
ppor.
ROSTWOROWSKI-Jan Lista Cichociemnych
Rostworowski JanMat
mjr kaw.
ROZYCKI-Jan Lista Cichociemnych
Różycki JanBusik
płk. pil. dypl.
RUDKOWSKI-Roman Lista Cichociemnych
Rudkowski RomanRudy
ppłk.
RUNGE-Tadeusz Lista Cichociemnych
Runge TadeuszOsa
kpt.
RYBKA-Franciszek Lista Cichociemnych
Rybka FranciszekKula
por. piech.
RYDZEWSKI-Lech Lista Cichociemnych
Rydzewski LechGrom
por.
RZEPKA-Kazimierz Lista Cichociemnych
Rzepka KazimierzOgnik
kpt.
SAWICKI-Zygmunt Lista Cichociemnych
Sawicki ZygmuntSamulik
ppor.
SCHELLER-CZARNY-Edwin Lista Cichociemnych
Scheller Czarny EdwinFordon
por. łączn.
SEEMAN-Tadeusz Lista Cichociemnych
Seeman TadeuszGarbus
kpt. piech.
SERAFIN-Jan Lista Cichociemnych
Serafin JanCzerchawa
mjr
SERAFINSKI-Fryderyk Lista Cichociemnych
Serafiński FryderykDrabina
ppłk.
SEDZIAK-Stanislaw Lista Cichociemnych
Sędziak Stanisław Warta
ppor. łączn.
SIAKIEWICZ-Wladyslaw Lista Cichociemnych
Siakiewicz WładysławMruk
por. piech.
SIKORSKI-Zenon Lista Cichociemnych
Sikorski ZenonPożar
por. piech.
SKOWRON-Marian Lista Cichociemnych
Skowron MarianOlcha 2
ppor. łączn.
SKOWRONSKI-Ryszard Lista Cichociemnych
Skowroński RyszardLechita
kpt.
SKOWRONSKI-Stanislaw Lista Cichociemnych
Skowroński StanisławWidelec
rotm.
SKROCHOWSKI-Jan Lista Cichociemnych
Skrochowski JanOstroga
mjr lot.
SKWIERCZYNSKI-Leopold Lista Cichociemnych
Skwierczyński LeopoldAktor
kpt.
SMELA-Jan Lista Cichociemnych
Smela JanWir
kpt. art.
SMOLSKI-Kazimierz Lista Cichociemnych
Smolski KazimierzSosna
mjr
SOKOLOWSKI-Jerzy Lista Cichociemnych
Sokołowski JerzyMira
mjr dypl.
SOKOLOWSKI-Tadeusz Lista Cichociemnych
Sokołowski TadeuszTrop
por. piech.
SOKOL-Tadeusz Lista Cichociemnych
Sokół TadeuszBug 2
por. piech.
SOLTYS-Stanislaw Lista Cichociemnych
Sołtys StanisławSowa
kpt. art.
SPECYLAK-Zbigniew Lista Cichociemnych
Specylak Skrzypecki Zbigniew Tur 2
płk. piech.
SPYCHALSKI-Jozef Lista Cichociemnych
Spychalski JózefGrudzień
mjr piech. sap.
SROCZYNSKI-Zdzislaw Lista Cichociemnych
Sroczyński ZdzisławKompresor
por. łączn.
STARZYNSKI-Leszek Lista Cichociemnych
Starzyński LeszekMalewa
kpt. piech.
STARZYNSKI-Tadeusz Lista Cichociemnych
Starzyński TadeuszŚlepowron
mjr int.
STOCKI-Tadeusz Lista Cichociemnych
Stocki Tadeusz Ćma
ppor.
STOLYHWO-Olgierd Lista Cichociemnych
Stołyhwo OlgierdStewa
mjr kaw.
STPICZYNSKI-Aleksander Lista Cichociemnych
Stpiczyński AleksanderKlara
por.
STRASZYNSKI-Zdzislaw Lista Cichociemnych
Straszyński ZdzisławMeteor
kpt. piech.
STRUMPF-Witold Lista Cichociemnych
Strumpf WitoldSud
kpt. art.
SZCZEPANSKI-Mieczyslaw Lista Cichociemnych
Szczepański MieczysławDębina
mjr piech.
SZEWCZYK-Piotr Lista Cichociemnych
Szewczyk PiotrCzer
por.
SZPAKOWICZ-Wieslaw Lista Cichociemnych
Szpakowicz WiesławPak
płk.
SZTERNAL-Kazimierz Lista Cichociemnych
Szternal KazimierzZryw
ppor. łączn.
SZTROM-Jerzy Lista Cichociemnych
Sztrom JerzyPilnik
kpt. art.
SZUBINSKI-Wladyslaw Lista Cichociemnych
Szubiński Władysław Dach
ppor.
SZWIEC-Waldemar Lista Cichociemnych
Szwiec WaldemarRobot
ppłk.
SZYDLOWSKI-Adam Lista Cichociemnych
Szydłowski AdamPoleszuk
ppłk.
SZYMANSKI-Jerzy Lista Cichociemnych
Szymański JerzyBoga
ppłk. dypl.
SCIEGIENNY-Wincenty Lista Cichociemnych
Ściegienny WincentyLas
sierż. łączn.
SLIWA-Kazimierz-e1461497024533 Lista Cichociemnych
Śliwa KazimierzStrażak
ppor.
SMIETANKO-Wladyslaw Lista Cichociemnych
Śmietanko WładysławCypr
por. sap.
SMIGIELSKI-Tadeusz Lista Cichociemnych
Śmigielski TadeuszŚlad
kpt.
SWIATKOWSKI-Andrzej Lista Cichociemnych
Świątkowski AndrzejAmurat
mjr pil.
TAJCHMAN-Michal Lista Cichociemnych
Tajchman Michał Mikita
mjr
TARNAWSKI-Aleksander Lista Cichociemnych
Tarnawski AleksanderUpłaz
ppor.
TOMASZEWSKI-Tadeusz Lista Cichociemnych
Tomaszewski TadeuszWąwóz
kpt. piech.
TROJANOWSKI-Czeslaw Lista Cichociemnych
Trojanowski CzesławLitwos
mjr piech.
TRONDOWSKI-Stanislaw Lista Cichociemnych
Trondowski StanisławGrzmot 2
mjr piech.
TRYBUS-Adam Lista Cichociemnych
Trybus AdamGaj
por. art.
TWARDY-Zbigniew Lista Cichociemnych
Twardy ZbigniewTrzask
mjr kaw.
UKLANSKI-Witold Lista Cichociemnych
Uklański WitoldHerold
ppłk.
ULM-Zygmunt Lista Cichociemnych
Ulm ZygmuntSzybki
kpt. sap.
WALTER-Jan Lista Cichociemnych
Walter JanCyrkiel
kpt. piech.
WARUSZYNSKI-Zbigniew Lista Cichociemnych
Waruszyński ZbigniewDewajtis 2
ppor.
WATROBSKI-Jozef Lista Cichociemnych
Wątróbski JózefJelito
por. kaw.
WHITEHEAD-Alfred Lista Cichociemnych
Whitehead AlfredDolina 2
por. piech.
WIACEK-Jan Lista Cichociemnych
Wiącek WiktorKanarek
kpt. sap.
WIECHULA-Bernard Lista Cichociemnych
Wiechuła BernardMaruda
por. sap.
WIECHULA-Ludwik Lista Cichociemnych
Wiechuła LudwikJeleń
mjr sap.
WIERZEJSKI-Tomasz Lista Cichociemnych
Wierzejski TomaszZgoda 2
kpt.
WILCZEWSKI-Michal Lista Cichociemnych
Wilczewski MichałUszka
ppor.
WILCZKIEWICZ-Zbigniew Lista Cichociemnych
Wilczkiewicz ZbigniewKij
por. piech.
WINIARSKI-Zdzislaw Lista Cichociemnych
Winiarski ZdzisławPrzemytnik
kpt.
WINTER-Stanislaw Lista Cichociemnych
Winter StanisławStanley
kpt. piech.
WISZNIEWSKI-Otton Lista Cichociemnych
Wiszniewski OttonTopola
por.
WISZNIOWSKI-Roman Lista Cichociemnych
Wiszniowski RomanHarcerz
ppor. piech.
WISNIEWSKI-Wladyslaw Lista Cichociemnych
Wiśniewski WładysławWróbel
kpt. art.
WITKOWSKI-Ludwik Lista Cichociemnych
Witkowski LudwikKosa
mjr
WOLNIAK-Boguslaw Lista Cichociemnych
Wolniak BogusławMięta
kpt.
WOZNIAK-Jan Lista Cichociemnych
Woźniak JanKwaśny
rotm.
ZABIELSKI-Jozef Lista Cichociemnych
Zabielski JózefŻbik
por. piech.
ZABIEREK-Lech Lista Cichociemnych
Zabierek LechWulkan
kpt. łączn. cw
ZACHMOST-Henryk Lista Cichociemnych
Zachmost Henryk Zorza
por. piech.
por-cc-Jozef-Zajac Lista Cichociemnych
Zając JózefKolanko
por.
ZALEWSKI-Janusz Lista Cichociemnych
Zalewski JanuszChinek
kpt. art.
ZAORSKI-Waclaw Lista Cichociemnych
Zaorski WacławRyba
ppor. łączn.
ZAPOTOCZNY-Stanislaw Lista Cichociemnych
Zapotoczny StanisławPłomień
mjr kaw.
ZAREMBINSKI-Wiktor Lista Cichociemnych
Zarembiński WiktorZrąb
gen. bryg.
ZAWACKA-Elżbieta Lista Cichociemnych
Zawacka ElżbietaZo
por.
ZAWADZKI-Alfred Lista Cichociemnych
Zawadzki AlfredKos
ppłk.
ZUB-ZDANOWICZ-Leonard Lista Cichociemnych
Zub Zdanowicz Leonard Ząb
por.
ZYGA-Ryszard Lista Cichociemnych
Zyga RyszardLelum
ppor. łączn.
ZAAK-Franciszek Lista Cichociemnych
Żaak FranciszekMamka
por. łączn.
ZAKOWICZ-Jozef Lista Cichociemnych
Żakowicz JózefTabu
ppor.
ZELECHOWSKI-Tadeusz Lista Cichociemnych
Żelechowski TadeuszRing
mjr piech.
ZELKOWSKI-Bronislaw Lista Cichociemnych
Żelkowski BronisławDąbrowa
kpt. mar. cw
ZORAWSKI-Boguslaw Lista Cichociemnych
Żórawski BogusławMistral
ppor. art.
ZYCHIEWICZ-Antoni Lista Cichociemnych
Żychiewicz Antoni PiotrPrzerwa

 


 

Kontrowersje wokół liczby Cichociemnych

Niektórzy badacze problematyki Cichociemnych kwestionują liczbę 316 Cichociemnych jako nieprawidłową. Np. dr Waldemar Grabowski podnosi, że:

  • w przypadku przyjęcia definicji Cichociemnego jako żołnierza PSZ zaprzysiężonego na rotę przysięgi ZWZ-AK i zrzuconego na spadochronie w Polsce – wg. niego ma być 302 Cichociemnych,
  • w przypadku przyjęcia definicji CC jako żołnierza PSZ zaprzysiężonego na rotę przysięgi ZWZ-AK i wysłanego drogą lotniczą do Polski (zarówno zrzuceni na spadochronach jak i Ci wysadzeni z samolotów lądujących w Polsce) – wg niego liczba Cichociemnych ma być większa o skoczków, którzy odmówili skoku, czyli ma być 322 CC,
  • czy jako CC nie należałoby również uznać spadochroniarzy zrzuconych w Polsce, ale wysłanych przez MSW, a także spadochroniarzy zrzuconych zarówno przez MON, jaki i MSW w innych krajach europejskich (Francja, Albania, Jugosławia, Włochy, Niemcy i Austria). Byli Oni w dużej mierze zaprzysięgani na rotę przysięgi ZWZ-AK post z dnia 28 września 2014 na stronie Fundacja im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej,  Facebook [dostęp 2020-02-16] – wg niego liczba Cichociemnych byłaby większa o kolejną grupę skoczków.

 

Mój komentarz:
cc-Sikorski-cichociemni-216x300 Lista Cichociemnych

Gen. Sikorski z kandydatami na Cichociemnych

Dr Waldemar Grabowski wymyślił sobie trzy różne definicje Cichociemnych i krytykuje fakty, że do niej nie pasują. Sam się zaplątał w te definicje, bowiem wywodzi np. „w przypadku przyjęcia definicji CC jako żołnierza PSZ zaprzysiężonego na rotę przysięgi ZWZ-AK i zrzuconego na spadochronie w Polsce”  – „czy jako CC nie należałoby również uznać spadochroniarzy zrzuconych w Polsce, ale wysłanych przez MSW, a także spadochroniarzy zrzuconych zarówno przez MON, jaki i MSW w innych krajach europejskich (Francja, Albania, Jugosławia, Włochy, Niemcy i Austria). Byli Oni w dużej mierze zaprzysięgani na rotę przysięgi ZWZ-AK”.

Jego wywody są więc wewnętrznie sprzeczne, bowiem:

  • jeśli Cichociemni to żołnierze zrzuceni do Polski – to nie „zrzucani w innych krajach europejskich”
  • jeśli Cichociemni to żołnierze zaprzysiężeni na rotę przysięgi ZWZ-AK – to nie „w dużej mierze zaprzysięgani”
  • skoczkowie zrzucani do innych krajów nie byli Cichociemnymi – tylko agentami SOE, tj. nie podlegali KG AK ale brytyjskiemu SOE

Najistotniejsza jest jednak kwestia fundamentalna – dr Grabowski nie jest przez nikogo upoważniony do decydowania o tym, kto był – a kto nie był Cichociemnym. Jego wewnętrznie sprzeczne spekulacje nie mają znaczenia w świetle faktów historycznych.

Warto w tym kontekście zwrócić uwagę na tekst przysięgi Cichociemnych:

W obliczu Boga Wszechmogącego i Najświętszej Marii Panny, jako ŻOŁNIERZ POWOŁANY DO SŁUŻBY SPECJALNEJ [podkreśl. RMZ] przysięgam, że poświęconego mi sprzętu, poczty i pieniędzy strzec będę nie tylko jako dobra państwowego, ale i jako środków i pieniędzy przeznaczonych dla odzyskania wolności Ojczyzny, a tajemnicy służby specjalnej dochowam, nawet wobec moich przełożonych i kolegów w konspiracji i nie zdradzę jej nikomu, aż do końca wojny. Tak mi Panie Boże dopomóż.

Z treści przysięgi Cichociemnych jednoznacznie wynika, że byli żołnierzami (a nie kurierami) powołanymi do służby specjalnej w Armii Krajowej (czyli po skoku do Kraju). Nie byli tylko (już) kandydatami do tej służby, przeszkolonymi i po przysiędze.

Listę 316 Cichociemnych spisano wprawdzie dopiero po wojnie – jako listę skoczków odznaczonych „Znakiem [Spadochronowym] dla Skoczków do Kraju” – ale uczynił to Kierownik Ministerstwa Obrony Narodowej zarządzeniem z 7 lutego 1954. 

Przeciwko kształtowi tej listy nie protestował nikt, w tym żaden z kilkudziesięciu żyjących wtedy Cichociemnych. Wtedy nie było kontrowersji – te tworzone obecnie przez dr Grabowskiego można śmiało wyrzucić do kosza.

SPADOCHRONIARZE-DO-ZADAN-SPECJALNYCH-190x250 Lista Cichociemnych„Rewelacje” dr Grabowskiego wynikają z naciąganej definicji „cichociemnego”, nie mają oparcia w żadnym źródle historycznym. Nie potwierdza ich Studium Polski Podziemnej w Londynie ani też publikacja wydana przez samych Cichociemnych – „Drogi cichociemnych”.

 

Rzekomy problem z liczbą Cichociemnych polega na tym, że dr Grabowski (i paru innych) wymyślają sobie różne definicje „cichociemnego” a potem liczą spadochroniarzy, którzy im pasują do wymyślonej przez nich definicji.

Faktycznie zaś Oddział VI (Specjalny) Sztabu Naczelnego Wodza w porozumieniu z SOE wysłał do Polski 316 spadochroniarzy, których z czasem nazwano „cichociemnymi”…

Ryszard M. Zając

 

 

SPADOCHRONIARZE-DO-ZADAN-SPECJALNYCH__2-190x250 Lista CichociemnychPolscy spadochroniarze do zadań specjalnych (Cichociemni i inni):

  • Cichociemni – byli żołnierzami Armii Krajowej w służbie specjalnej, działali w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego, byli wysyłani przez wojsko i realizowali cele wojskowe.
  • Emisariusze i kurierzy polityczni – byli cywilnymi łącznikami pomiędzy emigracyjnym rządem R.P. a cywilną strukturą w okupowanej Polsce – Delegaturą Rządu na Kraj, a także pomiędzy rządem a krajowymi partiami i stronnictwami politycznymi, byli wysyłani przez polityków i realizowali cele polityczne. Nie byli Cichociemnymi
  • Spadochroniarze do innych krajów – działali poza Polską oraz poza strukturami Polskiego Państwa Podziemnego. Byli wysyłani w porozumieniu z emigracyjnym rządem RP przez brytyjskie SOE (Akcja Kontynentalna) lub amerykańskie OSS (Project Eagle) jako agenci tych służb, realizowali cele polityczno – wojskowe, wskazane przez zachodnie służby specjalne: SOE lub OSS. Nie byli Cichociemnymi

 

Zobacz także:

zobacz – Okradanie Cichociemnych

 

zobacz:

 

 


Spośród 316 Cichociemnych zrzuconych na spadochronie do okupowanej Polski
40 walczyło o niepodległość Polski w latach 1918 – 1921:

Leon Bazała (1918-1920) | Jacek Bętkowski (1920) | Jan Biały (1918-1920) | Niemir Bidziński (1920) | Romuald Bielski (1919-1920) | Adolf Gałacki (1918-1920) | Stanisław Gilowski (1918-1920) | Jan Górski (1919-1920) | Antoni Iglewski (1915-1920) | Kazimierz Iranek-Osmecki (1913, 1916, 1920) | Wacław Kobyliński (1918-1920) | Bolesław Kontrym (1917-1918) | Franciszek Koprowski (1919-1920) | Tadeusz Kossakowski (1909-1920) | Julian Kozłowski (1918-1919) | Henryk Krajewski (1918-1920) | Leopold Krizar (1918-1920) | Stanisław Krzymowski (1914-1920) | Adolf Łojkiewicz (1918-1920) | Narcyz Łopianowski (1918-1920) | Zygmunt Milewicz (1918-1920) | Przemysław Nakoniecznikoff-Klukowski (1913-1921) | Leopold Okulicki (1914-1920) | Mieczysław Pękala-Górski (1918-1920) | Edward Piotrowski (1918-1920) | Jan Różycki (1917-1920) | Roman Rudkowski (1914-1920) | Tadeusz Runge (1917-1920) | Józef Spychalski (1916-1920) | Tadeusz Starzyński (1920) | Tadeusz Stocki (1920) | Aleksander Stpiczyński (1917-1920) | Witold Strumpf (1920) | Adam Szydłowski (1918-1920) | Wincenty Ściegienny (1918-1920) | Witold Uklański (1917-1921) | Józef Zabielski (1920) | Józef Zając (1920) | Wiktor Zarembiński (1920) | Bronisław Żelkowski (1920)

 

logo_pl_negatyw_czerowny-300x89 Lista Cichociemnych

 

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości


 

 

 

Upamiętnienie Cichociemnych

jw-grom-pomnik-cc-4-300x248 Lista Cichociemnychjw-grom-pomnik-cc-3-300x238 Lista CichociemnychW 1989 r. powstał film dokumentalny „Cichociemni” (scenariusz i reżyseria Marek Widarski).

15 maja 2005 odsłonięto na terenie jednostki specjalnej – Jednostki Wojskowej GROM w Warszawie pomnik poświęcony cichociemnym spadochroniarzom AK. Znaczna część ekspozycji Sali Tradycji jednostki GROM poświęcona jest Cichociemnym.

Od 4 kwietnia 1995 roku jednostka nosi nazwę – Jednostka Wojskowa GROM im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej

W 2008 roku powstał film dokumentalny „My cichociemni. Głos żyjących” (scenariusz i reżyseria Paweł Kędzierski).

pomnik-cc-warszawa-761x642-300x253 Lista Cichociemnych

Pomnik CC w Warszawie

7 października 2013 roku w Warszawie przy ul. Matejki, naprzeciwko Sejmu R.P. odsłonięto Pomnik Cichociemnych Spadochroniarzy AK.

cc-boening-300x199 Lista CichociemnychW 2013 roku powstał film dokumentalny „Cichociemni. Wywalcz wolność lub zgiń” (scenariusz i reżyseria Dariusz Walusiak).

W 2016 roku Sejm R.P. ustanowił rok 2016 Rokiem Cichociemnych. NBP wyemitował srebrną kolekcjonerską monetę o nominale 10 zł upamiętniającą 75. rocznicę pierwszego zrzutu Cichociemnych.

cc-monety-300x157 Lista Cichociemnychcc-pomnik-powazki--300x213 Lista CichociemnychW 2017 roku PLL LOT umieścił znak spadochronowy oraz podpis upamiętniający Cichociemnych na kadłubie Boeinga 787 (SP-LRG).

Cichociemni są patronem wielu szczepów, drużyn oraz organizacji harcerskich. Opublikowano wiele książek i artykułów o Cichociemnych.

Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie znajdują się groby kilku Cichociemnych oraz poświęconym Im pomnik „TOBIE OJCZYZNO”

sala-tradycji-grom Lista Cichociemnych

Sala Tradycji Jednostki Wojskowej GROM

 

 

Źródła:
  • informacje własne
  • Krzysztof A. Tochman: Słownik biograficzny cichociemnych. T. I. FKM Oleśnica, ISBN 83-902499-0-1
  • Krzysztof A. Tochman: Słownik biograficzny cichociemnych. T. II. ABRES Rzeszów, ISBN 83-902499-5-2
  • Krzysztof A. Tochman: Słownik biograficzny cichociemnych. T. III. OS Ostoja, Zwierzyniec – Rzeszów, ISBN 83-910535-4-7
  • Krzysztof A. Tochman: Słownik biograficzny cichociemnych. T. IV. OS Ostoja, Zwierzyniec – Rzeszów, 978-83-933857-0-6

 

Wykaz zrzutów Cichociemnych

 

Cichociemni byli żołnierzami Armii Krajowej w służbie specjalnej

 


41_cc-Tobie-Ojczyzno-grupa-250x139 Wykaz zrzutów CichociemnychSpis treści:


 

Zobacz najnowszą wersję bazy danych nt. zrzutów:
BAZA ZRZUTÓW DLA ARMII KRAJOWEJ

 

81 operacji przerzutowych 316 Cichociemnych (alfabetycznie):
ADOLPHUS (2 CC) | ATTIC (2 CC) | BEAM (3 CC) | BELT (5 CC) | BOOT (5 CC) | BRACE (3 CC) | BRICK (4 CC) | CHICKENPOX (5 CC) | CHISEL (4 CC) | CELLAR (2 CC) | COLLAR (6 CC) | CRAVAT (6 CC) | DOOR (3 CC) | FILE (4 CC) | FLOOR (4 CC) | FRESTON (1 CC) | GAUGE (4 CC) | GIMLET (6 CC) | HAMMER (3 CC) | JACEK 1 (6 CC) | JACKET  (4 CC) | KAZIK 1 (6 CC) | KAZIK 2 (1 CC) | LATHE (3 CC) | LEGGING (5 CC) | MEASLES (6 CC) | MOST 1 (Wildhorn I) (2 CC) | MOST 2 (Wildhorn II) (2 CC) | MOST 3 (Wildhorn III) (4 CC) | NEON 1 (2 CC) | NEON 2 (3 CC) | NEON 3 (2 CC) | NEON 4 (3 CC) | NEON 5 (3 CC) | NEON 6 (3 CC) | NEON 7 (3 CC) | NEON 8 (3 CC) | NEON 9 (poległo 3 CC) NEON 10 (3 CC) | OXYGEN 8 (2 CC) | PLIERS (poległo 3 CC) | POLDEK 1 (6 CC, poległ 1) | PRZEMEK 1 (6 CC) | RASP (3 CC) | RHEUMATISM (4 CC) | RIVET (4 CC) | RUCTION (2 CC) | SAW (4 CC, poległ 1) | SCREWDRIVER (3 CC) | SHIRT (5 CC) | SMALLPOX (6 CC) | SPOKESHAVE (3 CC) | STASZEK 2 (6 CC) | STEP (3 CC) | STOCK (4 CC) | TILE (4 CC) | WACEK 1 (6 CC) | WALL (4 CC) | WELLER 1 (4 CC) | WELLER 2 (3 CC) | WELLER 3 (4 CC) | WELLER 4 (4 CC) | WELLER 5 (4 CC) | WELLER 6 (4 CC) | WELLER 7 (3 CC) | WELLER 10 (4 CC) | WELLER 11 (4 CC) | WELLER 12 (4 CC) | WELLER 14 (3 CC) | WELLER 15 (4 CC) | WELLER 16 (4 CC) | WELLER 17 (6 CC) | WELLER 18 (5 CC, poległ 1) | WELLER 21 (4 CC) | WELLER 23 (5 CC) | WELLER 26 (6 CC) | WELLER 27 (5 CC) | WELLER 29 (6 CC) | WELLER 30 (6 CC) | WILDHORN I (Most 1) (2 CC) | WILDHORN II (Most 2) (2 CC) | WILDHORN III (Most 3) (4 CC) | WINDOW (4 CC) | VICE (4 CC) |  (6 CC poległo w drodze do Polski, 3 CC podczas skoku, 1 CC skakał dwukrotnie)
Przeprowadzono także operacje zrzutowe materiałowe (z zaopatrzeniem dla AK) oraz operację zrzutu Retingera „Salamander”

1941 – 3 operacje8 CCluty – 1 (2 CC), listopad – 1 (2 CC), grudzień – 1 (4 CC)  |  1942 – 15 operacji / 72 CCstyczeń – 1 (5 CC), marzec – 4 (21 CC), kwiecień – 1 (6 CC), wrzesień – 4 (21 CC), październik – 5 (19 CC)  |  1943 – 31 operacji / 99 CCstyczeń – 3 (10 CC), luty – 8 (30 CC), marzec – 9 (29 CC), wrzesień – 10 (28 CC), październik – 1 (2 CC)  |  1944 33 operacje / 138 CC: kwiecień – 16 (55 CC), maj – 8 (41 CC), lipiec – 2 (10 CC), wrzesień – 1 (6 CC), październik – 2 (12 CC), listopad – 2 (7 CC), grudzień – 2 (7 CC) |  (uwaga: po odejściu mjr / ppłk dypl. Jana Jaźwińskiego przeprowadzono tylko 7 operacji)

 


 

37-550-1-1-150x150 Wykaz zrzutów Cichociemnych

skoczek po wylądowaniu
w zbiorach NAC

skan374-znak-cc-150x150 Wykaz zrzutów CichociemnychWykaz skoków (zrzutów) cichociemnych opracowałem na podstawie danych zebranych w wyniku kwerendy wielu źródeł, w tym m.in. biogramów Cichociemnych, a także dokumentów SOE oraz AK. Dzięki temu udało mi się ustalić brakujące informacje oraz zweryfikować niektóre błędne dane dotyczące zrzutów. Opierałem się na zachowanych dokumentach oraz danych podawanych w wiarygodnych publikacjach.

W wykazie nie uwzględniłem lotów, w których zadania nie wykonano (samolot powrócił ze skoczkami do bazy) oraz zrzutów materiałowych, które są w bazie danych na stronie – Operacje lotnicze.

 

Różnice w przypadku podawanego miejsca zrzutu dla tej samej operacji wynikają z tego, że choć skoczkowie skakali w tej samej ekipie, na tą samą placówkę odbiorczą – to każdy z nich lądował nie zawsze w tym samym miejscu, z uwagi m.in. na warunki pogodowe podczas skoku np. wiatr, różne metody podejścia samolotu itp. Dlatego w biogramach skoczków podane są różne miejsca zrzutu. Pracuję nad ustaleniem współrzędnych GPS dla miejsca lądowania indywidualnie każdego skoczka.

cc-skok-z-samolotu-250x166 Wykaz zrzutów Cichociemnych

Skok z samolotu…

cc-spadochron-300x205 Wykaz zrzutów CichociemnychDotychczasowe błędy w rozmaitych wykazach zrzutów ekip skoczków mogły wynikać m.in. z faktu, iż niektóre ekipy leciały po raz drugi (nawet po raz trzeci i czwarty) na miejsce zrzutu, nie zawsze tym samym samolotem. Podobnie było ze zrzutami materiałowymi – bardzo wielu zadań nie udało się załogom samolotów wykonać za pierwszym razem, z różnych powodów.

Przy tworzeniu wykazu za najbardziej wiarygodne uznałem dane z opartych m.in. na dokumentach SOE oraz AK (w tym depeszach z placówek) publikacji:  Kajetana Bienieckiego „Lotnicze wsparcie Armii Krajowej”, Andrzeja Pawła Przemyskiego „Z pomocą żołnierzom Podziemia”. Różne źródła podają rozmaite lokalizacje placówek odbiorczych, wykaz placówek zawiera lokalizacje zweryfikowane; różne źródła podają czasem inne nazwy, w wielu publikacjach podawane są też błędne nazwy miejscowości a nawet błędne nazwy operacji lotniczych oraz błędne nazwy placówek odbiorczych.

 

cc-bagaznik2_ozn-145x250 Wykaz zrzutów Cichociemnych

„Bagażnik” skoczka

Według moich obliczeń cała pomoc zaopatrzeniowa SOE dla Armii Krajowej zmieściłaby się w jednym pociągu towarowym. Byliśmy zależni od użyczanych nam samolotów SOE. Brytyjczycy nie dotrzymywali swoich ustaleń z Oddziałem VI (Specjalnym), stale ograniczali loty do Polski, realizowali paskudną politykę „kroplówki zrzutowej” dla Armii Krajowej.

Do Polski zrzucono ledwo 670 ton zaopatrzenia (4802 zasobniki, 2971 paczek, 58 bagażników), z czego odebrano 443 tony. W tym samym czasie SOE zdecydowało o zrzuceniu do Jugosławii ponad sto dziesięć razy więcej, tj. 76117 ton zaopatrzenia, do Francji 10485 ton, a do Grecji 5796 ton…

Całe wsparcie finansowe Brytyjczyków dla Polski stanowiło zaledwie ok. 2/3 wydatków Wielkiej Brytanii na wojnę, poniesionych (statystycznie) JEDNEGO dnia. Po wojnie wystawili Polsce „fakturę”, m.in. zabierając część polskiego złota. Przerzucono do Polski 316 Cichociemnych, choć przeszkoliliśmy do zadań specjalnych 533 spadochroniarzy. Tak bardzo Brytyjczycy wspierali Polaków oraz pomagali Polsce…

 

Zobacz najnowszą wersję bazy danych nt. zrzutów – BAZA ZRZUTÓW DLA ARMII KRAJOWEJ

 

 

Wykaz skoków (zrzutów) Cichociemnych

Uwaga: tabelę można przeszukiwać oraz sortować, klikając wybraną kolumnę
Tabelę można przeszukiwać, wpisując dowolny ciąg znaków

Autor wykazu – Ryszard M. Zając, wnuk por. cc. Józefa Zająca

Aby wyszukać miejsce zrzutu przejdź do wykazu miejscowości

Na urządzeniach mobilnych aby zobaczyć całość należy przewinąć w poziomie

Stopień (skok)Stopień akt.Nazwisko imięPseudoData zrzutuOperacjaStartSamolotPlacówkaEkipa
kpt.kpt.Benrad AdamDrukarz1944-04-12/13Weller 14BrindisiHalifax JW-272 "D"MyszXLI
ppor. piech.płk.Boryczka AdamBrona1942-04-08/09CravatTempsfordHalifax L-9618 "W"ŁąkaVIII
por. art.ppłk.Borys AdamPług1942-10-01/02HammerTempsfordHalifax W-1229 "A"BórXIII
pchor. piech.ppor. piech.Dąbrowski AdamPuti1944-05-04/05Weller 26BrindisiLiberator BZ-965 'S"SzczurL
ppor. kaw.ppor.Krasiński AdamSzczur1944-05-04/05Weller 26BrindisiLiberator BZ-965 'S"SzczurL
rtm. br. panc.mjr br. panc.Mackus Adam Prosty1944-11-22/23Kazik 1BrindisiLiberator KG-994 "R"WilgaLXII
ppor.ppor.Riedl AdamRodak1943-03-13/14DoorTempsfordHalifax BB-281 "O"KraXXIV
mjr piech.ppłk.Szydłowski AdamPoleszuk1944-04-16/17Weller 10BrindisiHalifax JP-222 "E"PrzyciskXLIV
ppor. piech.mjr piech.Trybus AdamGaj1942-10-01/02ChiselTempsfordHalifax W-7776 "U"RakXV
por. mar.kpt.Gałacki AdolfMaszop1944-04-12/13Weller 3BrindisiHalifax JP-180 "V"WieszakXL
kpt. uzbr.mjr uzbr.Łojkiewicz AdolfRyś1944-05-30/31Weller 30BrindisiHalifax JP-222 "E"Paszkot 2
zobacz - Paszkot
LVI
pchor. piech.mjrPilch AdolfGóra1943-02-16/17SawTempsfordHalifax DT-725 "J"KońXX
plut. lot.st. sierż.Łakomy AlbinTwornik1944-04-09/10Weller 1BrindisiHalifax JP-180 "V"Koc 1XXXVIII
ppor. art.kpt. art.Kułakowski AleksanderRywal1942-03-30/31BeltTempsfordHalifax L-9618 "W"Błoto (poza)VII
st. sierż. piech.st. sierż.Lewandowski AleksanderWiechlina1944-05-19/20Weller 18BrindisiLiberator BZ-965 'S"JaśminLII
st. strz. łączn.ppor. łączn.Makagonow Makagon AleksanderWschód1944-10-16/17Poldek 1BrindisiLiberator KH-151 "S"NewaLX
por. art.kpt. art.Piekarski AleksanderTurkuć1944-04-12/13Weller 3BrindisiHalifax JP-180 "V"WieszakXL
rtm. kaw.mjr kaw.Stpiczyński AleksanderKlara1944-09-21/22Przemek 1BrindisiLiberator KG-834 "U"RozmarynLIX
ppor. br. panc.mjrTarnawski AleksanderUpłaz1944-04-16/17Weller 12BrindisiHalifax JP-181 "C"KanapaXLV
por.ppłk.Paczkowski AlfredWania1941-12-27/28JacketLakenheathHalifax L-9618 "W"pozaII
por. piech.kpt. piech.Pokultinis AlfredFon1944-05-24/25Weller 23BrindisiHalifax JP-180 "V"Koliber 2LIV
por. kaw.por. kaw.Whitehead AlfredDolina 21944-05-04/05Weller 26BrindisiLiberator BZ-965 'S"SzczurL
por.por.Zawadzki AlfredKos1942-04-08/09CravatTempsfordHalifax L-9618 "W"ŁąkaVIII
st. strz. łączn.mjr łączn.Makarenko AnatolTłok1943-09-14/15Neon 8TempsfordHalifax JD-158 "W"CzajnikXXX
ppor. kaw.rotm.Prus Bogusławski AndrzejPancerz1944-05-04/05Weller 26BrindisiLiberator BZ-965 'S"SzczurL
rtm.mjrCzaykowski Andrzej Garda1944-04-16/17Weller 10BrindisiHalifax JP-222 "E"PrzyciskXLIV
por.kpt.Świątkowski AndrzejAmurat1941-12-27/28JacketLakenheathHalifax L-9618 "W"pozaII
por.mjrChmielowski Antoni Wołk1943-03-13/14WindowTempsfordHalifax HR-666 "E"ŻbikXXIV
ppor. piech.ppłk.Iglewski AntoniPonar1943-02-17/18WallTempsfordHalifax DT-725 "J"LisXXI
ppor. piech.por. piech.Jastrzębski AntoniUgór1942-10-02/03LatheTempsfordHalifax W-7773 "S"OsaXVI
ppor. art.mjr art.Nosek AntoniKajtuś1944-05-04/05Weller 17BrindisiHalifax JP-177 "P"Mewa 1XLIX
kpt. piech.mjr piech.Pospieszalski AntoniCurie1944-12-26/27FrestonBrindisiLiberator KG-994 "R"OgórekFreston
pchor. art.ppor. art.Żychiewicz Antoni PiotrPrzerwa1943-02-17/18WallTempsfordHalifax DT-725 "J"LisXXI
ppor. kaw.por. kawLinowski ArturKarp1942-10-01/02ChiselTempsfordHalifax W-7776 "U"RakXV
por. sap.mjrŁastowski BenonŁobuz1944-04-09/10Weller 2BrindisiLiberator BZ-965 "S"ImbrykXXXIX
pchor. łączn.ppor. łączn.Bzdawka Bernard Siekiera1944-11-22/23Kazik 1BrindisiLiberator KG-994 "R"WilgaLXII
pchor. sap.kpt. sap.Wiechuła BernardMaruda1943-09-16/17Neon 3TempsfordHalifax BB-309 "T"ObrazXXXI
mjr łączn.mjrWolniak BogusławMięta1944-07-25/26Wildhorn III
(MOST 3)
BrindisiDakota KG-477 "V"MotylLVII
ppor. mar. cwkpt. mar. cwŻórawski BogusławMistral1943-09-16/17Neon 2TempsfordHalifax JN-911 "Z"WieszakXXXI
por. br. panc.mjr br. panc.Kwiatkowski BohdanLewar1944-05-10/11Weller 27Grottaglie ?Liberator EV-978 "R"Nil 2LI
por.kpt.Piątkowski BohdanMak1942-03-03/04CollarStradishallHalifax L-9618 "W"PoleIV
ppor. piech.mjr piech.Jabłoński BolesławKalia1942-09-01/02ChickenpoxTempsfordHalifax W-7775 "R"IgłaX
por. piech.mjrJackiewicz BolesławŁabędź1944-04-08/09Weller 4BrindisiHalifax LW-284 "T"Mirt 1XXXV
por. piech.mjrKontrym BolesławŻmudzin1942-09-01/02SmallpoxTempsfordHalifax W-7773 "S"RogiXI
pchor. art.ppor. art.Odrowąż Szukewicz BolesławBystrzec1943-02-16/17SawTempsfordHalifax DT-725 "J"KońXX
por. kaw.kpt.Polończyk BolesławKryształ1943-09-09/10Neon 4TempsfordHalifax JD-171 "P"SolnicaXXIX
pchor. łączn.por. łączn.Czepczak Górecki BronisławZwijak1944-12-26/27Staszek 2BrindisiLiberator BZ 965 "V"Wilga 1LXIII
ppor. piech.kpt. piech.Grun Bronisław Szyb1943-01-25/26ScrewdriverTempsfordHalifax DT-726 "H"KrzakXVIII
pchor. piech.ppor. piech.Kamiński BronisławGolf1944-04-14/15Weller 11BrindisiHalifax JP-180 "V"Kura 1XLII
ppor. piech.mjrKonik Bronisław Sikora1944-05-24/25Weller 23BrindisiHalifax JP-180 "V"Koliber 2LIV
kpt. lot.mjr lot.Lewkowicz BronisławKurs1944-04-27/28Weller 21BrindisiLiberator EV-978 "R"KozaXLVII
por. br. panc.kpt. br. panc.Rachwał BronisławGlin1943-09-16/17Neon 1TempsfordHalifax BB-378 "D"GarnekXXXI
kpt. piech.mjr piech.Żelkowski BronisławDąbrowa1942-10-01/02HammerTempsfordHalifax W-1229 "A"BórXIII
ppor. piech.płk. piech.Nadolczak Bruno Piast1944-10-16/17Poldek 1BrindisiLiberator KH-151 "S"NewaLX
por. art.kpt. art.Nowodworski CezaryGłóg1944-05-04/05Weller 17BrindisiHalifax JP-177 "P"Mewa 1XLIX
pchor. łączn.por. łączn.Pieniak Czesław Bór1943-02-19/20SpokeshaveTempsfordHalifax DT-620 "T"PiesXXII
pchor.ppor.Rossiński CzesławKozioł1943-03-13/14StockTempsfordHalifax DT-726 "H"Koza (poza)XXIV
por. piech.kpt. piech.Trojanowski CzesławLitwos1944-05-04/05Weller 17BrindisiHalifax JP-177 "P"Mewa 1XLIX
por. lot. tech.kpt. lot.Marynowski EdmundSejm1944-04-27/28Weller 21BrindisiLiberator EV-978 "R"KozaXLVII
ppor. piech.por. piech.Kiwer EdwardBiegaj1944-04-08/09Weller 4BrindisiHalifax LW-284 "T"Mirt 1XXXV
st. sierż. lotn.por. łączn. lot.Kowalik EdwardCiupuś1944-04-09/10Weller 1BrindisiHalifax JP-180 "V"Koc 1XXXVIII
mjr piech.mjrPiotrowski EdwardMema1944-04-12/13Weller 3BrindisiHalifax JP-180 "V"WieszakXL
pchor.ppor.Scheller Czarny EdwinFordon1943-03-13/14TileTempsfordHalifax DT-725 "J"OlchaXXIV
por.gen. bryg.Zawacka ElżbietaZo1943-09-09/10Neon 4TempsfordHalifax JD-171 "P"SolnicaXXIX
ppor. piech.por.Chyliński Eugeniusz Frez1943-03-24/25CellarTempsfordHalifax DT-727 "K"SmokXXVIII
por. piech.mjr piech.Kaszyński EugeniuszNurt1942-10-01/02ChiselTempsfordHalifax W-7776 "U"RakXV
pchor. piech.por.Jakubowski Ewaryst Brat1942-10-01/02GimletTempsfordHalifax W-7774 "T"ZamekXIV
pchor. piech.por.Łoś EzechielIkwa1943-03-16/17AtticTempsfordHalifax DT-727 "K"ŻabaXXVI
mjr sap.ppłk.Majorkiewicz FelicjanIron1944-04-09/10Weller 1BrindisiHalifax JP-180 "V"Koc 1XXXVIII
kpt. łączn.ppłk. łącz.Dzikielewski FeliksOliw1943-02-16/17ViceTempsfordHalifax DT-727 "K"LiliaXX
pchor. piech.por. piech.Perekładowski FeliksPrzyjaciel 21944-05-30/31Weller 30BrindisiHalifax JP-222 "E"Paszkot 2
zobacz - Paszkot
LVI
por. pil.kpt.Adrian FlorianLiberator1943-01-26/27GaugeTempsfordHalifax DT-727 "K"ŻubrXIX
por. piech.kpt. piech.Cieplik FranciszekHatrak1944-04-30/05-1Weller 16BrindisiLiberator BZ-965 'S"KloszXLVIII
rtm. mjrKoprowski FranciszekDąb1943-03-13/14BrickTempsford Halifax DT-627 "P"WółXXIV
por. piech.mjr dypl. piech.Malik FranciszekPiorun 21944-07-30/31Jacek 1BrindisiLiberator KG-890 "S"SolnicaLVIII
ppor.mjrPukacki Franciszek Gzyms1942-03-03/04CollarStradishallHalifax L-9618 "W"PoleIV
ppor. piech.kpt.Rybka FranciszekKula1942-09-01/02ChickenpoxTempsfordHalifax W-7775 "R"IgłaX
st. strz. łączn.ppor. łączn.Żaak FranciszekMamka1943-09-14/15Neon 7Tempsford Halifax JD-362 "L"SpodekXXX
ppor. art.mjrSerafiński FryderykDrabina1943-09-09/10Neon 4TempsfordHalifax JD-171 "P"SolnicaXXIX
pchor. br. panc.ppor.Heczko Kalinowski GustawSkorpion1944-04-16/17Weller 12BrindisiHalifax JP-181 "C"KanapaXLV
ppor. piech.por. piech.Jachciński Henryk Kret1943-02-20/21RivetTempsford Halifax DT-620 "T"OkońXXIII
ppor. art.kpt.Januszkiewicz HenrykSpokojny1943-02-16/17SawTempsfordHalifax DT-725 "J"KońXX
por. art.kpt. dypl.Kożuchowski HenrykHora1942-04-08/09CravatTempsfordHalifax L-9618 "W"ŁąkaVIII
mjrppłk.Krajewski HenrykTrzaska1942-01-06/07ShirtLakenheat Halifax L-9618 "W"KociołIII
st. strz. łączn.ppor. łączn.Ostrowiński HenrykSmyk1943-09-14/15Neon 10TempsfordHalifax JD-319 "A"DywanXXX
st. strz. łączn.kpt. łączn. cwZachmost Henryk Zorza1944-04-08/09Weller 6BrindisiHalifax JP-207 "E"Nil 1XXXVI
pchor. piech.płk.Dekutowski HieronimZapora1943-09-16/17Neon 1TempsfordHalifax BB-378 "D"GarnekXXXI
por. piech.kpt. Łagoda HieronimLak1942-09-01/02SmallpoxTempsfordHalifax W-7773 "S"RogiXI
ppor. lot.por. lot.Bator IgnacyOpór1943-01-25/26BraceTempsfordHalifax DT-727 "K"ChmielXVIII
pchor. piech.ppor. piech.Konstanty Ignacy Szmaragd1943-03-19/20BeamTempsfordHalifax BB-340 "D"MewaXXVII
mjr piech.płkBętkowski JacekTopór 21944-07-30/31Jacek 1BrindisiLiberator KG-890 "S"SolnicaLVIII
ppor. piech.ppor.Przetocki JacekOset1943-02-17/18FloorTempsfordHalifax DT-627 "P"PuchaczXXI
ppłk. pil.płk. pil.Biały JanKadłub1944-04-27/28Weller 21BrindisiLiberator EV-978 "R"KozaXLVII
pchor. piech.ppor.Bienias JanOsterba1944-05-10/11Weller 27Grottaglie ?Liberator EV-978 "R"Nil 2LI
sierż. lot.ppor. lot. cwBieżuński JanOrzyc1944-04-03/04Weller 5BrindisiHalifax JP-207 "E"PierzynaXXXIV
kpt. sap.mjr sap.Górski JanChomik1943-03-14/15StepTempsfordHalifax DT-543 "G"BatXXV
pchor. piech.ppor. piech.Grycz JanDziadzio1942-09-03/04MeaslesTempsfordHalifax W-7773 "S"ŻabaXII
ppor.ppor.Hörl JanFrog1943-03-13/14StockTempsfordHalifax DT-726 "H"Koza (poza)XXIV
por. pil.mjr pil.Jokiel JanLigota1942-03-30/31LeggingTempsfordHalifax L-9613 „V”Kopyto (poza)VII
kpt. piech.ppłk.Kamieński JanCozas1944-04-08/09Weller 7BrindisiLiberator BZ0965 "S"JodłaXXXVII
por. kaw.rotm.Skrochowski JanOstroga1944-04-30/05-01Weller 16BrindisiLiberator BZ-965 'S"KloszXLVIII
por.por.Kochański JanJarema1942-03-03/04CollarStradishallHalifax L-9618 "W"PoleIV
kpt. piech.mjrLech JanGranit1942-09-03/04RheumatismTempsfordHalifax W-7774 "T"UgórIX
ppor.por.Marek JanWalka1942-01-06/07ShirtLakenheat Halifax L-9618 "W"KociołIII
pchor. łączn.por. łączn.Matysko JanOskard1944-12-26/27Staszek 2BrindisiLiberator BZ 965 "V"Wilga 1LXIII
plut. łączn.plut.Parczewski JanKraska1944-12-26/27Staszek 2BrindisiLiberator BZ 965 "V"Wilga 1LXIII
por.płk.Piwnik JanPonury1941-11-07/08RuctionLinton-on-OuseHalifax L-9612UgórI
pchor. piech.ppor. piech.Poznański JanPływak1942-10-01/02GimletTempsfordHalifax W-7774 "T"ZamekXIV
ppor.por.Rogowski JanCzarka1942-03-03/04CollarStradishallHalifax L-9618 "W"PoleIV
ppor. kaw.por.Rostek JanDan1942-03-27/28BootTempsfordHalifax L-9613 "V"TrawaV
ppor.ppor.Rostworowski JanMat1943-03-13/14TileTempsfordHalifax DT-725 "J"OlchaXXIV
por. kaw.mjr kaw.Różycki JanBusik1944-10-16/17Wacek 1BrindisiLiberator KG-994 "R"NewaLX
por. piech.kpt. piech.Serafin JanCzerchawa1944-05-19/20Weller 18BrindisiLiberator BZ-965 'S"JaśminLII
por.kpt.Smela JanWir1942-01-06/07ShirtLakenheat Halifax L-9618 "W"KociołIII
por. sap.kpt. sap.Walter JanCyrkiel1944-05-04/05Weller 26BrindisiLiberator BZ-965 'S"SzczurL
ppor.kpt.Woźniak JanKwaśny1942-09-01/02ChickenpoxTempsfordHalifax W-7775 "R"IgłaX
pchor. art.por. art.Jarosz Janusz Szermierz1943-03-14/15StepTempsfordHalifax DT-543 "G"BatXXV
pchor.por.Messing Janusz Bekas1943-03-13/14BrickTempsford Halifax DT-627 "P"WółXXIV
ppor.rtm. kaw.Prądzyński Janusz Trzy1943-03-13/14TileTempsfordHalifax DT-725 "J"OlchaXXIV
por. art.por.Zalewski JanuszChinek1942-03-30/31BeltTempsfordHalifax L-9618 "W"Błoto (poza)VII
pchor. łącz.por.Poliszuk JarosławArab1943-09-14/15Neon 6TempsfordHalifax BB-309 "T"Koc 1XXX
pchor. sap.ppor.Bichniewicz JerzyBłekitny1942-10-29/30PliersTempsfordHalifax W-7773 "S"rozbił sięXVII
por. piech.por.Buyno JerzyGżegżółka1944-04-16/17Weller 15BrindisiHalifax JP-236 "A"ObrazXLVI
kpt. piech.płk. piech.Emir Hassan JerzyTurek 21944-10-16/17Poldek 1BrindisiLiberator KH-151 "S"NewaLX
kpt. pil.mjr pil.Iszkowski JerzyOrczyk1944-04-27/28Weller 21BrindisiLiberator EV-978 "R"KozaXLVII
ppor. sap.por. sap.Kowalski JerzyBaba1943-03-16/17AtticTempsfordHalifax DT-727 "K"ŻabaXXVI
pchor. piech.kpt. piech.Niemczycki JerzyJanczar1944-04-14/15Weller 11BrindisiHalifax JP-180 "V"Kura 1XLII
por. kaw.mjrSokołowski JerzyMira1942-03-30/31LeggingTempsfordHalifax L-9613 "V"Kopyto (poza)VI
pchor. łączn.ppor. łączn.Sztrom JerzyPilnik1944-04-08/09Weller 6BrindisiHalifax JP-207 "E"Nil 1XXXVI
rtm. kaw.ppłk.Szymański JerzyBoga1944-04-16/17Weller 15BrindisiHalifax JP-236 "A"ObrazXLVI
ppor. piech.por.Czuma JózefSkryty1943-02-17/18FloorTempsfordHalifax DT-627 "P"PuchaczXXI
pchor. łączn.kpt.Nowacki JózefHoryń1943-09-14/15Neon 10TempsfordHalifax JD-319 "A"DywanXXX
ppłk. piech.płk. piech.Spychalski JózefGrudzień1942-03-30/31BeltTempsfordHalifax L-9618 "W"Błoto (poza)VII
pchor. piech.ppor.Wątróbski JózefJelito1944-04-14/15Weller 11BrindisiHalifax JP-180 "V"Kura 1XLII
por.rotm.Zabielski JózefŻbik1941-02-15/16AdolphusNewmarketWhitley Z-6473poza0
plut. pchor.por. piech.Zając JózefKolanko1944-05-04/05Weller 26BrindisiLiberator BZ-965 'S"SzczurL
pchor. łącz.por. łączn.Żakowicz JózefTabu1943-09-14/15Neon 8TempsfordHalifax JD-158 "W"CzajnikXXX
por. piech.kpt. piech.Kozłowski JulianCichy1942-09-03/04MeaslesTempsfordHalifax W-7773 "S"ŻabaXII
ppor. piech.kpt. piech.Piotrowski JulianRewera 21944-07-30/31Jacek 1BrindisiLiberator KG-890 "S"SolnicaLVIII
ppor. piech.por. piech.Pentz KarolSkała 21944-05-30/31Weller 30BrindisiHalifax JP-222 "E"Paszkot 2
zobacz - Paszkot
LVI
pchor. br. panc.ppor.Bernaczyk - Słoński KazimierzRango1944-05-10/11Weller 27Grottaglie ?Liberator EV-978 "R"Nil 2LI
por. sap.mjr sap.Bilski KazimierzRum1944-07-25/26Wildhorn III
(MOST 3)
BrindisiDakota KG-477 "V"MotylLVII
ppor. br. panc.por. br. panc.Czerwiński KazimierzBryzga1944-11-18/19Kazik 2Brindisi Liberator KG-994 "R"SolnicaLXI
plut. lot.por. Człapka KazimierzPionek1943-02-19/20SpokeshaveTempsfordHalifax DT-620 "T"PiesXXII
pchor. łączn.por. łączn.Fuhrman KazimierzZaczep1943-09-14/15Neon 7Tempsford Halifax JD-362 "L"SpodekXXX
ppłk.płk.Iranek Osmecki KazimierzHeller1943-03-13/14StockTempsfordHalifax DT-726 "H"Koza (poza)XXIV
st. strz. łączn.ppor.Lewko KazimierzPalec1943-09-14/15Neon 9TempsfordHalifax JD-269 "Q"PierzynaXXX
pchor. łączn.ppor.Niepla KazimierzKawka1944-04-08/09Weller 6BrindisiHalifax JP-207 "E"Nil 1XXXVI
ppor. piech.por. piech.Osuchowski KazimierzRosomak1944-04-30/05-01Weller 16BrindisiLiberator BZ-965 'S"KloszXLVIII
kpt. piech.mjr piech.Raszplewicz KazimierzTatar 21944-11-22/23Kazik 1BrindisiLiberator KG-994 "R"WilgaLXII
por. piech.por.Rzepka KazimierzOgnik1943-02-20/21RivetTempsford Halifax DT-620 "T"OkońXXIII
kpr. łącz.sierż. łączn.Śliwa KazimierzStrażak1944-09-21/22Przemek 1BrindisiLiberator KG-834 "U"RozmarynLIX
por. art.kpt. art.Smolski KazimierzSosna1942-09-03/04MeaslesTempsfordHalifax W-7773 "S"ŻabaXII
kpt. piech.płk.Szternal KazimierzZryw1944-04-30/05-01Weller 16BrindisiLiberator BZ-965 'S"KloszXLVIII
rtm. kaw.mjr kaw.Grodzicki KrzysztofJabłoń1944-05-21/22Weller 29BrindisiHalifax JP-222 "E"KosLIII
ppor. art.ppor.Łada Lech Żagiew1942-03-27/28BootTempsfordHalifax L-9613 "V"TrawaV
pchor. piech.por. piech.Rydzewski LechGrom1943-02-20/21RivetTempsford Halifax DT-620 "T"OkońXXIII
pchor. piech.por. piech.Zabierek LechWulkan1943-03-13/14DoorTempsfordHalifax BB-281 "O"KraXXIV
kpt.ppłk.Bazała LeonStriwiąż1944-04-12/13Weller 3BrindisiHalifax JP-180 "V"WieszakXL
por. kaw.ppłk.Zub Zdanowicz Leonard Ząb1942-09-01/02SmallpoxTempsfordHalifax W-7773 "S"RogiXI
mjr piech.ppłk. piech.Krizar LeopoldCzeremosz1944-10-16/17Poldek 1BrindisiLiberator KH-151 "S"NewaLX
płk. piech.gen. bryg.Okulicki LeopoldNiedźwiadek1944-05-21/22Weller 29BrindisiHalifax JP-222 "E"KosLIII
por. adm. lot.mjr lot.Skwierczyński LeopoldAktor1944-04-16/17Weller 10BrindisiHalifax JP-222 "E"PrzyciskXLIV
pchor. kaw.ppor. piech.Ratajski Leszek Żal1943-02-16/17RaspTempsfordHalifax DT-726 "H"SumXX
pchor. łączn.por. łączn.Starzyński LeszekMalewa1944-07-25/26Wildhorn III
(MOST 3)
BrindisiDakota KG-477 "V"MotylLVII
pchor.ppor.Jurkiewicz Longin Mysz1943-03-13/14BrickTempsford Halifax DT-627 "P"WółXXIV
por. piech.kpt. piech.Fortuna LudwikSiła1944-05-19/20Weller 18BrindisiLiberator BZ-965 'S"JaśminLII
pchor. sap.por. sap.Wiechuła LudwikJeleń1944-04-08/09Weller 4BrindisiHalifax LW-284 "T"Mirt 1XXXV
por. art.kpt. art.Witkowski LudwikKosa1943-02-20/21FileTempsfordHalifax DT-726 "H"SłońXXIII
kpt. sap.ppłk.Kalenkiewicz MaciejKotwicz1941-12-27/28JacketLakenheathHalifax L-9618 "W"pozaII
ppor. piech.mjr piech.Klinicki MaksymilianWierzba 21944-05-30/31Weller 30BrindisiHalifax JP-222 "E"Paszkot 2
zobacz - Paszkot
LVI
por. kaw.rotm.Jurecki MarianOrawa1941-12-27/28JacketLakenheathHalifax L-9618 "W"pozaII
por. art.kpt.Garczyński Marian Skała1943-02-20/21RivetTempsford Halifax DT-620 "T"OkońXXIII
por. sł. zdr.kpt. sł. zdr.Golarz Teleszyński MarianGóral 21944-05-21/22Weller 29BrindisiHalifax JP-222 "E"KosLIII
pchor. piech.płk. piech.Gołębiewski MarianSter1942-10-01/02GimletTempsfordHalifax W-7774 "T"ZamekXIV
ppor. piech.ppor.Kuczyński MarianZwrotnica1944-04-16/17Weller 12BrindisiHalifax JP-181 "C"KanapaXLV
st. strz. łączn.kpt. łącz.Leśkiewicz MarianWygoda1944-09-21/22Przemek 1BrindisiLiberator KG-834 "U"RozmarynLIX
por. piech.kpt. piech.Mostowiec MarianLis1943-02-16/17RaspTempsfordHalifax DT-726 "H"SumXX
sierż. lot.por. lot.Pokładecki MarianZoll1944-04-03/04Weller 5BrindisiHalifax JP-207 "E"PierzynaXXXIV
ppor. piech.por. piech.Skowron MarianOlcha 21944-11-22/23Kazik 1BrindisiLiberator KG-994 "R"WilgaLXII
ppor. piech.por. piech.Busłowicz MichałBociek1943-02-16/17SawTempsfordHalifax DT-725 "J"KońXX
ppor. piech.kpt.Fijałka MichałKawa1942-09-01/02SmallpoxTempsfordHalifax W-7773 "S"RogiXI
por. piech.kpt. piech.Nowakowski Michał Harpun1944-05-24/25Weller 23BrindisiHalifax JP-180 "V"Koliber 2LIV
sierż. łączn.sierż.Parada Michał Mapa1943-02-16/17ViceTempsfordHalifax DT-727 "K"LiliaXX
kpt. lot.mjr pil.Tajchman Michał Mikita1943-01-26/27GaugeTempsfordHalifax DT-727 "K"ŻubrXIX
kpt. piech.kpt.Wilczewski MichałUszka1943-10-18/19Oxygen 8Foulsham Halifax JD-362 "L"ObrusXXXIII
por. kaw.por. Eckhardt MieczysławBocian1942-09-01/02SmallpoxTempsfordHalifax W-7773 "S"RogiXI
por. piech.kpt. piech.Kwarciński MieczysławZiut1943-01-25/26ScrewdriverTempsfordHalifax DT-726 "H"KrzakXVIII
kpt. sap.mjr sap.Pękała Górski MieczysławBosak1944-10-16/17Wacek 1BrindisiLiberator KG-994 "R"NewaLX
sierż. piech.ppor. piech.Psykała Mieczysław Kalwadosik1944-04-16/17Weller 15BrindisiHalifax JP-236 "A"ObrazXLVI
por. art.kpt. art.Szczepański MieczysławDębina1944-05-04/05Weller 17BrindisiHalifax JP-177 "P"Mewa 1XLIX
ppor. sap.kpt. sap.Kryszczukajtis MirosławSzary1943-09-16/17Neon 3TempsfordHalifax BB-309 "T"ObrazXXXI
rtm. kaw.ppłk. kaw.Łopianowski NarcyzSarna1944-04-15/16Wildhorn I
(MOST 1)
BrindisiDakota FD-919 "I"BąkXLIII
por.kpt.Bidziński NiemirZiege Karol1941-11-07/08RuctionLinton-on-OuseHalifax L-9612UgórI
ppor. mar. cwppor.Gołuński Norbert Bombram1943-09-16/17Neon 2TempsfordHalifax JN-911 "Z"WieszakXXXI
ppor. art.ppor.Stołyhwo OlgierdStewa1943-03-14/15StepTempsfordHalifax DT-543 "G"BatXXV
por.por.Farenholc OskarSum1943-03-13/14TileTempsfordHalifax DT-725 "J"OlchaXXIV
pchor. piech.kpt. piech.Wiszniewski OttonTopola1943-09-16/17Neon 2TempsfordHalifax JN-911 "Z"WieszakXXXI
ppor. piech.por. piech.Motylewicz PiotrGrab1942-03-30/31LeggingTempsfordHalifax L-9613 "V"Kopyto (poza)VI
sierż. łączn.ppor. łączn.Nowak PiotrOko1943-02-19/20SpokeshaveTempsfordHalifax DT-620 "T"PiesXXII
ppor. piech.mjr piech.Szewczyk PiotrCzer1943-02-17/18FloorTempsfordHalifax DT-627 "P"PuchaczXXI
pchor. łączn.ppor.Bystrzycki PrzemysławGrzbiet1944-11-22/23Kazik 1BrindisiLiberator KG-994 "R"WilgaLXII
ppłk. piech.płk. piech.Nakoniecznikoff Klukowski PrzemysławKruk 21944-09-21/22Przemek 1BrindisiLiberator KG-834 "U"RozmarynLIX
ppor. kaw.ppor.Niedzielski RafałMocny1942-03-27/28BootTempsfordHalifax L-9613 "V"TrawaV
por. art.por.Romaszkan RomanTatar1942-04-08/09CravatTempsfordHalifax L-9618 "W"ŁąkaVIII
ppłk. pil.płk. pil. dypl.Rudkowski RomanRudy1943-01-25/26BraceTempsfordHalifax DT-727 "K"ChmielXVIII
ppłk. pil.płk. pil. dypl.Rudkowski RomanRudy1944-10-16/17Poldek 1BrindisiLiberator KH-151 "S"NewaLX
pchor. łączn.por.Wiszniowski RomanHarcerz1943-09-14/15Neon 7Tempsford Halifax JD-362 "L"SpodekXXX
mjr sap.ppłk. sap.Bielski RomualdBej1944-05-29/30Wildhorn II
(MOST 2)
BrindisiDakota KG-477 "V"MotylLV
ppor. piech.kpt.Dziadosz RudolfZasaniec1944-05-19/20Weller 18BrindisiLiberator BZ-965 'S"JaśminLII
st. strz. łączn.ppor. łączn.Chmieloch RyszardBłyskawica1943-09-14/15Neon 10TempsfordHalifax JD-319 "A"DywanXXX
pchor. sap.ppor. sap.Kowalski RyszardBenga1942-10-01/02GimletTempsfordHalifax W-7774 "T"ZamekXIV
ppor. piech.mjrNuszkiewicz RyszardPowolny1943-02-20/21FileTempsfordHalifax DT-726 "H"SłońXXIII
pchor. łącz.ppor. łączn.Skowroński RyszardLechita1943-09-14/15Neon 9TempsfordHalifax JD-269 "Q"PierzynaXXX
st. strz. łączn.por.Zyga RyszardLelum1943-09-14/15Neon 6TempsfordHalifax BB-309 "T"Koc 1XXX
sierż. lot.st. sierż. lot.Biedrzycki StanisławOpera1944-04-03/04Weller 5BrindisiHalifax JP-207 "E"PierzynaXXXIV
por. piech.kpt. piech.Dmowski StanisławPodlasiak1944-12-26/27Staszek 2BrindisiLiberator BZ 965 "V"Wilga 1LXIII
ppor. kaw.mjr kaw.Gilowski StanisławGotur1942-03-30/31BeltTempsfordHalifax L-9618 "W"Błoto (poza)VII
pchor. art.ppor. art.Harasymowicz StanisławLalka1944-04-16/17Weller 15BrindisiHalifax JP-236 "A"ObrazXLVI
ppor. sap.por.Hencel StanisławPik1942-10-29/30PliersTempsfordHalifax W-7773 "S"rozbił sięXVII
pchor. piech.por.Jagielski StanisławGacek1942-10-01/02GimletTempsfordHalifax W-7774 "T"ZamekXIV
ppor.kpt.Jankowski StanisławBurek1942-03-03/04CollarStradishallHalifax L-9618 "W"PoleIV
sierż. łączn.sierż.Kazimierczak StanisławKsiądz1943-02-16/17ViceTempsfordHalifax DT-727 "K"LiliaXX
por.mjrKolasiński StanisławŚmiga, Ulewa1943-03-13/14DoorTempsfordHalifax BB-281 "O"KraXXIV
ppor. sap.por. sap.Kotorowicz StanisławKron1942-10-01/02HammerTempsfordHalifax W-1229 "A"BórXIII
kpt.mjrKrzymowski StanisławKostka1941-02-15/16AdolphusNewmarketWhitley Z-6473poza0
pchor. łączn.por. łączn.Kujawiński StanisławWodnik1943-09-14/15Neon 8TempsfordHalifax JD-158 "W"CzajnikXXX
pchor. łączn.ppor. łączn.Mazur StanisławLimba1944-11-22/23Kazik 1BrindisiLiberator KG-994 "R"WilgaLXII
ppor. piech.ppłk. piech.Olszewski StanisławBar1943-02-16/17RaspTempsfordHalifax DT-726 "H"SumXX
por. piech.kpt.Ossowski StanisławJastrzębiec 21944-07-30/31Jacek 1BrindisiLiberator KG-890 "S"SolnicaLVIII
por. kaw.rotm.Raczkowski StanisławBułany1944-04-08/09Weller 4BrindisiHalifax LW-284 "T"Mirt 1XXXV
por.ppłk.Sędziak Stanisław Warta1942-09-03/04RheumatismTempsfordHalifax W-7774 "T"UgórIX
pchor. łączn.kpt.Skowroński StanisławWidelec1943-09-21/22Neon 5TempsfordHalifax LW-276 "E"LustroXXXII
pchor. piech.por. piech.Sołtys StanisławSowa1943-01-26/27GaugeTempsfordHalifax DT-727 "K"ŻubrXIX
kpt. piech.mjr piech.Trondowski StanisławGrzmot 21944-05-30/31Weller 30BrindisiHalifax JP-222 "E"Paszkot 2
zobacz - Paszkot
LVI
por. piech.kpt.Winter StanisławStanley1942-09-01/02ChickenpoxTempsfordHalifax W-7775 "R"IgłaX
st. strz. łączn.ppor. łączn.Zapotoczny StanisławPłomień1943-09-21/22Neon 5TempsfordHalifax LW-276 "E"LustroXXXII
ppor.gen. bryg.Bałuk StefanStarba1944-04-09/10Weller 2BrindisiLiberator BZ-965 "S"ImbrykXXXIX
pchor. piech.ppor.Górski StefanBrzeg1944-04-16/17Weller 12BrindisiHalifax JP-181 "C"KanapaXLV
por.rtm. kaw.Ignaszak StefanDrozd1943-03-13/14WindowTempsfordHalifax HR-666 "E"ŻbikXXIV
ppor.ppor.Jasieński StefanAlfa1943-03-13/14WindowTempsfordHalifax HR-666 "E"ŻbikXXIV
ppor. art.por.Majewicz StefanHruby1942-03-30/31LeggingTempsfordHalifax L-9613 "V"Kopyto (poza)VI
por.kpt.Mich StefanJeż1942-04-08/09CravatTempsfordHalifax L-9618 "W"ŁąkaVIII
st. strz. łączn.kpt. łączn.Przybylik StefanGruch1944-10-16/17Poldek 1BrindisiLiberator KH-151 "S"NewaLX
ppor. art.ppor.Benedyk TadeuszZahata1943-02-17/18FloorTempsfordHalifax DT-627 "P"PuchaczXXI
por. łączn.mjr łączn.Burdziński TadeuszMalina1943-02-16/17ViceTempsfordHalifax DT-727 "K"LiliaXX
ppor.kpt.Gaworski TadeuszLawa1943-01-25/26BraceTempsfordHalifax DT-727 "K"ChmielXVIII
ppor. br. panc.ppor.Jaworski TadeuszGont1943-02-17/18WallTempsfordHalifax DT-725 "J"LisXXI
ppor. piech.mjr piech.Klimowski TadeuszKlon1942-01-06/07ShirtLakenheat Halifax L-9618 "W"KociołIII
plut. sap.por.Kobyliński TadeuszHiena1944-04-08/09Weller 7BrindisiLiberator BZ-965 "S"JodłaXXXVII
gen. dyw.gen. dyw.Kossakowski TadeuszKrystynek1944-05-29/30Wildhorn II
(MOST 2)
BrindisiDakota KG-477 "V"MotylLV
pchor. kaw.ppor. kaw.Nowobilski TadeuszDzwon1944-04-16/17Weller 10BrindisiHalifax JP-222 "E"PrzyciskXLIV
kpt. piech.ppłk.Runge TadeuszOsa1944-04-09/10Weller 2BrindisiLiberator BZ-965 "S"ImbrykXXXIX
st. strz. łączn.por. łączn.Seeman TadeuszGarbus1943-09-21/22Neon 5TempsfordHalifax LW-276 "E"LustroXXXII
ppor. sap.por. sap.Śmigielski TadeuszŚlad1942-03-27/28BootTempsfordHalifax L-9613 "V"TrawaV
ppor. piech.por. piech.Sokół TadeuszBug 21944-09-21/22Przemek 1BrindisiLiberator KG-834 "U"RozmarynLIX
rtm. kaw.mjr dypl.Sokołowski TadeuszTrop1942-03-30/31LeggingTempsfordHalifax L-9613 "V"Kopyto (poza)VI
ppor. piech.kpt. piech.Jaworski Tadeusz StanisławBławat1944-05-04/05Weller 17BrindisiHalifax JP-177 "P"Mewa 1XLIX
ppor. piech.kpt. piech.Starzyński TadeuszŚlepowron1944-04-08/09Weller 7BrindisiLiberator BZ-965 "S"JodłaXXXVII
kpt. int.mjr int.Stocki Tadeusz Ćma1942-10-02/03LatheTempsfordHalifax W-7773 "S"OsaXVI
ppor. piech.ppor.Tomaszewski TadeuszWąwóz1944-05-30/31Weller 30BrindisiHalifax JP-222 "E"Paszkot 2
zobacz - Paszkot
LVI
ppor. piech.ppor.Żelechowski TadeuszRing1944-04-12/13Weller 14BrindisiHalifax JW-272 "D"MyszXLI
por. sap.mjr sap.Cetys TeodorWiking1942-04-08/09CravatTempsfordHalifax L-9618 "W"ŁąkaVIII
por. łączn.mjr łączn.Hoffman TeodorBugaj1944-10-16/17Wacek 1BrindisiLiberator KG-994 "R"NewaLX
ppor. br. panc.ppłk. dypl. br. panc.Kostuch TomaszBryła1944-04-15/16Wildhorn I
(MOST 1)
BrindisiDakota FD-919 "I"BąkXLIII
kpt. sap.mjr sap.Wierzejski TomaszZgoda 21944-05-21/22Weller 29BrindisiHalifax JP-222 "E"KosLIII
ppłk. dypl. piech.płk. dypl. piech.Kobyliński WacławDziad1944-10-16/17Wacek 1BrindisiLiberator KG-994 "R"NewaLX
ppor.mjrKopisto WacławKra1942-09-01/02SmallpoxTempsfordHalifax W-7773 "S"RogiXI
por. tech lot.mjr tech lot.Pijanowski Wacław Dym1943-01-26/27GaugeTempsfordHalifax DT-727 "K"ŻubrXIX
por. art..kpt. art.Zaorski WacławRyba1942-09-03/04MeaslesTempsfordHalifax W-7773 "S"ŻabaXII
ppor. art.ppor.Szwiec WaldemarRobot1942-10-01/02ChiselTempsfordHalifax W-7776 "U"RakXV
ppor. piech.kpt. piech.Krokay WalerySiwy1943-02-20/21FileTempsfordHalifax DT-726 "H"SłońXXIII
por. br. panc.kpt.Ipohorski Lenkiewicz Wiesław Zagroda1942-03-30/31BeltTempsfordHalifax L-9618 "W"Błoto (poza)VII
por. piech.por.Szpakowicz WiesławPak1942-10-29/30PliersTempsfordHalifax W-7773 "S"rozbił sięXVII
ppor. piech.por. piech.Wiącek WiktorKanarek1943-03-19/20BeamTempsfordHalifax BB-340 "D"MewaXXVII
rtm. kaw.mjr kaw.Zarembiński WiktorZrąb1942-09-03/04MeaslesTempsfordHalifax W-7773 "S"ŻabaXII
ppor. art.porPluta WilhelmPion1943-03-19/20BeamTempsfordHalifax BB-340 "D"MewaXXVII
ppor. uzbr.kpt. uzbr.Michalczewski WincentyMir1942-09-03/04MeaslesTempsfordHalifax W-7773 "S"ŻabaXII
kpt. dypl. piech.ppłk. dypl.Ściegienny WincentyLas1942-09-03/04RheumatismTempsfordHalifax W-7774 "T"UgórIX
ppor. art.ppor.Pic WitoldCholewa1943-02-20/21FileTempsfordHalifax DT-726 "H"SłońXXIII
ppor.kpt. piech.Strumpf WitoldSud1943-03-13/14StockTempsfordHalifax DT-726 "H"Koza (poza)XXIV
rtm. kaw.mjr kaw.Uklański WitoldHerold1944-12-26/27Staszek 2BrindisiLiberator BZ 965 "V"Wilga 1LXIII
plut. łączn.ppor.Flont WładysławGrandziarz1944-10-16/17Wacek 1BrindisiLiberator KG-994 "R"NewaLX
pchor. łączn.ppor. łączn.Godzik Władysław Skrzat1944-10-16/17Wacek 1BrindisiLiberator KG-994 "R"NewaLX
kpr. lot.ppor. lot. Hauptman WładysławGapa1944-04-08/09Weller 6BrindisiHalifax JP-207 "E"Nil 1XXXVI
ppor. sap.por.Klimowicz WładysławTama1942-10-01/02GimletTempsfordHalifax W-7774 "T"ZamekXIV
ppor. piech.kpt.Kochański Władysław Bomba1942-09-01/02ChickenpoxTempsfordHalifax W-7775 "R"IgłaX
kan.por. art.Maksyś WładysławAzot1943-03-13/14WindowTempsfordHalifax HR-666 "E"ŻbikXXIV
ppor. piech.kpt. piech.Marecki WładysławŻabik 21944-05-21/22Weller 29BrindisiHalifax JP-222 "E"KosLIII
ppor. piech.por.Miciek WładysławMłot1943-01-25/26ScrewdriverTempsfordHalifax DT-726 "H"KrzakXVIII
pchor. łączn.ppor. łączn.Siakiewicz WładysławMruk1943-09-14/15Neon 9TempsfordHalifax JD-269 "Q"PierzynaXXX
pchor. łącz.ppor.Śmietanko WładysławCypr1944-07-30/31Jacek 1BrindisiLiberator KG-890 "S"SolnicaLVIII
por. art.kpt. art.Szubiński Władysław Dach1942-10-02/03LatheTempsfordHalifax W-7773 "S"OsaXVI
pchor. piech.ppor. piech.Wiśniewski WładysławWróbel1943-02-17/18WallTempsfordHalifax DT-725 "J"LisXXI
pchor.por.Klocek Niewęgłowski WłodzimierzGarłuch1943-10-18/19Oxygen 8Foulsham Halifax JD-362 "L"ObrusXXXIII
pchor. piech.ppor. piech.Lech WłodzimierzPowiślak1944-04-14/15Weller 11BrindisiHalifax JP-180 "V"Kura 1XLII
pchor.kpt. piech.Lipiński WojciechLawina1943-03-13/14BrickTempsford Halifax DT-627 "P"WółXXIV
por.mjrBąkiewicz ZbigniewZabawka1942-03-27/28BootTempsfordHalifax L-9613 "V"TrawaV
por. piech.por. piech.Matula ZbigniewRadomyśl1944-05-24/25Weller 23BrindisiHalifax JP-180 "V"Koliber 2LIV
pchor. br. panc.por.Mrazek ZbigniewAminius1944-04-12/13Weller 14BrindisiHalifax JW-272 "D"MyszXLI
ppor.por.Piasecki ZbigniewOrlik1942-01-06/07ShirtLakenheat Halifax L-9618 "W"KociołIII
por. art.kpt. art.Specylak Skrzypecki Zbigniew Tur 21944-07-30/31Jacek 1BrindisiLiberator KG-890 "S"SolnicaLVIII
pchor. art.por. art.Twardy ZbigniewTrzask1943-03-24/25CellarTempsfordHalifax DT-727 "K"SmokXXVIII
ppor. piech.kpt. piech.Waruszyński ZbigniewDewajtis 21944-05-21/22Weller 29BrindisiHalifax JP-222 "E"KosLIII
pchor. piech.ppor.Wilczkiewicz ZbigniewKij1944-05-24/25Weller 23BrindisiHalifax JP-180 "V"Koliber 2LIV
ppor. art.kpt. art.Jeziorański Nowak JanZych1944-07-25/26Wildhorn III
(MOST 3)
BrindisiDakota KG-477 "V"MotylLVII
ppor. piech.kpt. piech.Luszowicz ZdzisławSzakal1944-05-04/05Weller 17BrindisiHalifax JP-177 "P"Mewa 1XLIX
pchor. łączn.ppor. łączn.Peszke ZdzisławKaszmir1943-09-14/15Neon 6TempsfordHalifax BB-309 "T"Koc 1XXX
kpt. sap.mjr piech. sap.Sroczyński ZdzisławKompresor1944-12-26/27Staszek 2BrindisiLiberator BZ 965 "V"Wilga 1LXIII
pchor. kaw.por.Straszyński ZdzisławMeteor1944-05-10/11Weller 27Grottaglie ?Liberator EV-978 "R"Nil 2LI
pchor. piech.por. piech.Winiarski ZdzisławPrzemytnik1944-05-19/20Weller 18BrindisiLiberator BZ-965 'S"JaśminLII
pchor. piech.por. piech.Sikorski ZenonPożar1944-09-21/22Przemek 1BrindisiLiberator KG-834 "U"RozmarynLIX
ppor. mar.kpt.Gromnicki ZygmuntGula1944-04-9/10Weller 1BrindisiHalifax JP-180 "V"Koc 1XXXVIII
por.mjrMilewicz ZygmuntRóg1942-03-03/04CollarStradishallHalifax L-9618 "W"PoleIV
kpt. lot.kpt.Policiewicz ZygmuntŚwierk1942-09-03/04RheumatismTempsfordHalifax W-7774 "T"UgórIX
por. obs.kpt.Sawicki ZygmuntSamulik1944-04-03/04Weller 5BrindisiHalifax JP-207 "E"PierzynaXXXIV
pchor. kaw.ppłk.Ulm ZygmuntSzybki1944-05-10/11Weller 27Grottaglie ?Liberator EV-978 "R"Nil 2LI


 

Cichociemni w walce o niepodległość Polski:
Spośród 316 Cichociemnych zrzuconych na spadochronie do okupowanej Polski
40 walczyło o niepodległość Polski w latach 1918 – 1921:

Leon Bazała (1918-1920) | Jacek Bętkowski (1920) | Jan Biały (1918-1920) | Niemir Bidziński (1920) | Romuald Bielski (1919-1920) | Adolf Gałacki (1918-1920) | Stanisław Gilowski (1918-1920) | Jan Górski (1919-1920) | Antoni Iglewski (1915-1920) | Kazimierz Iranek-Osmecki (1913, 1916, 1920) | Wacław Kobyliński (1918-1920) | Bolesław Kontrym (1917-1918) | Franciszek Koprowski (1919-1920) | Tadeusz Kossakowski (1909-1920) | Julian Kozłowski (1918-1919) | Henryk Krajewski (1918-1920) | Leopold Krizar (1918-1920) | Stanisław Krzymowski (1914-1920) | Adolf Łojkiewicz (1918-1920) | Narcyz Łopianowski (1918-1920) | Zygmunt Milewicz (1918-1920) | Przemysław Nakoniecznikoff-Klukowski (1913-1921) | Leopold Okulicki (1914-1920) | Mieczysław Pękala-Górski (1918-1920) | Edward Piotrowski (1918-1920) | Jan Różycki (1917-1920) | Roman Rudkowski (1914-1920) | Tadeusz Runge (1917-1920) | Józef Spychalski (1916-1920) | Tadeusz Starzyński (1920) | Tadeusz Stocki (1920) | Aleksander Stpiczyński (1917-1920) | Witold Strumpf (1920) | Adam Szydłowski (1918-1920) | Wincenty Ściegienny (1918-1920) | Witold Uklański (1917-1921) | Józef Zabielski (1920) | Józef Zając (1920) | Wiktor Zarembiński (1920) | Bronisław Żelkowski (1920)

 

logo_pl_negatyw_czerowny-300x89 Wykaz zrzutów Cichociemnych

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości


 

 

Upamiętnienie Cichociemnych

jw-grom-pomnik-cc-4-300x248 Wykaz zrzutów Cichociemnychjw-grom-pomnik-cc-3-300x238 Wykaz zrzutów CichociemnychW 1989 r. powstał film dokumentalny „Cichociemni” (scenariusz i reżyseria Marek Widarski).

15 maja 2005 odsłonięto na terenie jednostki specjalnej – Jednostki Wojskowej GROM w Warszawie pomnik poświęcony cichociemnym spadochroniarzom AK. Znaczna część ekspozycji Sali Tradycji jednostki GROM poświęcona jest Cichociemnym.

Od 4 sierpnia 1995 roku jednostka nosi nazwę – Jednostka Wojskowa GROM im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej

W 2008 roku powstał film dokumentalny „My cichociemni. Głos żyjących” (scenariusz i reżyseria Paweł Kędzierski).

pomnik-cc-warszawa-761x642-300x253 Wykaz zrzutów Cichociemnych

Pomnik CC w Warszawie

7 października 2013 roku w Warszawie przy ul. Matejki, naprzeciwko Sejmu R.P. odsłonięto Pomnik Cichociemnych Spadochroniarzy AK.

cc-boening-300x199 Wykaz zrzutów CichociemnychW 2013 roku powstał film dokumentalny „Cichociemni. Wywalcz wolność lub zgiń” (scenariusz i reżyseria Dariusz Walusiak).

W 2016 roku Sejm R.P. ustanowił rok 2016 Rokiem Cichociemnych. NBP wyemitował srebrną kolekcjonerską monetę o nominale 10 zł upamiętniającą 75. rocznicę pierwszego zrzutu Cichociemnych.

cc-monety-300x157 Wykaz zrzutów Cichociemnychcc-pomnik-powazki--300x213 Wykaz zrzutów CichociemnychW 2017 roku PLL LOT umieścił znak spadochronowy oraz podpis upamiętniający Cichociemnych na kadłubie Boeinga 787 (SP-LRG).

Cichociemni są patronem wielu szczepów, drużyn oraz organizacji harcerskich. Opublikowano wiele książek i artykułów o Cichociemnych.

Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie znajdują się groby kilku Cichociemnych oraz poświęconym Im pomnik „TOBIE OJCZYZNO”

sala-tradycji-grom Wykaz zrzutów Cichociemnych

Sala Tradycji Jednostki Wojskowej GROM

 

 

Zobacz także:

 

 

 

Źródła:
  • informacje własne
  • Krzysztof A. Tochman: Słownik biograficzny cichociemnych. T. I. FKM Oleśnica, ISBN 83-902499-0-1
  • Krzysztof A. Tochman: Słownik biograficzny cichociemnych. T. II. ABRES Rzeszów, ISBN 83-902499-5-2
  • Krzysztof A. Tochman: Słownik biograficzny cichociemnych. T. III. OS Ostoja, Zwierzyniec – Rzeszów, ISBN 83-910535-4-7
  • Krzysztof A. Tochman: Słownik biograficzny cichociemnych. T. IV. OS Ostoja, Zwierzyniec – Rzeszów, 978-83-933857-0-6
  • Kajetan Bieniecki: Lotnicze wsparcie Armii Krajowej, Arcana Kraków 1994, ISBN 83-86225-10-6
  • Andrzej Paweł Przemyski – Z pomocą żołnierzom Podziemia, WKŁ Warszawa 1991, ISBN 83-206-0833-3
  • Andrzej Olejko, Krzysztof Mroczkowski – Szachownice nad okupowaną Europą, Libra, Rzeszów 2011, ISBN 978-83-89183-69-9

 

Pamięć

 

Cichociemni byli żołnierzami Armii Krajowej w służbie specjalnej

 


41_cc-Tobie-Ojczyzno-grupa-250x139 PamięćSpis treści:


 

 

Naród, który traci pamięć, traci sumienie

Zbigniew Herbert

candle Pamięć

 

Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem
staje się jedynie zbiorem ludzi czasowo zajmujących dane terytorium

Józef Piłsudski

Do pobrania – Przewodnik po grobach Cichociemnych (pdf)

Przewodnik edukacyjny:  Powązki Wojskowe

 

 

Groby Cichociemnych na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie

(alfabetycznie)

 

cc-niezlomni-groby_P1240446-250x165 PamięćKliknij „lokalizacja” aby wyświetlić szczegółowy plan kwatery, ze wskazaniem grobu CC

Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Warszawie – Wyszukiwarka grobów

 

 

Groby Cichociemnych na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie

(wg. kwater)

(Kwatera to prostokąt podzielony na 6 rzędów, w każdym do 30 grobów, w jednej kwaterze do 200 grobów)

 

Kliknij „lokalizacja” aby wyświetlić szczegółowy plan kwatery, ze wskazaniem grobu CC

Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Warszawie – Wyszukiwarka grobów

 

 

Powązkowski Szlak Pamięci – Groby Cichociemnych
  1. Proponujemy rozpocząć od Mauzoleum Wyklętych – Niezłomnych  (kw. Ł)
  2. Czaykowski Andrzej – kw. 138a rz. 5 gr.26, (Mauzoleum Wyklętych), gr. symb.
  3. Dekutowski Hieronim – Ł I A rz. 3 gr. 14  (Mauzoleum Wyklętych)
  4. Górski Stefan – kw. Ł I A (Mauzoleum Wyklętych) rz. 2, gr. 12   lokalizacja
  5. Kontrym Bolesław – (Mauzoleum Wyklętych), także kw. D 18 grób symb. SZLAK-PAMIECI-GROBY-CC_cmentarz-powazk-wojskowe-plan-211x250 Pamięć
  6. Krajewski Henryk – kw. H III rz. 3 gr. 23   lokalizacja
  7. Przybylik Stefan – kw. F II rz. 8 gr. 3   lokalizacja
  8. Bałuk Stefan – kw. F IV rz. TUJE gr. 14   lokalizacja
  9. Dzikielewski Feliks – kw. A 41 rz. 3 gr. 1   lokalizacja
  10. Boryczka Adam – kw. II A 43 rz. 4 gr. 12   lokalizacja
  11. Walter Jan – kw. C 32 rz. 4 gr. 6   lokalizacja
  12. Wiszniewski Otton – kw. II C 28 rz. 14 gr. 9   lokalizacja
  13. Runge Tadeusz – kw. II C 28 rz. 19 gr. 2   lokalizacja
  14. Parczewski Jan – kw. C 30 rz. K3 gr. 10   lokalizacja
  15. Osuchowski Kazimierz – kw. A 27 rz. 5 gr. 5   lokalizacja
  16. Rachwał Bronisław – kw. A 27 rz. 9 gr.11/2   lokalizacja
  17. Lech Włodzimierz – kw. A 25 rz. 8 gr. 6/7   lokalizacja
  18. Lech Jan – kw. A 25 rz. 8 gr. 6/7   lokalizacja
  19. Kryszczukajtis Mirosław – kw. A 25 rz. 8 gr. 9   lokalizacja
  20. Szternal Kazimierz – kw. A 26 rz. 10 gr. 21   lokalizacja
  21. Dmowski Stanisław – kw. D 18 kol. prawa rz. 1 gr. 4   lokalizacja
  22. Konik Bronisław – kw. D 18 rz. L01 gr. 02   lokalizacja
  23. Czepczak-Górecki Bronisław – kw. D 18 rz. L 01 gr. 02
  24. Zabierek Lech – kw. D 18 rz. P01 gr. 8
  25. Kontrym Bolesław – kw. D 18 grób symb., (także Mauzoleum Wyklętych)
  26. Lipiński Wojciech – kw. D 18 (kolumbarium)   lokalizacja
  27. Luszowicz Lech – kw. D 18 (kolumbarium) grób symb.   lokalizacja  cc-znak_silent_unseen_-208x300 Pamięć
  28. „ciotki” CC – kw. D 18 grób symboliczny   lokalizacja  
  29. Kotorowicz Stanisław – kw. A 24 rz.12 gr. 10   lokalizacja
  30. Borys Adam – kwatera „Parasola” (grób symboliczny)
  31. Jakubowski Ewaryst – kw. A 20 rz. 5 gr. 13   lokalizacja
  32. Sokołowski Jerzy – kw. A 18 rz. 8 gr. 24   lokalizacja
  33. Ściegienny Wincenty – kw. B 20 rz. 1 gr. 28  lokalizacja
  34. Gołębiewski Marian – kw. C 22 rz. 7 gr. 8   lokalizacja
  35. Mich Stefan – kw. B 18 rz. 8 gr. 8   lokalizacja
  36. Jabłoński Bolesław – kw. D 14 rz. 1 gr. 5   lokalizacja
  37. Paczkowski Alfred – kw. D 14 rz. 2 gr. 22   lokalizacja
  38. Trondowski Stanisław – kw. D 14 rz. 2 gr. 22
  39. Kossakowski Tadeusz – kw. A 2 rz. 3 gr. 13   lokalizacja
  40. Pieniak Czesław – kw. A 2 rz. 3 gr. 9   lokalizacja
  41. Buyno Jerzy – kw. A DOD rz. 1 gr. 29/30   lokalizacja

(brama przy Zarządzie Cmentarzy i Biurze Cmentarza Wojskowego)   Gunnersbury__-300x201 Pamięć

Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Warszawie – Wyszukiwarka grobów

 

 

Miejsca zgonu i pochówku 316 Cichociemnych

Nie udało się ustalić wszystkich informacji, wykaz jest stale aktualizowany

Bardzo dziękuję  Marcin Kunicki  (Facebook: Polskie Miejsca w Wielkiej Brytanii)
za ustalenie lokalizacji wielu grobów Cichociemnych w Wielkiej Brytanii

Będziemy wdzięczni za przekazanie brakujących danych, także fotografii grobów CC

 

UWAGA! tabela ma więcej niż jedną stronę, wyświetla po 25 wierszy na stronie
(Kliknij wybraną kolumnę, aby posortować / kliknij w nazwisko, aby przejść do biogramu / wpisz, aby wyszukać)
Tabelę można przeszukiwać, wpisując dowolny ciąg znaków

Autor wykazu – Ryszard M. Zając, wnuk por. cc. Józefa Zająca

Na urządzeniach mobilnych aby zobaczyć całość należy przewinąć w poziomie
nz – miejsce pochówku nieznane

Bardzo dziękuję Panu Leszkowi Adamczykowi za pomoc w ustaleniu części lokalizacji

Nazwisko imięPseudonimData urodzeniaMiejsce urodz.Data zgonuMiejsce zgonuGRÓB
Adrian FlorianLiberator8 November 1913Bydgoszcz23 June 1944Suchedniównz, zamordowany przez gestapo
Bałuk StefanStarba15 January 1914Warszawa30 January 2014WarszawaWarszawa, Powązki kw. FIV rz. TUJE gr. 14
Bator IgnacyOpór13 November 1916Drobniceafter August 3, 1944Warszawapoległ w Powstaniu Warszawskim
Bazała LeonStriwiąż14 April 1904Chyrów (UKR)12 March 1983Aleksandrów KujawskiAleksandrów Kujawski, cm. paraf.
Bąkiewicz ZbigniewZabawka5 February 1912Chroboty26 October 1996Edenbridge (GB)Poznań, cm. Junikowo
Benedyk TadeuszZahata4 December 1916Kaczanówka (UKR)April 1945KL Buchenwaldnz, zamordowany w obozie koncentracyjnym
Benrad AdamDrukarz5 November 1919Lwów (UKR)1 March 1987LondynMorden Cemetery, Garth Road, grób 1820 E
Bernaczyk - Słoński KazimierzRango18 February 1922Poznań25 January 2011Cmentarz Stare Powązki, kw. H, rz. 2 gr. 24/25
Bętkowski JacekTopór 218 June 1904Wadowice17 April 1980LondynRadom, cm. paraf. św. Jana
Biały JanKadłub16 June 1897Kraków2 October 1984BytomBytom, cm. kom. Mater Dolorosa
Bichniewicz JerzyBłekitny29 July 1914Berezówka (UKR)30 October 1942Norwegiacm. Vestre Gravlund, Oslo
Bidziński NiemirZiege Karol14 February 1904Lwów (UKR)4 January 1988Warszawanz
Biedrzycki StanisławOpera18 September 1915Gzdów17 September 1944WarszawaWarszawa, cm. Bródnowski kw. 112 K
Bielski RomualdBej5 March 1900Stare k/Połtawy (UKR)After August 1, 1944Warszawa ?poległ w Powstaniu Warszawskim
Bienias JanOsterba5 September 1919Krauszów7 September 1944Warszawapoległ w Powstaniu Warszawskim
Bieżuński JanOrzyc17 June 1905Ulatów-Pogorzel18 March 1968Kiertyny WielkieBartoszyce, cm. kom. ul. Kętrzyńska
Bilski KazimierzRum10 December 1913Skarżysko-Kamienna9 January 1979WoodmanstrerneWoodmansterne Cemetery
Boryczka AdamBrona18 September 1913Wierzchosławice30 April 1988WarszawaWarszawa, Powązki, kw. IIA 43 rz. 4 gr. 12
Borys AdamPług10 December 1909Niechanowo27 August 1986WitkowoWitków | Warszawa, Powązki kwatera "Parasola" grób symboliczny
Burdziński TadeuszMalina26 February 1908Kije16 January 1970Glasgow, Szkocja (GB)Newton Stewart Cementery
Busłowicz MichałBociek27 May 1912Hryckiewiczadecember 1944Niemcy lub HolandiaKL Bergen-Belsen ?
Buyno JerzyGżegżółka12 November 1906Warszawa28 June 1956WarszawaWarszawa, Powązki kw. ADOD rz. 1 gr. 29/30
Bystrzycki PrzemysławGrzbiet23 May 1923Przemyśl7 October 2004PoznańPoznań, Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan
Bzdawka Bernard Siekiera14 August 1916Orlinek4 September 1983PoznańPoznań cm. paraf. MB Częstochowskiej
Cetys TeodorWiking27 July 1908Warszawa17 March 1993OtwockWarszawa, Powązki, kw. 153 rz. 4 gt. 22
Chmieloch RyszardBłyskawica29 March 1921Lwów (UKR)probably April 20, 1944Lwów (UKR) ?nz, zamordowany przez gestapo
Chmielowski Antoni Wołk15 August 1914Wołczuchy (UKR)2 August 1969OpoleWrocław, Cmentarz Grabiszyński - pole 32, grób 196, rząd 16
Chyliński Eugeniusz Frez19 March 1915Kozice10 February 1990RacibórzRacibórz, cm. Jeruzalem
Cieplik FranciszekHatrak8 February 1908Sarajewo21 August 1944Surkonty (BIA)Surkonty
Czaykowski Andrzej Garda7 February 1912Urdomin (LT)10 October 1954WarszawaWarszawa, Powązki, kw. 138a rz. 5 gr.26 | Mauzoleum na Łączce, grób symb.
Czepczak Górecki BronisławZwijak18 September 1922Stupki (UKR)24 August 2001WarszawaWarszawa, Powązki kw. D18 rz. L 01 gr. 02
Czerwiński KazimierzBryzga2 October 1916Dobrzejewice2 February 2002Toronto Kanadanz
Człapka KazimierzPionek19 February 1918Poznań20 April 1988Filkestone (GB)nz
Czuma JózefSkryty6 February 1915Niepołomice19 July 1944Warszawanz, zamordowany przez gestapo
Dąbrowski AdamPuti23 June 1921Czerniowce6 September 1944Warszawanz, poległ w Powstaniu Warszawskim
Dekutowski HieronimZapora24 September 1918Dzików (Tarnobrzeg)7 March 1949WarszawaWarszawa, Powązki, Mauzoleum na Łączce
Dmowski StanisławPodlasiak20 November 1909Zimna Woda6 March 2002GB ?Warszawa, Powązki, kw. D18 kol. prawa rz. 1 gr. 4
Dziadosz RudolfZasaniec23 February 1910Lwów (UKR)7 October 1944SancygniówSłaboszów, cm. paraf.
Dzikielewski FeliksOliw19 November 1906Osowo9 May 1986WarszawaWarszawa, Powązki, kw. A41 rz. 3 gr. 1
Eckhardt MieczysławBocian29 August 1908Stanisławów (UKR)after November 19, 1942Dawigródek (BIA)Dawigródek ?
Emir Hassan JerzyTurek 214 January 1906Warszawa27 May 1998Opacznz
Farenholc OskarSum1 January 1918Kijów (UKR)December 1944 KL Mathausen - Gusennz, zamordowany w obozie koncentracyjnym
Fijałka MichałKawa5 October 1915Izdebki20 September 1983LublinLublin, Droga Męczenników Majdanka
Flont WładysławGrandziarz3 January 1915Radom1 February 1988Jedlnia-Letniskonz
Fortuna LudwikSiła20 March 1913Żurawica`18 July 1999Katowice ?nz
Fuhrman KazimierzZaczep1 January 1917Sanok17 September 1978WarszawaWarszawa, cm. kom. północny (jako Marek Lachowicz) kw. W-VI-4 rz. 2 gr. 18
Gałacki AdolfMaszop29 April 1902Delatyn2 July 1953Floryda, USAnz
Garczyński Marian Skała7 November 1918Kraków13 November 1943Brześć nad Bugiem (BIA)Brześć nad Bugiem
Gaworski TadeuszLawa25 December 1916Radom5 April 1963LondynLondyn, cm. Wimbledon, Gap Road Cemetery, grób – E/A/52
Gilowski StanisławGotur1 April 1900Zadarów (UKR)17 June 1974Warszawanz
Godzik Władysław Skrzat11 February 1920Niwka (małopolskie)30 October 1976Piotrków Trybunalskinz
Golarz Teleszyński MarianGóral 211 July 1916Zagórz26 August 1985GdyniaSopot, cm. kom.
Gołębiewski MarianSter16 April 1911Płońsk18 October 1996WarszawaWarszawa, Powązki, kw. C22 rz. 7 gr. 8
Gołuński Norbert Bombram22 September 1919Gdańsk23 April 2000Sopot ?Sopot, ul. Malczewskiego, sektor B4, rząd I, grób 18.
Górski JanChomik11 September 1905Odessa (UKR)17 April 1945KL Flissenburg - Lagenfeld (RFN)nz, zamordowany w obozie koncentracyjnym
Górski StefanBrzeg27 April 1922Poznań27 September 1948WarszawaWarszawa, Powązki, kw. Ł
Grodzicki KrzysztofJabłoń10 June 1915Myślenice12 December 1989Olivos, Buenos Airesnz
Gromnicki ZygmuntGula2 May 1911Kołomyja (UKR)18 August 1994SzczecinSzczecin, Cmentarz Centralny, kw. 86E, rz. 8 gr. 6
Grun Bronisław Szyb22 May 1912Szuszczewo (RUS)30 November 1989Johannesburgnz
Grycz JanDziadzio10 December 1910Chomeciceafter 6 September 1943Hłusza (BIA)nz
Harasymowicz StanisławLalka26 October 1917Lwów (UKR)10 August 1944Warszawanz, poległ w Powstaniu Warszawskim
Hauptman WładysławGapa26 May 1916Lackie (UKR)25 June 1988Leckhampton Court (GB)Kidderminster
Heczko Kalinowski GustawSkorpion19 May 1920Jaworzynka26 August 1988OlsztynOlsztyn, cm. kom.
Hencel StanisławPik21 September 1918Żyrardów30 October 1942Norwegiacm. Vestre Gravlund, Oslo
Hoffman TeodorBugaj9 April 1913Kraków14 January 1975LondynWarszawa, Powązki, kw. 299b rz. 3 gr. 8
Hörl JanFrog28 May 1921Sulejówek7 May 1943Warszawanz, zamordowany przez gestapo
Iglewski AntoniPonar10 October 1900Radziejów27 January 1979WrocławRadziejów, cm. paraf.
Ignaszak StefanDrozd30 November 1911Börnig (RFN)8 January 2005PoznańPoznań, cm. Junikowo pole 5 kw. AK
Ipohorski Lenkiewicz Wiesław Zagroda19 December 1910Berezówka (UKR)after 8 March 1943Kijów ?nz, zamordowany prtzez gestapo
Iranek Osmecki KazimierzHeller24 October 1900Pstrągowa22 May 1984LondynSouth Ealing Cemetery
grób DD 5T
Iszkowski JerzyOrczyk31 March 1914Nowy Sącz29 August 1962Nowy SączNowy Sącz, cm. kom. ul. Rejtana
Jabłoński BolesławKalia6 October 1909Opatów12 March 1982WarszawaWarszawa, Powązki, kw. D14 rz. 1 gr. 5
Jachciński Henryk Kret29 November 1917Nowy York23 December 1976Nowy Yorknz
Jackiewicz BolesławŁabędź15 July 1914Zachorze (LT)17 July 1982KielceCmentarz Parafialny "Nowy", sektor B4, rz. 1, gr. 4
Jagielski StanisławGacek8 September 1919Rozdziele6 March 1944KurówŻyrzyn
Jakubowski Ewaryst Brat14 October 1920Łódź31 August 1944WarszawaWarszawa, Powązki, kw. A20 rz. 5 gr. 13
Jankowski StanisławAgaton29 September 1911Warszawa5 March 2002WarszawaWarszawa, cm. ew-augsb. kw. D, rz. 1 gr 57
Januszkiewicz HenrykSpokojny16 November 1917Mińsk (BIA)14 June 1996WrocławCmentarz Grabiszyński, pole 46, rząd 3 grób 103
Jarosz Janusz Szermierz13 September 1916Zakopane20 November 1993Phoenix (USA)nz
Jasieński StefanAlfa2 April 1914Wilno (LIT)after 3 January 1944KL Auschwitznz, zamordowany w obozie koncentracyjnym
Jastrzębski AntoniUgór15 March 1915SokolnikiJanuary 1943Michniów ?nz, poległ w akcji likwidacyjnej
Jaworski TadeuszGont25 May 1914Witkowo19 March 1945KL Buchenwaldnz, zamordowany w obozie koncentracyjnym
Jaworski Tadeusz StanisławBławat12 September 1910Przemyśl17 November 1968LondynChiswick Cemetery - Block N, Class C, gr. 432
Jeziorański Nowak JanZych2 October 1914Berlin20 January 2005WarszawaWarszawa, Powązki
Jokiel JanLigota28 July 1906Łódź10 June 1996SopotCmentarz parafialny, Sopot, ul. Malczewskiego sektor C4, rząd 23, grób nr 18.
Jurecki MarianOrawa10 August 1911Stróże28 December 1941Brzozów StaryBrzozów Stary
Jurkiewicz Longin Mysz10 January 1920Lwów (UKR)after November 1943Wilno (LIT)nz, zamordowany przez gestapo
Kalenkiewicz MaciejKotwicz1 July 1906Pacewicze (RUS)21 August 1944Surkonty (BIA)Surkonty
Kamieński JanCozas17 June 1906Klewinów29 May 1967Spring Hill (USA)Tryczówka (pow. białostocki)
Kamiński BronisławGolf15 November 1918Binarowa8 May 1944Łęg (Kraków)Luborzyca k. Krakowa
Kaszyński EugeniuszNurt22 August 1909Łódź24 March 1976LondynWykus (przy kapliczce)
Kazimierczak StanisławKsiądz10 December 1912WarszawaJuly 1943KL Neuengammenz, zamordowany w obozie koncentracyjnym
Kiwer EdwardBiegaj24 September 1919Gliwice25 October 1987ŁącznikŁącznik (pow. prudnicki)
Klimowicz WładysławTama3 July 1910Lwów (UKR) January 1943Warszawanz, aresztowany przez gestapo
Klimowski TadeuszKlon15 October 1911Kraków12 September 1981LondynLondyn, Gunnersbury Cemetery - Sq. CA, gr. 25
Klinicki MaksymilianWierzba 213 January 1916Brodnica12 December 1984BrodnicaBrodnica
Klocek Niewęgłowski WłodzimierzGarłuch15 January 1921Kraków22 March 1994StanisławowoWarszawa, cm. kom. północny kw. O-II-15, rz. 2 gr. 42
Kobyliński TadeuszHiena16 September 1914Ostrołęka11 November 1961LondynLondyn, Gunnersbury Cemetery – Sq. DA, gr. 300
Kobyliński WacławDziad11 February 1901Gamratka11 July 1987Butler, USAButler, Crown Hill Cemetary Prospect
Kochański JanJarema9 February 1914Lwów (UKR)16 February 1944Warszawanz, zamordowany przez gestapo
Kochański Władysław Bomba7 November 1918Stanisławów (UKR)12 December 1980KrakówKraków
Kolasiński StanisławUlewa16 November 1916Mokrzyska19 November 1996Zbylitowska Góra ?Tarnów (Krzyż) cm. kom.
Konik Bronisław Sikora6 August 1913Wilcza (Przemyśl)30 December 2001WarszawaWarszawa, Powązki, kw. D18 rz. LO1 gr. 02
Konstanty Ignacy Szmaragd25 May 1906Chicago (USA)3 July 1972Nowy Sącznz
Kontrym BolesławŻmudzin4 March 1901Zaturce (UKR)2 January 1953WarszawaWarszawa, Powązki, kw. D18 grób symboliczny, Mauzoleum na Łączce
Kopisto WacławKra8 February 1911Hrycenki (UKR)21 February 1993RzeszówRzeszów, cm. kom. Wilkowyja
Koprowski FranciszekDąb14 March 1901Brzezinki2 June 1967Zerzeń (Warszawa)Warszawa - Zerzeń, cm. paraf.
Kossakowski TadeuszKrystynek20 March 1901Kiszyniów (MOŁ)24 November 1995WarszawaWarszawa, Powązki, kw. A2 rz. 3 gr. 13
Kostuch TomaszBryła21 November 1916Kielce17 April 1992Warszawanz
Kotorowicz StanisławKron10 April 1916Lublin20 May 1943Celestynów ?Warszawa, Powązki, kw. A24 rz.12 gr. 10
Kowalik EdwardCiupuś3 January 1916Warszawa26 October 1987WarszawaWarszawa, cm. Bródnowski kw. 75 G, rz. 4, gr. 11
Kowalski JerzyBaba10 November 1916Rudec27 January 1989Kędzierzyn - KoźleKędzierzyn - Koźle, cm. kom. Kuźniczki
Kowalski RyszardBenga26 November 1919Sosnowiec18 November 1943Równe (UKR)nz, zamordowany przez gestapo
Kozłowski JulianCichy6 January 1909Warszawa18/19 August 1944WarszawaWarszawa, cm. Wilanów, poleghł w Powstaniu Warszawskim
Kożuchowski HenrykHora14 January 1911WarszawaJuly 1943prawdopodobnie w rejonie wsi Michałów k. Czarnocia (powiat Tomaszów Mazowiecki)nz, niesłusznie skazany na karę śmierci przez Wojskowy Sąd Specjalny Państwa Podziemnego
Krajewski HenrykTrzaska19 April 1901Waśniewo16 December 1989Warszawa, Powązki, kw. H III rz. 3 gr. 23
Krasiński AdamSzczur8 November 1921WarszawaJune 1945Rzeszoty, Kraj Krasnojarski, Rosjanz, zamordowany we sowieckim łagrze
Krizar LeopoldCzeremosz30 October 1896Milijewe (UKR)16/17 October 1944k. Sokołów / Dziebałtów, gm. KońskieDziebałtów (gm. Końskie)
Krokay WalerySiwy23 November 1914Skole (UKR)5 September 1982WarszawaCmentarz Stare Powązki, kw. 257, rz. 5 gr. 16
Kryszczukajtis MirosławSzary11 February 1912Wołkowysk (BIA)17 September 1944WarszawaWarszawa, Powązki, kw. A25 rz. 8 gr. 9
Krzymowski StanisławKostka11 May 1901Wąwolnica7 August 1969Montreal (Kanada)Pointe Claire, sektor P kw. a-6, P-7, zobacz plan
Kuczyński MarianZwrotnica26 July 1915Sasów (UKR)after 25 June 1944Drohobycz ?nz, aresztowany przez gestapo
Kujawiński StanisławWodnik26 April 1920Grodno (BIA)12 January 1995Nottingham (GB)nz
Kułakowski AleksanderRywal8 March 1916Połykowicza13 December 1944Lublinnz, zamordowany przez władze "Polski Ludowej"
Kwarciński MieczysławZiut25 November 1912Nowy Sącz23 February 1978LondynNowy Sącz, cm. kom.
Kwiatkowski BohdanLewar9 October 1904Żyrardów1 April 1971Chicago (USA)Warszawa, Powązki, kw. 165 rz. 2 gr. 18
Lech JanGranit20 October 1907Turza Mała24 June 1944Lwów (UKR)Warszawa, Powązki, kw. A25 rz. 8 gr. 6/7
Lech WłodzimierzPowiślak3 July 1920Mława8 May 1944Łęg (Kraków)Warszawa, Powązki, kw. A25 rz. 8 gr. 6/7
Leśkiewicz MarianWygoda7 September 1923Dolina (UKR)18 May 1992Krakównz
Lewandowski AleksanderWiechlina13 October 1908Ryńsk20 May 1948Poznańnz
Lewko KazimierzPalec9 January 1919Mińsk (BIA)14 September 1943Esbjerg (Dania)poległ podczas lotu do Polski, cmentarz Fovrfeld Gravlund w Esbjerg (Dania), symboliczny grób na BCW na Cytadeli w Poznaniu
Lewkowicz BronisławKurs9 March 1913Jarosław4 November 1944Hutamogiła zbiorowa 29 żołnierzy AK - cmentarz parafialny w Gielniowie (mazowieckie, pow. przysuski) zobacz
Linowski ArturKarp18 November 1911Nagłowice2 July 1943Tomaszów Mazowieckinz, aresztowany przez gestapo
Lipiński WojciechLawina12 November 1921Bliżyn5 October 2004LegionowoWarszawa, Powązki, kw. D18 (kolumbarium)
Luszowicz ZdzisławSzakal26 June 1914Kraków26 February 2010Waterbeck (GB)Stafford (Wielka Brytania) nr B823, Groby symboliczne:
Cmentarz Rakowicki w Krakowie, kwatera XXVIIIA rząd południowo - wschodni, miejsce: narożnik;
Warszawa, Powązki, kwatera D18 (kolumbarium).
Łada Lech Żagiew1 October 1910Rzym1942 or 1943Równe ?nz
Łagoda HieronimLak6 September 1914Wielichowoafter 12 July 1945KL Gross-Rosennz, zamordowany w obozie koncentracyjnym
Łakomy AlbinTwornik16 February 1915Kamionna2 June 1994PoznańCmentarz komunalny Miłostowo, pole 41, kwatera 2, rząd 9, grób 7
Łastowski BenonŁobuz15 July 1913Hoduciszki (LT)2 November 1996Londynnz
Łojkiewicz AdolfRyś23 July 1901Buciły17 May 1952Katowicenz
Łopianowski NarcyzSarna28 July 1901Stoki21 June 1984Vancouver KanadaVancouver
Łoś EzechielIkwa23 March 1900Zaśnieszków (UKR)7 August 1988Brzegnz
Mackus Adam Prosty2 December 1902Tbilisi1991Londyn ?nz
Majewicz StefanHruby30 August 1910Hoheneich (RFN)13 August 1944Warszawanz, zamordowany przez gestapo
Majorkiewicz FelicjanIron20 November 1904Wola21 February 1975WarszawaCmentarz Wojskowy. kw. B20, rz. 4, gr. 9
Makagonow Makagon AleksanderWschód1 March 1924Buksztel8 March 1970Piotrków Trybunalskinz
Makarenko AnatolTłok12 February 1919Sarny (UKR)27 October 2004SzczecinSzczecin, Cmentarz Centralny, kw. 3D, rz. 8, gr. 29
Maksyś WładysławAzot27 June 1913Lesko20 December 1995WarszawaWarszawa, Powązki, kw. 207 rz. 1 gr. 20
Malik FranciszekPiorun 26 March 1913Bażanówka24 August 2006prawdopodobnie Loughborough, GBLoughborough - grób 11/409
Marecki WładysławŻabik 223 August 1911Lublin25 March 1999SopotCmentarz Komunalny, Sopot, ul. Malczewskiego kw. AK, rząd 1 grób 38
Marek JanWalka5 November 1919Lwów (UKR)after 13 May 1943Warszawanz, aresztowany przez gestapo
Marynowski EdmundSejm14 January 1913Warszawa9 June 2014Sun City West (USA)nz
Matula ZbigniewRadomyśl26 February 1917Radomyśl31 October 1944SłonaZbylitowska Góra (pow. tarnowski)
Matysko JanOskard31 May 1912Kupracze18 November 1953BydgoszczBydgoszcz, cm. Wincentego a Paulo
Mazur StanisławLimba8 October 1919Zawoja27 August 1990Szkocjanz
Messing Janusz Bekas18 May 1917Moskwa4 January 2010GBWarszawa, cm. ew-augsb. kw. A1A rz. 1 gr 25
Mich StefanJeż7 December 1913Blizocin15 November 1969WarszawaWarszawa, Powązki, kw. B18 rz. 8 gr. 8
Michalczewski WincentyMir25 January 1909Przytyk8 November 1999Warszawanz
Miciek WładysławMłot23 May 1912Brzostek6 August 1944Warszawanz, poległ w Powstaniu Warszawskim
Milewicz ZygmuntRóg1 October 190117 January 1985LondynLondyn, Gunnersbury Cemetery
Mostowiec MarianLis14 September 1913Warszawa3 April 1979WarszawaWarszawa, cm. kom. północny kw. W-IV-35, rz. 6 gr. 16
Motylewicz PiotrGrab21 June 1915Nosolowice (CZE)7 January 1944Mikuliszki (BIA)Mikuliszki
Mrazek ZbigniewAminius30 January 1908Męcina Wielka26 January 1981k. KowarJelenia Góra - Cieplice
Nadolczak Bruno Piast30 March 1913Czarnków11 September 2010Cape May (USA)nz
Nakoniecznikoff Klukowski PrzemysławKruk 220 October 1901Tbilisi (GRU)17 August 1957KrakówLubaczów | Warszawa, Powązki kw. 51 rz. 6 gr. 23/24 grób symb.
Niedzielski RafałMocny25 May 1923Szczebrzeszyn4 September 1943Wólka PlebańskaKońskie, cm. paraf.
Niemczycki JerzyJanczar15 November 1918Działoszyce7 September 2006Wauwatosa (USA)nz
Niepla KazimierzKawka20 February 1922Łukowiec Żurawski (UKR)26 June 1968Lewin BrzeskiCmentarz Parafialny, sektor 3, rząd 1, grób 10
Nosek AntoniKajtuś12 April 1917Przysieka Stara2007GBLondyn, Gunnersbury Cemetery - Sq. LA
Nowacki JózefHoryń9 February 1921Toruń2005Warszawanz
Nowak PiotrOko26 June 1915Czernochowice14 October 1992Warszawanz
Nowakowski Michał Harpun29 November 1911Paraszcze (UKR)13 December 1961Barczewonz
Nowobilski TadeuszDzwon27 March 1919Palcza18 February 1989Lwówek ŚląskiCmentarz komunalny, sektor II, rząd 9, gr. 16
Nowodworski CezaryGłóg7 March 1916Tomsk (RUS)after 22 September 1944Warszawanz, prawdopodobnie zamordowany przez NKWD
Nuszkiewicz RyszardPowolny1 January 1919Grzegorzew31 December 1983KrakówKraków, cm. wojsk. Prandoty
Odrowąż Szukewicz BolesławBystrzec2 October 1916Moskwa17 February 1943Bratków n/CzarnąOpoczno, cm. choleryczny
Okulicki LeopoldNiedźwiadek6 December 1901Bratucice24 December 1946MoskwaWarszawa, Powązki, Aleja Zasłużonych rz. 1 gr. 85.86 grób symboliczny
Olszewski StanisławBar28 March 1912Kamienica Polska1 March 1994CzęstochowaCzęstochowa, cm. Kule
Ossowski StanisławJastrzębiec 217 August 1912Łąg13 March 1987Birmingham (GB)Cmentarz Komunalny, Sopot ul Malczewskiego, sektor F4, rząd G, grób 5.
Ostrowiński HenrykSmyk19 August 1924Warszawa2000Warszawanz
Osuchowski KazimierzRosomak18 January 1915Dekszniany (BIA)9 August 1944WarszawaWarszawa, Powązki, kw. A27 rz. 5 gr. 5
Paczkowski AlfredWania11 May 1909Brukowce11 June 1986WarszawaWarszawa, Powązki, kw. D14 rz. 2 gr. 22
Parada Michał Mapa15 October 1914Chełmafter 10 August 1944Warszawanz, poległ w Powstaniu Warszawskim
Parczewski JanKraska13 June 1923Szturmówka25 March 1967KrosnoWarszawa, Powązki, kw. C30 rz. K3 gr. 10
Pentz KarolSkała 217 December 1908Dobromil (UKR)9 September 1944Warszawanz, poległ w Powstaniu Warszawskim
Perekładowski FeliksPrzyjaciel 211 September 1921Żółkiew (UKR)10 December 1973Buenos Aires (ARG)Remedions de Escalada
Peszke ZdzisławKaszmir24 October 1918Lwów (UKR) October 1943Milanówek ?nz
Pękała Górski MieczysławBosak26 July 1998Nowy Sącz24 November 1967Warszawanz
Piasecki ZbigniewOrlik19 January 1914Sosnowiecafter 23 March 1945KL Mitelbau-Doranz, zamordowany w obozie koncentracyjnym
Piątkowski BohdanMak11 April 1910Lwów (UKR)after 6 February 1943Mińsk (BIA)nz, zamordowany przez gestapo
Pic WitoldCholewa13 January 1918Poznań22 March 1944KaskiPoznań, cm. Górczyński
Piekarski AleksanderTurkuć31 March 1914Konstantynówka7 February 1978Krakównz
Pieniak Czesław Bór24 September 1918Chmielew29 February 1964WarszawaWarszawa, Powązki, kw. A2 rz. 3 gr. 9
Pijanowski Wacław Dym21 January 1906Siedlów5 April 1996LondynNowe k. Krośniewic
Pilch AdolfGóra, Dolina22 May 1914Wisła26 January 2000LondynLondyn, Wandsworth Cemetery, grób 1653
Piotrowski EdwardMema16 February 1902Nowosiółki7 March 1971Wieliczkanz
Piotrowski JulianRewera 27 October 1920Mariampol (UKR)18 May 2008Wrocławnz
Piwnik JanPonury31 August 1912Janowice16 June 1944Jewłaszcze (BIA)Wąchock, klasztor oo. Cystersów
Pluta WilhelmPion5 February 1913Szopienice15 February 1986Ruda ŚląskaRuda Śląska (Nowy Bytom)
Pokładecki MarianZoll1 July 1910Poznań24 August 1993PoznańCmentarz Komunalny Junikowo, pole 38, gr. 025
Pokultinis AlfredFon7 May 1910Carskie Sioło (RUS)31 March 1981Ragby (GB)Rugby Watt Lane Cemetery (sektor H)
(Wielka Brytania)
Policiewicz ZygmuntŚwierk3 October 1907Biskupice ?8 October 1965WarszawaRugby Watt Lane Cemetery, sektor H (Wielka Brytania)
Poliszuk JarosławArab16 May 1920Lwów (UKR)8 July 2002EłkEłk, cm. kom nr 2
Polończyk BolesławKryształ8 September 1906Dobczyce29 February 1996Myślenicecmentarz przy ul. Niepodległości, sektor 2 rząd 1 nr grobu 185
Pospieszalski AntoniCurie10 November 1912Berlin12 March 2008Londyn (GB)Islington & St Pancras Cemetery (East Finchley, London), grób RC34 / 366.
Poznański JanPływak27 January 1918Kraków22 October 1943Opole LubelskieOpole Lubelskie
Prądzyński Janusz Trzy29 November 1911Kalisz31 March 1963PłockMilanówek, kwatera XX, rząd 1 grób 20
Bogusławski Prus AndrzejPancerz6 November 1919Lublin24 October 2006Lailly-en-Val (FR)Montmorency
Przetocki JacekOset20 February 1920Lwów (UKR)25 May 1944Rychcice (UKR)Drohobycz cm. ul. Truskawiecka
Przybylik StefanGruch2 September 1918Kidów5 December 2007ZakopaneWarszawa, Powązki, kw. F II rz. 8 gr. 3
Psykała Mieczysław Kalwadosik19 January 1913Częstochowa23 February 1984Częstochowanz
Pukacki Franciszek Gzyms29 January 1916Wyskoć4 November 1980w pociąguKrotoszyn
Rachwał BronisławGlin10 October 1907Wilkołaz2 September 1944WarszawaWarszawa, Powązki, kw. A27 rz. 9 gr.11/2
Raczkowski StanisławBułany29 January 1912Łódź29 July 1944SuchedniówSuchedniów
Raszplewicz KazimierzTatar 213 November 1901Warszawa18 January 1977Tankerton (GB)nz
Ratajski Leszek Żal8 June 1907Grodno (BIA)17 May 1975Gliwicenz
Riedl AdamRodak13 December 1916Lwów (UKR)after 27 April 1944KL Gross-Rosen ?nz, prawdopodobnie zamordowany w obozie koncentracyjnym
Rogowski JanCzarka21 November 1913Warszawa16 February 1944Radomnz, zamordowany przez gestapo
Romaszkan RomanTatar14 July 1910Lwów (UKR)14 February 1956Goczałkowicenz
Rossiński CzesławKozioł2 August 1907Buzułuk (RUS)12 April 1945Lublinzamordowany przez władze "Polski Ludowej", prawdopodobnie pochowany we wspólnej mogile na cmentarzu w Lublinie przy ul. Unickiej.
Rostek JanDan12 May 1918Pysznicaafter 8 March 1943Kijów ?nz, prawdopodobnie zamordowany przez Abwehrę
Rostworowski JanMat3 October 1915Lublin22 September 1944KL Gross-Rosennz, zamordowany w obozie koncentracyjnym
Różycki JanBusik21 March 1901Ostrowiec Świetokrz.6 September 1991WrocławWrocław, cm. św. Wawrzyńca
Rudkowski RomanRudy12 May 1902Przemyśl14 March 1954LondynNorth Sheen (Fulham New Cemetery) - ER 36
Runge TadeuszOsa20 May 1902Brody (UKR)21 December 1975WarszawaWarszawa, Powązki, kw. IIC28 rz. 19 gr. 2
Rybka FranciszekKula7 June 1918Libusza13 June 1986MajorkaLondyn, North Sheen (Fulham New Cemetery) - 16G 362
Rydzewski LechGrom12 August 1909Lwów (UKR)9 August 1988DrzewicaDrzewica
Rzepka KazimierzOgnik1 March 1915Biadoliny Szlacheckie26 November 1943LesieniceLwów, cm. Łyczakowski
Sawicki ZygmuntSamulik10 March 1910Żuków14 February 1995Kraków, cm. wojsk. Prandoty
Scheller Czarny EdwinFordon6 December 1919Zaniemyśl1 February 1999Szczecinnz
Seeman TadeuszGarbus27 November 1922Stryj (UKR)5 April 1992Nysanz
Serafin JanCzerchawa30 December 1913Czukiew (UKR)20 May 1944OpatkowiceWysokie Koło (jako Józef Czerchała)
Serafiński FryderykDrabina30 December 1911Stanisławów (UKR)31 May 2006PruszkówCmentarz Parafialny w Grodzisku Mazowieckim, ul. Montwiłła, sektor III
Sędziak Stanisław Warta7 September 1913Gwizdały2 August 1978ToruńCmentarz św. Jerzego
Siakiewicz WładysławMruk10 January 1918Podbłocie14 September 1943nad Ejsberg (Dania)poległ podczas lotu do Polski, cmentarz Fovrfeld Gravlund w Esbjerg (Dania), symboliczny grób na BCW na Cytadeli w Poznaniu
Sikorski ZenonPożar25 January 1915Łódź2 August 1981Pieszczany (SŁO)nz
Skowron MarianOlcha 28 March 1915ChodkówGB ?nz
Skowroński RyszardLechita17 December 1922Wilno (LIT)14 September 1943Esbjerg (Dania)poległ podczas lotu do Polski, cmentarz Fovrfeld Gravlund w Esbjerg (Dania), symboliczny grób na BCW na Cytadeli w Poznaniu
Skowroński StanisławWidelec13 November 1919Horodenka (UKR)20 April 2016Rio Ceballos ? (Argentyna)nz
Skrochowski JanOstroga28 December 1914Kraków21 August 1944Surkonty (BIA)Surkonty
Skwierczyński LeopoldAktor24 December 1905Husinka16 September 1959WarszawaKraków, cm. Rakowicki
Smela JanWir3 November 1910Pstrągowa3 April 1986RzeszówRzeszów, cm. Wilkowyja
Smolski KazimierzSosna23 June 1913Donieck (UKR)18 July 1985SzczecinSzczecin, Cmentarz Centralny, kw.69C, rz. 10, gr. 3
Sokołowski JerzyMira12 October 1910Naukat (Turkiestan)8 January 1980WarszawaWarszawa, Powązki, kw. A18 rz. 8 gr. 24
Sokołowski TadeuszTrop25 September 1905Żemłosław (BIA)6/7 February 1943Mińsk (BIA)nz, zamordowany przez gestapo
Sokół TadeuszBug 215 June 1914Czahary Hrycowieckie (UKR)21 June 1980WarszawaNowy Sącz
Sołtys StanisławSowa1 December 1921Warszawa8 June 1944Rzeszównz, zamordowany przez gestapo
Specylak Skrzypecki Zbigniew Tur 213 October 1912Lwów (UKR)27 April 1978WrocławWrocław, cm. Bujwida
Spychalski JózefGrudzień7 August 1902ŁódźAugust 1944KL Sachsenhausennz, zamordowany w obozie koncentracyjnym
Sroczyński ZdzisławKompresor22 September 1906Ozorków23 January 1996Birmingham (GB)nz
Starzyński LeszekMalewa5 February 1922Kraków21 October 1990Kingston (Kanada)Szreniawa (gm. Gołcza)
Starzyński TadeuszŚlepowron5 February 1922Kraków21 October 1990Kingston (Kanada)Cmentarz Stare Powązki, kw. 247, rz 5 gr. 10
Stocki Tadeusz Ćma31 August 1902Turobin3 December 1983Warszawanz
Stołyhwo OlgierdStewa14 April 1916Warszawa7 May 1943Warszawa nz, zamordowany przez gestapo
Stpiczyński AleksanderKlara7 April 1998Włocławek21 September 1987WarszawaWarszawa, Powązki kw. B rz. 6 gr. 13
Straszyński ZdzisławMeteor31 August 1902Łuck (UKR)17 June 2014Melbourne nz
Strumpf WitoldSud18 December 1905WarszawaJanuary 1945KL Gross-Rosen nz, zamordowany w obozie koncentracyjnym
Szczepański MieczysławDębina21 September 1919Chełmża12 April 1945Lublinnz, zamordowany przez władze "Polski Ludowej"
Szewczyk PiotrCzer9 September 1908Babice28 January 1988Oświęcim ?Oświęcim, cm. paraf.
Szpakowicz WiesławPak6 November 1906Petersburg (ROS)30 October 1942Norwegiacm. Vestre Gravlund, Oslo
Szternal KazimierzZryw4 March 1907Sękowa6 May 1981Chicago (USA)Warszawa, Powązki, kw. A26 rz. 10 gr. 21
Sztrom JerzyPilnik6 June 1923Starosielce (Białystok)June 1944Lida (BIA)nz, poległ w akcji bojowej
Szubiński Władysław Dach31 August 1911RuminDecember 1942Warszawa ?nz, prawdopodobnie zamordowany przez gestapo
Szwiec WaldemarRobot13 August 1915Chicago (USA)14 October 1943Wielka WieśKońskie, cm. kom. Kwatera Partyzancka
Szydłowski AdamPoleszuk10 March 1900Dreszew4 October 1960GdyniaGdańsk, cm. centr. Srebrzysko
Szymański JerzyBoga27 September 1909Chocim (UKR)21 February 1995Londynnz
Ściegienny WincentyLas13 October 1902Secemin12 November 1968WarszawaWarszawa, Powązki, kw. B20 rz. 1 gr. 28
Śliwa KazimierzStrażak22 November 1925Katowice23 October 2015Gdańsk ?Gdańsk, cm. Łostowicki
Śmietanko WładysławCypr4 March 1920Konopki28 July 1999Londyn (GB)nz
Śmigielski TadeuszŚlad3 January 1920Warszawa1999 Cheltenham (Gloucestershire, GB)nz
symboliczny grób Powązki Wojskowe
Świątkowski AndrzejAmurat14 January 1908Warszawa28 December 1941Brzozów StaryBrzozów Stary
Tajchman Michał Mikita7 September 1910Wysoka4 August 1944Warszawanz, poległ w Powstaniu Warszawskim
Tarnawski AleksanderUpłaz8 January 1921Słocin (Rzeszów)4 March 2022GliwiceCmentarz w Starym Bielsku, przy ul. Księdza Bronisłąwa Jakubowskiego (Bielsko-Biała)
Tomaszewski TadeuszWąwóz1 January 1917Płockafter 5 November 1944Warszawanz, prawdopodobnie zamordowany w Powstaniu Warszawskim, podczas rzezi Woli
Trojanowski CzesławLitwos6 November 1914Pińsk (BIA)7 August 1985Albuquerque (USA)nz
Trondowski StanisławGrzmot 22 April 1909Nisko11 April 1982WarszawaWarszawa, Powązki, kw. D14 rz. 2 gr. 22
Trybus AdamGaj3 August 1909Zręcin4 July 1982Piotrków TrybunalskiPiotrków Trybunalski, stary cm. rzymskokat.
Twardy ZbigniewTrzask25 May 1920Borysław (UKR)6 October 1944ChełmChełm, cm. kom.
Uklański WitoldHerold25 November 1902Gołonóg3 May 1954WronkiWronki
Ulm ZygmuntSzybki27 December 1918Lwów (UKR)12 December 2011GBnz
Walter JanCyrkiel12 July 1904Kielce19 July 1976WarszawaWarszawa, Powązki, kw. C32 rz. 4 gr. 6
Waruszyński ZbigniewDewajtis 222 March 1915Monasterzyska (UKR)28 December 1987Wolberhampton (GB)nz
Wątróbski JózefJelito19 February 1914Klecza Dolna8 May 1944Łęg (Kraków)Luborzyca k. Krakowa
Whitehead AlfredDolina 221 March 1912Marki22 March 1984ZakopaneCmentarz parafialny, sektor A1, rząd 2, gr. 6
Wiącek WiktorKanarek17 August 1919Miechocin (Tarnobrzeg)GB ?nz
Wiechuła BernardMaruda30 July 1920Katowice7 June 2000Hamilton, Kanadanz
Wiechuła LudwikJeleń30 July 1920Katowice26 September 1987Montreal (Kanada)Pointe Claire,
kw. c-4, AF-605, zobacz plan
Wierzejski TomaszZgoda 230 March 1911Rzeżyca (ŁOT)25 June 1957LondynBrompton Cemetery, grób 202155
Wilczewski MichałUszka4 November 1907Kurzelowa (UKR)14 February 1945Lwów (UKR)nz, popełnił samobójstwo podczas próby aresztowania przez NKWD
Wilczkiewicz ZbigniewKij5 August 1921Bielsko-BiałaGB ?nz
Winiarski ZdzisławPrzemytnik4 May 1916Rudniki1 September 1979USA ?nz
Winter StanisławStanley9 February 1908Nowy Sącz28 June 1945Poznańnz
Wiszniewski OttonTopola21 April 1910Teheran20 October 1977WarszawaWarszawa, Powązki, kw. IIC28 rz. 14 gr. 9
Wiszniowski RomanHarcerz13 April 1920Stanisławów (UKR)17 February 1989LublinCmentarz Komunalny - Majdanek, sektor S3R6, rząd 6, grób 26
Wiśniewski WładysławWróbel1 September 1915Ciszyca Dolna28 November 1984KrakówCmentarz Rakowicki - kwatera XVII, rząd 8, miejsce 43
Witkowski LudwikKosa5 June 1914Sosnowiec23 February 2004Warszawanz
Wolniak BogusławMięta9 March 1907Warszawa31 March 1986GliwiceCmentarz Lipowy, sektor F7, rząd 3, grób 13
Woźniak JanKwaśny13 September 1917Buszkówek19 March 1984BydgoszczBydgoszcz, cm. Wincentego a Paulo
Zabielski JózefŻbik21 October 1902Powicie (LTW)31 May 1981Londynnz
Zabierek LechWulkan3 November 1918Niedarzyn17 November 2003KonstancinWarszawa, Powązki, kw. D18 rz. PO1 gr. 8
Zachmost Henryk Zorza26 November 1924Pabianice7 February 1989Piotrków Trybunalskinz
Zając JózefKolanko10 March 1902Gorlice9 October 1968LondynLondyn, Gunnersbury Cemetery - Sq. FA gr 91
Zalewski JanuszChinek21 July 1914Warszawaafter 8 March 1943Kijów ?nz, prawdopodobnie zamordowany przez Abwehrę
Zaorski WacławRyba3 March 1908Stare Byliny8 December 1942Mińsk (BIA)nz, prawdopodobnie zamordowany przez gestapo
Zapotoczny StanisławPłomień28 April 1922Krasne (UKR)18 February 1944Wilno (LIT)Wilno, cm. Na Rossie
Zarembiński WiktorZrąb11 October 1903Łabunie17 April 1943Lwów (UKR)nz, popełnił samobójstwo po aresztowaniu przez gestapo
Zawacka ElżbietaZo19 March 1909Toruń10 January 2009ToruńToruń, cm. św. Jerzego
Zawadzki AlfredKos30 July 1912Petersburg (ROS)December 1942Cieszynnz, prawdopodobnie zamordowany przez gestapo
Zub Zdanowicz Leonard Ząb6 November 1912Popowce (UKR)12 August 1982Waterbury (USA)Doylestown (Pensylwania, USA), Cmentarz Polskich Weteranów
Zyga RyszardLelum22 May 1922PrzeworskGB ?na
Żaak FranciszekMamka4 August 1919Lwów (UKR)19 July 1944Lwów (UKR)nz, zamordowany przez gestapo
Żakowicz JózefTabu9 August 1920Jaroszyn13 November 1961Tuszyneknz
Żelechowski TadeuszRing7 May 1916Sambor (UKR)16 December 1984Warszawanz
Żelkowski BronisławDąbrowa22 March 1904Warszawa11 November 1942WarszawaWarszawa, cm. Bródnowski kw. 112 K, rz. 3, gr. 22
Żórawski BogusławMistral15 June 1902Ozorków17 July 1973ok. Poznańnz
Żychiewicz Antoni PiotrPrzerwa17 January 1919Lwów (UKR)25 August 2006Sól - Kiczoranz

 

cc-pomnik-GROM-1-300x196 Pamięć

Pomnik Cichociemnych na terenie Jednostki Wojskowej GROM

316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii Krajowej

 

Cichociemni byli żołnierzami Armii Krajowej w służbie specjalnej

Tylko Cichociemni byli rekrutowani, selekcjonowani, szkoleni oraz ekspediowani do Polski
przez Oddział VI (Specjalny) Sztabu Naczelnego Wodza.

 


41_cc-Tobie-Ojczyzno-grupa-250x139 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejSpis treści:


 

Do pobrania – Lista Cichociemnych 
(plik pdf, z linkami do Ich biogramów)

 

znak-cc-180x300 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii Krajowej2385 kandydatów przyjęto na szkolenia dla Cichociemnych
605  ukończyło wymagane kursy,
  579
zakwalifikowano do skoku
316 Cichociemnych  skoczyło do okupowanej Polski

 

spośród 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii Krajowej:

40 walczyło o niepodległość Polski w latach 1918 – 1921
225 walczyło w obronie Polski w 1939

102  poległo podczas II wojny światowej,
w tym 9 zginęło w samolocie lub podczas skoku bojowego 
95 walczyło w Powstaniu Warszawskim 18 poległo

129 aresztowało gestapo, Abwehra i in.,  43  straciło życie,
w tym 8 zażyło truciznę po aresztowaniu przez gestapo
31 więziono w obozach koncentracyjnych, 11 (lub 13) zamordowano

122 aresztowało NKWD, w tym 6 straciło życie
83 zesłano do sowieckich łagrów, w tym 7 dwukrotnie


 

spośród 214 Cichociemnych żołnierzy Armii Krajowej którzy przeżyli wojnę:

32 pozostało na emigracji, aż 59 musiało uciekać z Polski
103 represjonowano w „Polsce ludowej”, 77 aresztowano, 15 torturowano,
19 skazano na śmierć,  22 na wieloletnie więzienie
9 (lub 10) zamordowały komunistyczne władze Polski

co najmniej 64 walczyło jako „Żołnierze Wyklęci” (NIE, DSZ, WiN)
ok. 30 przydzielono do służby w kadrowej organizacji „NIE”
43 zaangażowało się w działalność Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj
32 działało w Zrzeszeniu „Wolność i Niezawisłość”
5 w innych formacjach antykomunistycznych w Polsce

Na emigracji co najmniej 6 działało w Delegaturze Zagranicznej WiN
co najmniej 6 w innych emigracyjnych strukturach antykomunistycznych
ok. 9 uczestniczyło w operacjach specjalnych SIS oraz CIA


 

spośród 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii Krajowej:

221 odznaczono Orderem Virtuti Militari
595 razy zostali odznaczeni Krzyżem Walecznych

169  walczyło w dywersji oraz partyzantce,  50  w łączności,  37  w wywiadzie Armii Krajowej
24 miało specjalność sztabową, 22 służb lotniczych, 11 pancerną, 3 fałszowanie dokumentów

Prawie każdy Cichociemny znał co najmniej dwa języki obce,
90 znało co najmniej trzy języki;  165 znało niemiecki, 108 rosyjski,
137 znało język angielski, 111 francuski, 34 ukraiński

W dacie skoku najmłodszy Cichociemny miał 18 lat, najstarszy 56 lat
Średnio  Cichociemny w dacie skoku do Polski miał 30 lat 6 miesięcy
Najwięcej Cichociemnych, ok. 38,2 proc. wywodziło się z niższej warstwy społecznej
ok. 35,4 proc. wywodziło się ze średniej, a 26,4 proc. z wyższej warstwy społecznej

61 było żołnierzami 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej
61 wywodziło się z Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR (Armii Andersa)
co najmniej 62 z Nich było harcerzami

77 Cichociemnych urodziło się na Kresach, w tym 20 we Lwowie
Na Kresach walczyło 70 Cichociemnych, 20 poległo w walce…

Cichociemni byli elitą Armii Krajowej, żołnierzami w służbie specjalnej

zrekrutowani, przeszkoleni oraz wyekspediowani do Polski przez Oddział VI (Specjalny)

 


Nie mieliśmy barw, broni. Ani świętego patrona, ani tradycji, ani sztandaru. Nie mieliśmy szczególnych oznak ani własnego mundurowego sznytu, jak na przykład lotnicy: trzy guziki odpięte pod szyją; ani olbrzymich beretów obszytych czarną skórą i o stalowej barwie, jak nasi spadochroniarze; ani szczególnie krzywych nóg, jak Boże odpuść, kawaleria. Nawet przesądów czy maskotek. Wojsko bez podobnych atrybutów nie jest wojskiem. Czyli na dobrą wiarę nie było nas (Przemysław Bystrzycki)

 

Oto 316  Cichociemnych

zaprzysiężonych na Rotę Armii Krajowej i zrzuconych do Polski:

(kliknij w zdjęcie lub w nazwisko, aby przejść do strony z biogramem)

Na urządzeniach mobilnych aby zobaczyć całość należy przewinąć w poziomie

ADRIAN-Florian 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejFlorian
Adrian

"Liberator"
BALUK-Stefan 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejStefan
Bałuk

"Starba"
BATOR-Ignacy 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejIgnacy
Bator

"Opór"
BAZALA-Leon 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejLeon
Bazała

"Striwiąż"
BAKIEWICZ-Zbigniew 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejZbigniew
Bąkiewicz

"Zabawka"
BENEDYK-Tadeusz 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejTadeusz
Benedyk

"Zahata"
BENRAD-Adam 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejAdam
Benrad

"Drukarz"
BERNACZYK-SLONSKI-Kazimierz. 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejKazimierz
Bernaczyk

"Rango"
BETKOWSKI-Jacek 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejJacek
Bętkowski
"Topór"
BIALY-Jan 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejJan
Biały
"Kadłub"
BICHNIEWICZ-Jerzy 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejJerzy
Bichniewicz
"Błękitny"
BIDZINSKI-Niemir 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejNiemir
Bidziński
"Ziege"
BIEDRZYCKI-Stanislaw 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejStanisław
Biedrzycki
"Opera"
BIELSKI-Romuald 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejRomuald
Bielski
"Bej"
BIENIAS-Jan 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejJan
Bienias
"Osterba"
BIEZUNSKI-Jan 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejJan
Bieżuński
"Orzyc"
BILSKI-Kazimierz 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejKazimierz
Bilski

"Rum"
BORYCZKA-Adam 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejAdam
Boryczka

"Brona"
BORYS-Adam 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejAdam
Borys

"Pług"
BURDZINSKI-Tadeusz 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii Krajowej Tadeusz
Burdziński

"Malina"
BUSLOWICZ-Michal 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejMichał
Busłowicz

"Bociek"
BUYNO-Jerzy 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejJerzy
Buyno

"Gżegżółka"
BYSTRZYCKI-Przemyslaw 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejPrzemysław
Bystrzycki

"Grzbiet"
BZDAWKA-Bernard 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejBernard
Bzdawka

"Siekiera"
CETYS-Teodor 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejTeodor
Cetys

"Wiking"
CHMIELOCH-Ryszard 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejRyszard
Chmieloch

"Błyskawica"
CHMIELOWSKI-Antoni 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejAntoni
Chmielowski

"Wołk"
CHYLINSKI-Eugeniusz 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejEugeniusz
Chyliński

"Frez"
CIEPLIK-Franciszek 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejFranciszek
Cieplik

"Hatrak"
CZAYKOWSKI-Andrzej 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejAndrzej
Czaykowski

"Garda"
CZEPCZAK-GORECKI-Bronisław 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejBronisław
Czepczak
Górecki

"Zwijak"
CZERWINSKI-Kazimierz 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejKazimierz
Czerwiński

"Bryzga"
CZLAPKA-Kazimierz 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejKazimierz
Człapka

"Pionek"
CZUMA-Jozef 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejJózef
Czuma

"Skryty"
DABROWSKI-Adam 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejAdam
Dąbrowski

"Puti"
DEKUTOWSKI-Hieronim 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejHieronim
Dekutowski

"Zapora"
DMOWSKI-Stanislaw 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejStanisław
Dmowski

"Podlasiak"
DZIADOSZ-Rudolf 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejRudolf
Dziadosz

"Zasaniec"
DZIKIELEWSKI-Feliks 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejFeliks
Dzikielewski

"Oliw"
ECKHARDT-Mieczyslaw 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejMieczysław
Eckhardt

"Bocian"
EMIR-HASSAN-Jerzy 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejJerzy
Emir-Hassan

"Turek 2"
FARENHOLC-Oskar 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejOskar
Farenholc

"Sum"
FIJALKA-Michal 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejMichał
Fijałka
"Kawa"
FLONT-Wladyslaw 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejWładysław
Flont
"Grandziarz"
FORTUNA-Ludwik 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejLudwik
Fortuna

"Siła"
FUHRMAN-Kazimierz 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejKazimierz
Fuhrman

"Zaczep"
GALECKI-Adolf 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejAdolf
Gałacki

"Maszop"
GARCZYNSKI-Marian 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejMarian
Garczyński

"Skała"
GAWORSKI-Tadeusz 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejTadeusz
Gaworski

"Lawa"
GILOWSKI-Stanislaw 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejStanisław
Gilowski

"Gotur"
GODZIK-Wladyslaw 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejWładysław
Godzik

"Skrzat"
GOLARZ-Marian 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejMarian
Golarz
Teleszyński

"Góral 2"
GOLEBIEWSKI-Marian 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejMarian
Gołębiewski

"Ster"
GOLUNSKI-Norbert 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejNorbert
Gołuński

"Bombram"
GORSKI-Jan 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejJan
Górski

"Chomik"
GORSKI-Stefan 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejStefan
Górski

"Brzeg"
GRODZICKI-Krzysztof 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejKrzysztof
Grodzicki

"Jabłoń"
GROMNICKI-Zygmunt 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejZygmunt
Gromnicki

"Gula"
GRUN-Bronislaw 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejBronisław
Grun
"Szyb"
GRYCZ-Jan 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejJan
Grycz

"Dziadzio"
HARASYMOWICZ-Stanislaw 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejStanisław
Harasymowicz

"Lalka"
HAUPTMAN-Wladyslaw 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejWładysław
Hauptman

"Gapa"
KALINOWSK-HECZKO-Gustaw 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejGustaw
Heczko
Kalinowski

"Skorpion"
HENCEL-Stanislaw 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejStanisław
Hencel

"Pik"
HOFFMANN-Teodor 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejTeodor
Hoffman

"Bugaj"
HORL-Jan 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejJan
Hörl

"Frog"
IGLEWSKI-Antoni 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejAntoni
Iglewski

"Ponar"
IGNASZAK-Stefan 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejStefan
Ignaszak

"Drozd"
IPOHORSKI-LENKIEWICZ-Wieslaw 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejWiesław
Ipohorski
Lenkiewicz

"Zagroda"
IRANEK-OSMECKI-Kazimierz 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejKazimierz
Iranek
Osmecki

"Heller"
ISZKOWSKI-Jerzy 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejJerzy
Iszkowski

"Orczyk"
JABLONSKI-Boleslaw 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejBolesław
Jabłoński

"Kalia"
JACHCINSKI-Henryk 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejHenryk
Jachciński

"Kret"
JACKIEWICZ-Boleslaw 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejBolesław
Jackiewicz
"Łabędź"
JAGIELSKI-Stanislaw 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejStanisław
Jagielski
"Gacek"
JAKUBOWSKI-Ewaryst 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejEwaryst
Jakubowski

"Brat"
JANKOWSKI-Stanislaw 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejStanisław
Jankowski

"Agaton"
JANUSZKIEWICZ-Henryk 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejHenryk
Januszkiewicz

"Spokojny"
JAROSZ-Janusz 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejJanusz
Jarosz

"Szermierz"
JASIENSKI-Stefan 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejStefan
Jasieński

"Alfa"
JASTRZEBSKI-Antoni 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejAntoni
Jastrzębski

"Ugór"
JAWORSKI-Tadeusz 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejTadeusz
Jaworski

"Gont"
JAWORSKI-Tadeusz-Stanisław 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejTadeusz Stanisław
Jaworski
"Bławat"
JOKIEL-Jan 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejJan
Jokiel

"Ligota"
JURECKI-Marian 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejMarian Aleksander
Jurecki

"Orawa"
JURKIEWICZ-Longin 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejLongin
Jurkiewicz

"Mysz"
KALENKIEWICZ-Maciej 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejMaciej
Kalenkiewicz

"Kotwicz"
KAMIENSKI-Jan 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejJan
Kamieński

"Cozas"
KAMINSKI-Bronislaw 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejBronisław
Kamiński

"Golf"
KASZYNSKI-Eugeniusz 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejEugeniusz
Kaszyński

"Nurt"
KAZIMIERCZAK-Stanislaw 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejStanisław
Kazimierczak

"Ksiądz"
KIWER-Edward 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejEdward
Kiwer

"Biegaj"
KLIMOWICZ-Wladysław 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejWładysław
Klimowicz

"Tama"
KLIMOWSKI-Tadeusz 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejTadeusz
Klimowski

"Klon"
KLINICKI-Maksymilian 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejMaksymilian
Klinicki

"Wierzba 2"
KLOCEK-Wlodzimierz 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejWłodzimierz
Klocek
Niewęgłowski

"Garłuch"
KOBYLINSKI-Tadeusz 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejTadeusz
Kobyliński

"Hiena"
KOBYLINSKI-Waclaw 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejWacław
Kobyliński

"Dziad"
KOCHANSKI-Jan 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejJan
Kochański

"Jarema"
KOCHANSKI-Wladyslaw 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejWładysław
Kochański

"Bomba"
KOLASINSKI-Stanislaw 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejStanisław
Kolasiński

"Ulewa"
KONIK-Bronislaw 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejBronisław
Konik

"Sikora"
KONSTANTY-Ignacy 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejIgnacy
Konstanty

"Szmaragd"
KONTRYM-Bolesław 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejBolesław
Kontrym

"Żmudzin"
KOPISTO-Waclaw 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejWacław
Kopisto

"Kra"
KOPROWSKI-Franciszek 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejFranciszek
Koprowski

"Dąb"
KOSSAKOWSKI-Tadeusz 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejTadeusz
Kossakowski

"Krystynek"
KOSTUCH-Tomasz 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejTomasz
Kostuch

"Bryła"
KOTOROWICZ-Stanislaw 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejStanisław
Kotorowicz

"Kron"
KOWALIK-Edward 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejEdward
Kowalik

"Ciupuś"
KOWALSKI-Jerzy 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejJerzy
Kowalski

"Baba"
KOWALSKI-Ryszard 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejRyszard
Kowalski

"Benga"
KOZLOWSKI-Julian 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejJulian
Kozłowski

"Cichy"
KOZUCHOWSKI-Henryk 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejHenryk
Kożuchowski

"Hora"
KRAJEWSKI-Henryk 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejHenryk
Krajewski

"Trzaska"
KRASINSKI-Adam 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejAdam
Krasiński

"Szczur"
KRIZAR-Leopold 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejLeopold
Krizar

"Czeremosz"
KROKAY-Walery 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejWalery
Krokay

"Siwy"
KRYSZCZUKAJTIS-Miroslaw 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejMirosław
Kryszczukajtis

"Szary"
KRZYMOWSKI-Stanislaw 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejStanisław
Krzymowski

"Kostka"
KUCZYNSKI-Marian 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejMarian
Kuczyński

"Zwrotnica"
KUJAWINSKI-Stanislaw 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejStanisław
Kujawiński

"Wodnik"
KULAKOWSKI-Aleksander 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejAleksander
Kułakowski

"Rywal"
KWARCINSKI-Mieczyslaw 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejMieczysław
Kwarciński

"Ziut"
KWIATKOWSKI-Bohdan 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejBohdan
Kwiatkowski

"Lewar"
LECH-Jan 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejJan
Lech

"Granit"
LECH-Wlodzimierz 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejWłodzimierz
Lech

"Powiślak"
LESKIEWICZ-Marian 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejMarian
Leśkiewicz

"Wygoda"
LEWANDOWSKI-Aleksander 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejAleksander
Lewandowski

"Wiechlina"
LEWKO-Kazimierz 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejKazimierz
Lewko

"Palec"
LEWKOWICZ-Bronislaw 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejBronisław
Lewkowicz
"Kurs"
LINOWSKI-Artur 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejArtur
Linowski

"Karp"
LIPINSKI-Wojciech 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejWojciech
Lipiński
"Lawina"
LUSZOWICZ-Zdzislaw 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejZdzisław
Luszowicz
"Szakal"
LADA-Lech 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejLech
Łada

"Żagiew"
LAGODA-Hieronim 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejHieronim
Łagoda
"Lak"
LAKOMY-Albin 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejAlbin
Łakomy

"Twornik"
LASTOWSKI-Benon 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejBenon
Łastowski

"Łobuz"
LOJKIEWICZ-Adolf 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejAdolf
Łojkiewicz

"Ryś"
LOPIANOWSKI-Narcyz 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejNarcyz
Łopianowski

"Sarna"
LOS-Ezechiel 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejEzechiel
Łoś

"Ikwa"
MACKUS-Adam 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejAdam
Mackus

"Prosty"
MAJEWICZ-Stefan 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejStefan
Majewicz

"Hruby"
MAJORKIEWICZ-Felicjan 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejFelicjan
Majorkiewicz
"Iron"
MAKAGONOW-Aleksander 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejAleksander
Makagonow

"Wschód"
MAKARENKO-Anatol 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejAnatol
Makarenko

"Tłok"
MAKSYS-Wladysław 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejWładysław
Maksyś

"Azot"
MALIK-Franciszek 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejFranciszek
Malik

"Piorun 2"
MARECKI-Wladyslaw 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejWładysław
Marecki

"Żabik 2"
MAREK-Jan 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejJan
Marek

"Walka"
MARYNOWSKI-Edmund 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejEdmund
Marynowski

"Sejm"
MATULA-Zbigniew 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejZbigniew
Matula

"Radomyśl"
MATYSKO-Jan 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejJan
Matysko

"Oskard"
MAZUR-Stanislaw 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejStanisław
Mazur

"Limba"
MESSING-Janusz 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejJanusz
Messing

"Bekas"
MICH-Stefan 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejStefan
Mich

"Jeż"
MICHALCZEWSKI-Wincenty 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejWincenty
Michalczewski

"Mir"
MICIEK-Wladyslaw 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejWładysław
Miciek

"Młot"
MILEWICZ-Zygmunt 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejZygmunt
Milewicz

"Róg"
MOSTOWIEC-Marian 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejMarian
Mostowiec

"Lis"
MOTYLEWICZ-Piotr 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejPiotr
Motylewicz

"Grab"
MRAZEK-Zbigniew 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejZbigniew
Mrazek

"Aminius"
NADOLCZAK-Bruno 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejBruno
Nadolczak

"Piast"
NAKONIECZNIKOFF-KLUKOWSKI-Przemyslaw 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejPrzemysław
Nakoniecznikoff
Klukowski

"Kruk 2"
NIEDZIELSKI-Rafal 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejRafał
Niedzielski

"Mocny"
NIEMCZYCKI-Jerzy 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejJerzy
Niemczycki

"Janczar"
NIEPLA-Kazimierz 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejKazimierz
Niepla

"Kawka"
NOSEK-Antoni 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejAntoni
Nosek

"Kajtuś"
NOWACKI-Jozef 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejJózef
Nowacki

"Horyń"
NOWAK-Piotr 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejPiotr
Nowak

"Oko"
NOWAK-JEZIORANSKI-Jan 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejJan Nowak
Jeziorański

"Zych"
NOWAKOWSKI-Michal 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejMichał
Nowakowski

"Harpun"
NOWOBILSKI-Tadeusz 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejTadeusz
Nowobilski

"Dzwon"
NOWODWORSKI-Cezary 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejCezary
Nowodworski

"Głóg"
NUSZKIEWICZ-Ryszard-e1461496984302 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejRyszard
Nuszkiewicz

"Powolny"
ODROWAZ-SZUKIEWICZ-Boleslaw-e1461496999402 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejBolesław
Odrowąż
Szukiewicz

"Bystrzec"
OKULICKI-Leopold 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejLeopold
Okulicki

"Niedźwiadek"
OLSZEWSKI-Stanislaw 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejStanisław
Olszewski

"Bar"
OSSOWSKI-Stanislaw 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejStanisław
Ossowski

"Jastrzębiec 2"
OSTROWINSKI-Henryk 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejHenryk
Ostrowiński

"Smyk"
OSUCHOWSKI-Kazimierz 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejKazimierz
Osuchowski

"Rosomak"
PACZKOWSKI-Alfred 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejAlfred
Paczkowski

"Wania"
PARADA-Michal 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejMichał
Parada

"Mapa"
PARCZEWSKI-Jan 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejJan
Parczewski

"Kraska"
PENTZ-Karol 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejKarol
Pentz

"Skała 2"
PEREKLADOWSKI-Feliks 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejFeliks
Perekładowski

"Przyjaciel 2"
PESZKE-Zdzislaw 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejZdzisław
Peszke

"Kaszmir"
PEKALA-Mieczyslaw 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejMieczysław
Pękala-Górski

"Bosak"
PIASECKI-Zbigniew 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejZbigniew
Piasecki

"Orlik"
PIATKOWSKI-Bohdan 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejBohdan Piątkowski
"Mak"
PIC-Witold 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejWitold
Pic

"Cholewa"
PIEKARSKI-Aleksander 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejAleksander
Piekarski

"Turkuć"
PIENIAK-Czeslaw 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejCzesław
Pieniak

"Bór"
PIJANOWSKI-Waclaw. 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejWacław
Pijanowski

"Dym"
PILCH-Adolf 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejAdolf
Pilch

"Góra"
PIOTROWSKI-Edward 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejEdward
Piotrowski

"Mema"
PIOTROWSKI-Julian 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejJulian
Piotrowski

"Rewera 2"
PIWNIK-Jan 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejJan
Piwnik

"Ponury"
PLUTA-Wilhelm 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejWilhelm
Pluta

"Pion"
POKLADECKI-Marian 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejMarian
Pokładecki

"Zoli"
POKULTINIS-Alfred 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejAlfred
Pokultinis

"Fon"
POLICIEWICZ-Zygmunt 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejZygmunt
Policiewicz

"Świerk"
POLISZUK-Jaroslaw 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejJarosław
Poliszuk

"Arab"
POLONCZYK-Boleslaw 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejBolesław
Polończyk

"Kryształ"
POSPIESZALSKI-Antoni 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejAntoni
Pospieszalski

"Curie"
POZNANSKI-Jan 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejJan
Poznański

"Pływak"
PRADZYNSKI-Janusz 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejJanusz
Prądzyński

"Trzy"
PRUS-BOGUSLAWSKI-Andrzej 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejAndrzej
Prus Bogusławski

"Pancerz"
PRZETOCKI-Jacek 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejJacek Przetocki
"Oset"
PRZYBYLIK-Stefan 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejStefan
Przybylik

"Gruch"
PSYKALA-Mieczyslaw 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejMieczysław
Psykała

"Kalwadosik"
PUKACKI-Franciszek 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejFranciszek
Pukacki

"Gzyms"
RACHWAL-Bronislaw 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejBronisław
Rachwał

"Glin"
RACZKOWSKI-Stanislaw 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejStanisław
Raczkowski

"Bułany"
RASZPLEWICZ-Kazimierz 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejKazimierz
Raszplewicz

"Tatar 2"
RATAJSKI-Leszek 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejLeszek
Ratajski

"Żal"
RIEDL-Adam 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejAdam
Riedl

"Rodak"
ROGOWSKI-Jan 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejJan
Rogowski

"Czarka"
ROMASZKAN-Roman 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejRoman
Romaszkan

"Tatar"
ROSSINSKI-Czeslaw 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejCzesław
Rossiński

"Kozioł"
ROSTEK-Jan 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejJan
Rostek

"Dan"
ROSTWOROWSKI-Jan 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejJan
Rostworowski

"Mat"
ROZYCKI-Jan 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejJan
Różycki

"Busik"
RUDKOWSKI-Roman 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejRoman
Rudkowski

"Rudy"
RUNGE-Tadeusz 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejTadeusz
Runge

"Osa"
RYBKA-Franciszek 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejFranciszek
Rybka

"Kula"
RYDZEWSKI-Lech 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejLech
Rydzewski

"Grom"
RZEPKA-Kazimierz 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejKazimierz
Rzepka

"Ognik"
SAWICKI-Zygmunt 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejZygmunt
Sawicki

"Samulik"
SCHELLER-CZARNY-Edwin 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejEdwin
Scheller
Czarny

"Fordon"
SEEMAN-Tadeusz 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejTadeusz
Seeman

"Garbus"
SERAFIN-Jan 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejJan
Serafin

"Czerchawa"
SERAFINSKI-Fryderyk 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejFryderyk
Serafiński

"Drabina"
SEDZIAK-Stanislaw 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejStanisław
Sędziak

"Warta"
SIAKIEWICZ-Wladyslaw 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejWładysław
Siakiewicz

"Mruk"
SIKORSKI-Zenon 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejZenon
Sikorski

"Pożar"
SKOWRON-Marian 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejMarian
Skowron

"Olcha 2"
SKOWRONSKI-Ryszard 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejRyszard
Skowroński

"Lechita"
SKOWRONSKI-Stanislaw 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejStanisław
Skowroński

"Widelec"
SKROCHOWSKI-Jan 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejJan Kanty
Skrochowski

"Ostroga"
SKWIERCZYNSKI-Leopold 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejLeopold
Skwierczyński

"Aktor"
SMELA-Jan 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejJan
Smela

"Wir"
SMOLSKI-Kazimierz 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejKazimierz
Smolski

"Sosna"
SOKOLOWSKI-Jerzy 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejJerzy
Sokołowski

"Mira"
SOKOLOWSKI-Tadeusz 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejTadeusz
Sokołowski

"Trop"
SOKOL-Tadeusz 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejTadeusz
Sokół

"Bug 2"
SOLTYS-Stanislaw 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejStanisław
Sołtys
"Sowa"
SPECYLAK-Zbigniew 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejZbigniew
Specylak

"Tur"
SPYCHALSKI-Jozef 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejJózef
Spychalski

"Grudzień"
SROCZYNSKI-Zdzislaw 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejZdzisław
Sroczyński

"Kompresor"
STARZYNSKI-Leszek 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejLeszek
Starzyński

"Malewa"
STARZYNSKI-Tadeusz 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejTadeusz
Starzyński

"Ślepowron"
STOCKI-Tadeusz 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejTadeusz
Stocki

"Ćma"
STOLYHWO-Olgierd 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejOlgierd
Stołyhwo

"Stewa"
STPICZYNSKI-Aleksander 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejAleksander
Stpiczyński

"Klara"
STRASZYNSKI-Zdzislaw 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejZdzisław
Straszyński

"Meteor"
STRUMPF-Witold 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejWitold
Strumpf

"Sud"
SZCZEPANSKI-Mieczyslaw 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejMieczysław
Szczepański

"Dębina"
SZEWCZYK-Piotr 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejPiotr
Szewczyk

"Czer"
SZPAKOWICZ-Wieslaw 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejWiesław
Szpakowicz

"Pak"
SZTERNAL-Kazimierz 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejKazimierz
Szternal

"Zryw"
SZTROM-Jerzy 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejJerzy
Sztrom

"Pilnik"
SZUBINSKI-Wladyslaw 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejWładysław
Szubiński

"Dach"
SZWIEC-Waldemar 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejWaldemar
Szwiec

"Robot"
SZYDLOWSKI-Adam 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejAdam
Szydłowski

"Poleszuk"
SZYMANSKI-Jerzy 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejJerzy
Szymański

"Boga"
SCIEGIENNY-Wincenty 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejWincenty
Ściegienny

"Las"
SLIWA-Kazimierz-e1461497024533 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejKazimierz
Śliwa

"Strażak"
SMIETANKO-Wladyslaw 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejWładysław
Śmietanko

"Cypr"
SMIGIELSKI-Tadeusz 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejTadeusz
Śmigielski

"Ślad"
SWIATKOWSKI-Andrzej 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejAndrzej
Świątkowski

"Amurat"
TAJCHMAN-Michal 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejMichał
Tajchman

"Mikita"
TARNAWSKI-Aleksander 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejAleksander
Tarnawski

"Upłaz"
TOMASZEWSKI-Tadeusz 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejTadeusz
Tomaszewski

"Wąwóz"
TROJANOWSKI-Czeslaw 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejCzesław
Trojanowski

"Litwos"
TRONDOWSKI-Stanislaw 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejStanisław
Trondowski
"Grzmot 2"
TRYBUS-Adam 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejAdam
Trybus

"Gaj"
TWARDY-Zbigniew 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejZbigniew
Twardy

"Trzask"
UKLANSKI-Witold 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejWitold
Uklański

"Herold"
ULM-Zygmunt 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejZygmunt
Ulm

"Szybki"
WALTER-Jan 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejJan
Walter

"Cyrkiel"
WARUSZYNSKI-Zbigniew 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejZbigniew
Waruszyński

"Dewajtis 2"
WATROBSKI-Jozef 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejJózef
Wątróbski

"Jelito"
WHITEHEAD-Alfred 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejAlfred
Whitehead

"Dolina 2"
WIACEK-Jan 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejWiktor
Wiącek

"Kanarek"
WIECHULA-Bernard 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejBernard
Wiechuła

"Maruda"
WIECHULA-Ludwik 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejLudwik
Wiechuła

"Jeleń"
WIERZEJSKI-Tomasz 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejTomasz
Wierzejski

"Zgoda 2"
WILCZEWSKI-Michal 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejMichał
Wilczewski

"Uszka"
WILCZKIEWICZ-Zbigniew 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejZbigniew
Wilczkiewicz

"Kij"
WINIARSKI-Zdzislaw 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejZdzisław
Winiarski

"Przemytnik"
WINTER-Stanislaw 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejStanisław
Winter

"Stanley"
WISZNIEWSKI-Otton 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejOtton
Wiszniewski

"Topola"
WISZNIOWSKI-Roman 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejRoman
Wiszniowski

"Harcerz"
WISNIEWSKI-Wladyslaw 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejWładysław
Wiśniewski

"Wróbel"
WITKOWSKI-Ludwik 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejLudwik
Witkowski

"Kosa"
WOLNIAK-Boguslaw 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejBogusław
Wolniak

"Mięta"
WOZNIAK-Jan 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejJan
Woźniak

"Kwaśny"
ZABIELSKI-Jozef 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejJózef
Zabielski

"Żbik"
ZABIEREK-Lech 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejLech
Zabierek

"Wulkan"
ZACHMOST-Henryk 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejHenryk
Zachmost

"Zorza"
por-cc-Jozef-Zajac 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejJózef
Zając

"Kolanko"
ZALEWSKI-Janusz 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejJanusz
Zalewski

"Chinek"
ZAORSKI-Waclaw 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejWacław
Zaorski

"Ryba"
ZAPOTOCZNY-Stanislaw 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejStanisław
Zapotoczny

"Płomień"
ZAREMBINSKI-Wiktor 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejWiktor
Zarembiński

"Zrąb"
ZAWACKA-Elżbieta 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejElżbieta
Zawacka

"Zo"
ZAWADZKI-Alfred 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejAlfred
Zawadzki

"Kos"
ZUB-ZDANOWICZ-Leonard 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejLeonard
Zub-Zdanowicz

"Ząb"
ZYGA-Ryszard 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejRyszard
Zyga

"Lelum"
ZAAK-Franciszek 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejFranciszek
Żaak

"Mamka"
ZAKOWICZ-Jozef 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejJózef
Żakowicz

"Tabu"
ZELECHOWSKI-Tadeusz 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejTadeusz
Żelechowski
"Ring"
ZELKOWSKI-Bronislaw 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejBronisław
Żelkowski

"Dąbrowa"
ZORAWSKI-Boguslaw 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejBogusław
Żórawski

"Mistral"
ZYCHIEWICZ-Antoni 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejAntoni
Żychiewicz

"Przerwa"


 

specjalności  Cichociemnych:button-zrzuty_200 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii Krajowej

169 –  dywersja i partyzantka
50 – łączność
37 – wywiad
24 – oficerowie sztabowi
22 – służby lotnicze
11 – instruktorzy pancerni i ppanc.
3 – legalizacja i fałszowanie dokumentów

 

button-publikacje_200-300x101 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii Krajowej

 

Cichociemni poza Armią Krajową
cc-Sikorski-cichociemni-216x300 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii Krajowej

Gen. Sikorski z kandydatami na Cichociemnych

Podczas II wojny światowej olbrzymia większość CC służyła w Armii Krajowej. Jednym z nielicznych CC, który walczył z wrogiem (początkowo) poza strukturami AK był Cichociemny ppłk Leonard Zub-Zdanowicz ps. Ząb, dowódca 1 Pułku Legii Nadwiślańskiej NSZ, następnie szef sztabu Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych.

Cichociemny por. Zbigniew Piasecki ps. Orlik, działając w Kedywie AK, w latach 1942-1943 działał także jako dowódca „piątki” dywersyjnej Związku Syndykalistów Polskich.

Cichociemny por. Jan Marek ps. Walka nawiązał kontakt z Konfederacją Narodu, od 1942 dowódca Uderzeniowego Batalionu Szturmowego, wstąpił do Uderzeniowych Batalionów Kadrowych (17 sierpnia 1943 włączono je w skład AK).

 

Cichociemni – żołnierze wyklęci

Pod koniec oraz po formalnym zakończeniu II wojny św. część Cichociemnych walczyła jako żołnierze wyklęci w sformowanych poza AK strukturach wojskowych (NIE, DSZ, WiN, in.) o charakterze antykomunistycznego podziemia, w ramach działań określanych mianem powstania antykomunistycznego. Cichociemny ppłk Jan Kamieński ps. Klimaszewski był inspektorem Inspektoratu Południowego Narodowych Sił Zbrojnych, do 6 sierpnia 1945 pod ps. Litwin komendantem Okręgu Kraków Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj.

organizacja-NIE-250x253 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejOk. 30 Cichociemnych w 1944 wytypowano i przydzielono do pracy w kadrowej organizacji „NIE”, jej komendantem mianowano Cichociemnego gen. bryg. Leopolda Okulickiego. Nie ma pełnych danych, wiadomo że działali w niej także: mjr Antoni Chmielowski, ppłk Antoni Iglewski,  ppłk Jan Kamieński, por. Jerzy Kowalski, kpt. Stefan Przybylik, kpt. Michał Wilczewski (samobójstwo 14 lutego 1945 przy próbie aresztowania przez NKWD), por. Roman Wiszniowski. Część z Nich zaangażowała się później w działalność Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj. Według historyka Janusza Kurtyki, prawdopodobnie wśród Nich byli również CC przydzieleni do pracy w II rzucie Komendy Głównej AK: ppłk Feliks Dzikielewski, kpt. Zdzisław Jeziorański, mjr Bogusław Wolniak, kpt. Elżbieta Zawacka.

Delegatura_SZ_1945-300x317 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii Krajowej43 Cichociemnych zaangażowało się w działalność Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj: rtm Stefan Bałuk, płk Adam Boryczka, ppor. Przemysław Bystrzycki, por. Bronisław Czepczak-Górecki, por. Kazimierz Czerwiński, mjr Hieronim Dekutowski, płk Feliks Dzikielewski, kpt. Adolf Gałacki, kpt. Tadeusz Gaworski, płk Marian Gołębiewski, płk Antoni Iglewski, mjr Bolesław Jackiewicz, kpt. Henryk Januszkiewicz, ppłk Jan Kamieński, mjr Eugeniusz Kaszyński, por. Tadeusz Kobyliński, por. Edward Kowalik, kpt. Wojciech Lipiński, mjr Benon Łastowski, mjr Adam Mackus, por. Jan Matysko, ppor. Stanisław Mazur, kpt. Jerzy Niemczycki, kpt. Michał Nowakowski, plut. Jan Parczewski, por. Feliks Perekładowski, por. Marian Pokładecki, kpt. Stefan Przybylik, mjr Kazimierz Raszplewicz, ppor. Edwin Scheller-Czarny, mjr Fryderyk Serafiński, ppłk Stanisław Sędziak, por. Zenon Sikorski, mjr Zdzisław Sroczyński, mjr Piotr Szewczyk, mjr Adam Trybus, mjr Witold Uklański, kpt. Bernard Wiechuła, kpt. Otton Wiszniewski, mjr Bogusław Wolniak, por. Lech Zabierek, kpt. Elżbieta Zawacka, ppor. Tadeusz Żelechowski.

Krzyz_Zrzeszenia_WiN 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii Krajowej32 Cichociemnych działało także w strukturach Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: rtm. Stefan Bałuk, płk Adam Boryczka, ppor. Bernard Bzdawka, mjr Antoni Chmielowski, por. Bronisław Czepczak-Górecki, mjr Hieronim Dekutowski, ppł Feliks Dzikielewski Kierownik Łączności Technicznej I Zarządu WiN, kpt. Adam Gałacki, płk Marian Gołębiewski, ppłk Antoni Iglewski, mjr Bolesław Jackiewicz, kpt. Henryk Januszkiewicz, por. Edward Kiwer, por. Tadeusz Kobyliński, kpt. Stanisław Kolasiński, por. Stanisław Kujawiński, kpt. Mieczysław Kwarciński, mjr Bohdan Kwiatkowski, mjr Benon Łastowski, por. Jan Matysko, ppor. Stanisław Mazur, płk. Bruno Nadolczak ps. Piast – był autorem raportu WiN o sowieckim ludobójstwie i zsyłkach Polaków, kpt. Michał Nowakowski, kpt. Franciszek Rybka, mjr Fryderyk Serafiński, ppłk Stanisław Sędziak Zastępca Prezesa d/s wojskowych i organizacyjnych III Zarządu WiN, kpt. Tadeusz Starzyński, mjr Piotr Szewczyk, mjr Witold Uklański, kpt. Bernard Wiechuła, por. Lech Zabierek, kpt. Elżbieta Zawacka.

Ponadto Cichociemni działali w innych formacjach antykomunistycznych:

 
Cichociemni w strukturach emigracyjnych

SIS 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejCichociemni angażowali się także w organizacjach i strukturach działających na emigracji:

CIA 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejWspieraną z Zachodu antykomunistyczną (pozorowaną) działalność tzw. V Komendy WiN przerwano po ujawnieniu gry operacyjnej MBP i NKWD, tzw. Operacji „Cezary”. W trakcie tej gry operacyjnej rozpracowywano m.in. CC płk Adama Boryczkę.

 


 

Cichociemni w walce o niepodległość Polski (1918-1921)
Spośród 316 Cichociemnych zrzuconych na spadochronie do okupowanej Polski
40 walczyło o niepodległość Polski w latach 1918 – 1921:

Leon Bazała (1918-1920) | Jacek Bętkowski (1920) | Jan Biały (1918-1920) | Niemir Bidziński (1920) | Romuald Bielski (1919-1920) | Adolf Gałacki (1918-1920) | Stanisław Gilowski (1918-1920) | Jan Górski (1919-1920) | Antoni Iglewski (1915-1920) | Kazimierz Iranek-Osmecki (1913, 1916, 1920) | Wacław Kobyliński (1918-1920) | Bolesław Kontrym (1917-1918) | Franciszek Koprowski (1919-1920) | Tadeusz Kossakowski (1909-1920) | Julian Kozłowski (1918-1919) | Henryk Krajewski (1918-1920) | Leopold Krizar (1918-1920) | Stanisław Krzymowski (1914-1920) | Adolf Łojkiewicz (1918-1920) | Narcyz Łopianowski (1918-1920) | Zygmunt Milewicz (1918-1920) | Przemysław Nakoniecznikoff-Klukowski (1913-1921) | Leopold Okulicki (1914-1920) | Mieczysław Pękala-Górski (1918-1920) | Edward Piotrowski (1918-1920) | Jan Różycki (1917-1920) | Roman Rudkowski (1914-1920) | Tadeusz Runge (1917-1920) | Józef Spychalski (1916-1920) | Tadeusz Starzyński (1920) | Tadeusz Stocki (1920) | Aleksander Stpiczyński (1917-1920) | Witold Strumpf (1920) | Adam Szydłowski (1918-1920) | Wincenty Ściegienny (1918-1920) | Witold Uklański (1917-1921) | Józef Zabielski (1920) | Józef Zając (1920) | Wiktor Zarembiński (1920) | Bronisław Żelkowski (1920)

 

logo_pl_negatyw_czerowny-300x89 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii Krajowej

 

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości


 

CICHOCIEMNI (The Silent Unseen) – patriotic rap MC Sobieski, muzyka: Patryk Bielewicz, production: Anima Villis

 

 

WYKAZY SPADOCHRONIARZY DO ZADAŃ SPECJALNYCH

 

SPADOCHRONIARZE-DO-ZADAN-SPECJALNYCH__2-190x250 316 Cichociemnych spadochroniarzy Armii KrajowejPolscy spadochroniarze do zadań specjalnych (Cichociemni i inni):

  • Cichociemni – byli żołnierzami Armii Krajowej w służbie specjalnej, działali w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego, byli wysyłani przez wojsko i realizowali cele wojskowe. Tylko Cichociemni byli rekrutowani, selekcjonowani, szkoleni oraz ekspediowani do Polski przez Oddział VI (Specjalny) Sztabu Naczelnego Wodza.
  • Emisariusze i kurierzy polityczni – byli cywilnymi łącznikami pomiędzy emigracyjnym rządem R.P. a cywilną strukturą w okupowanej Polsce – Delegaturą Rządu na Kraj, a także pomiędzy rządem a krajowymi partiami i stronnictwami politycznymi, byli wysyłani przez polityków i realizowali cele polityczne. Nie byli Cichociemnymi.
  • Spadochroniarze do innych krajów – działali poza Polską oraz poza strukturami Polskiego Państwa Podziemnego. Byli wysyłani w porozumieniu z emigracyjnym rządem RP przez brytyjskie SOE (Akcja Kontynentalna) lub amerykańskie OSS (Project Eagle) jako agenci tych służb, realizowali cele polityczno – wojskowe, wskazane przez zachodnie służby specjalne: SOE lub OSS. Nie byli Cichociemnymi

 


 

217 Spadochroniarzy zaprzysiężonych na Rotę AK
przeszkolonych, nie zrzuconych do Kraju
(kandydatów na Cichociemnych):

lipiec 1942 – wrzesień 1944,  Wielka Brytania
(w nawiasach: nr Znaku Spadochronowego / przydział do jednostki – dane w trakcie aktualizacji)

por. Stanisław Andrzejewski, ps. „Ruta” (3166/1 SBS) | plut. Antoni Bąk, ps. „Kaczor” (0304/O.VI) | ppor. Wiktor Bernacki, ps. „Poborca” (1505/I KP) | kpt. Ludwik Białkowski, ps. „Morar” (0309/O.VI) | kpr. Franciszek Bienia, ps. „Czerwień” (4496/O.VI) | ppor. Stanisław Błażewski, ps. „Rysy” (3246/1 SBS) | por. Władysław Boniecki-Kozera, ps. „Lazur” (3128/1 SBS) | por. Tadeusz Boroń, ps. „Druja” (3169/1 SBS) | ppłk Bronisław Brągiel, ps. „Zarzewie” (1914/1 SBS) | por. Jan Brzostowski, ps. „Włodarz” (3170/1 SBS) | ppor. Lech Buntkowski, ps. „Stanica” (1041/I KP) | por. Aleksander Charłoziński, ps. „Chart” (992/I KP) | ppor. Tadeusz Cieszewski, ps. „Borus” (0148/O.VI) | por. Adam Cieślik, ps. „Zdar” (3239/1 SBS) | strz. Edward Czajkowski, ps. „Eter” (4504/O.VI) | por. Konstanty Czatyrko, ps. „Książę” (3167/1 SBS) | por. Mieczysław Danecki, ps. „Filar” (0224/O.VI) | kpt. Witold Dąbkowski, ps. „Morela” (0675/I KP) | Czesław Dąbrowski, ps. „Oliwka” | ppor. Tadeusz Dębicki, ps. „Płynny” (4714/1 SBS) | Franciszek Derejski, ps. „Jastrząb” | Karol Dorwski, ps. „Duży” | Kazimierz Drążyk, ps. „Kaliber” | Józef Drozd, ps. „Napięcie” | Dezyderiusz Drużyński, ps. „Celuloza” | Bolesław Dubicki, ps. „Zawrat” | Adam Dybowski, ps. „Split” | Kazimierz Dziurman, ps. „Masynisa” | Stanisław Ejsmont, ps. „Człek” | Zygmunt Faryniarz, ps. „Dypol” | Zygmunt Ficek, ps. „Plaster” | Stanisław Filar, ps. „Oktoda” | Adam Gac, ps. „Słaby” | Kazimierz Gaidowski, ps. „Rubin” | Wiktor Garcorz, ps. „Lasza” | Ryszard Gałła, ps. „Łyżka” | Jan Gawlikowski, ps. „Kamionka” | Andrzej Grocholski, ps. „Hubcza” | Sławomir Grodzicki, ps. „Boy” | Jerzy Gromkowski, ps. „Machiaveli” | Tadeusz Haas, ps. „Syrena” | Franciszek Hryniewicz, ps. „Strumień” | Mieczysław Hufnagiel, ps. „Radża” | Andrzej Iwanicki, ps. „Kończyna” | Julian Iwanicki, ps. „Pająk” | Ludwik Jasiński, ps. „Debra” | Alojzy Józek, ps. „Sadyba” | Mikołaj Jurczyc, ps. „Działo” | Mikołaj Kaczanowski, ps. „Kres” | Władysław Kaczmarek, ps. „Mściciel” | Antoni Kawulok, ps. „Długi” | Bernard Kierzkowski, ps. „Okoń” | Zygmunt Kiersonowski, ps. „Horodzicz” | Stanisław Klimowicz, ps. „Starter” | Adam Kociołek, ps. „Chrust” | Czesław Kołłupyło, ps. „Jutrzenka” | Tadeusz Korek, ps. „Listek” | Władysław Kościukiewicz, ps. „Poranek” | Bolesław Kotowski, ps. „Łada” | Władysław Kowalik, ps. „Przecinek” | Stanisław Kozicki, ps. „Tutka” | Bolesław Kozłowski, ps. „Szyna” | Janusz Krajewski, ps. „Wycior” | Mieczysław Krawczyszyn, ps. „Tartan” | Bolesław Królicki, ps. „Mongoł” | Michał Krupa, ps. „Ciupaga” | Narcyz Krupowicz, ps. „Mandżur” | Leszek Kubica, ps. „Struś” | Bolesław Kucharek, ps. „Boby” | Tadeusz Kuczyński, ps. „Zięba” | Janusz Kulesza, ps. Niemira  | Narcyz Kulikowski, ps. „Zapalnik” | Wacław Kulikowski, ps. „Dłuto” | Bohdan Kurkowski, ps. „Zbrojarz” | Adam Kwiatkowski, ps. „Sywula” | Jan Lebiedziewicz, ps. „Skarga” | Jerzy Lemme, ps. „Bokser” | Sylwester Lenckowski, ps. „Skarpa” | Tadeusz Lipecki, ps. „Wiór” | Karol Lipowski, ps. „Różany” | Edward Liszczyk, ps. „Elka” | Tadeusz Lubuska, ps. „Zamar” | Alfons Maćkowiak, ps. „Alma” | Jan Magdzik, ps. „Elba” | Ludwik Martel, ps. „Kobus” | Wacław Mąkolski, ps. „Mesel” | Czesław Migoś, ps. „Neptun” | Teobald Miodek, ps. „Kierownica” | Henryk Miszczyszyn, ps. „Diaz” | Stefan Mitan, ps. „Nemo” | Eugeniusz Mizerski, ps. „Model” | Stanisław Młynek, ps. „Sarmat” | Edmund Mnich, ps. „Eda” | Tadeusz Natuniewicz, ps. „Pap” | Franciszek Noculak, ps. „Colt” | Jan Pakiewicz, ps. „Treki” | Teodor Paschke, ps. „Kujawiak” | Czesław Pasiewicz, ps. „Popiołek” | Franciszek Pieczyk, ps. „Żelbet” | Czesław Piotrowicz, ps. „Rumian” | Tadeusz Popowicz, ps. „Godula” | Aleksander Prociuk, ps. „Pałka” | Zygmunt Purzycki, ps. „Szark” | Dyonizy Rajcheld, ps. „Taran” | Michał Raźny, ps. „Ognisty” | Jakub Roman, ps. „Pędziwiatr” | Alfons Romel, ps. „Zemsta” | Ludwik Rychlicki, ps. „Różanka” | Tadeusz Sapieja, ps. „Izolator” | Mieczysław Seweryn, ps. „Rygiel” | Stanisław Sielicki, ps. „Stochód” | Franciszek Siegiel, ps. „Mściwój” | Włodzimierz Skąpski, ps. „Orsza” | Stefan Skupiński, ps. „Totul” | Franciszek Socha, ps. „Nigmar” | Edward Sojka, ps. „Miedza” | Zbigniew Stankiewicz, ps. „Wiewiór” | Jerzy Straszak, ps. „Osełka” | Zbigniew Strojny, ps. „Dysk” | Józef Suszczyński, ps. „Krzew” | Jerzy Szczepka, ps. „Bzik” | Józef Szpak, ps. „Wtyczka” | Tadeusz Szubski, ps. „Fakir” | Tadeusz Szymański, ps. „Dziedzic” | Witold Świerz-Zalewski, ps. „Zawodzie” | Franciszek Tarkiewicz, ps. „Blokada” | Jan Tomczyk, ps. „Huk” | Eugeniusz Tybulewicz, ps. „Czujny” | Józef Wasiuk, ps. „Bratek” | Zygmunt Węgorek, ps. „Żywiec” | Aleksander Wicher, ps. „Sudny” | Stanisław Wieliczko, ps. „Czerwony” | Tadeusz Wisłocki, ps. „Neonówka” | Alfred Wiśniewski, ps. „As” | Zbigniew Wolański, ps. „Cykl” | Wacław Wołaszyn, ps. „Pola” | Marian Wójcik, ps. „Larysa” | Leon Wójek, ps. „Gostyniec” | Władysław Wysocki, ps. „Latawiec” | Tadeusz Zakrzewski, ps. „Zyndram” | Józef Zbrzeźniak, ps. „Marniec” | Edmund Ziranek, ps. „Doba” | Leonard Złoczewski, ps. „Pila” | Jerzy Zubrzycki, ps. „Płomieńczyk” | Stefan Żak, ps. „Psota” | Paweł Żołyński, ps.”Ględa” | Stanisław Grocholski, ps. „Grabina” | Jan Kazimierski, ps. „Kuba” | Henryk Śreniawa-Saganowski, ps. „Huss” | Zofia Sarnowska, ps. „Puma”

luty – lipiec 1944,  Włochy

Edward Barycki, ps. „Nietoperz 2” | Stanisław Bąbik, ps. „Wir 2” | Henryk Bielan, ps. „Czubek 2” | Zenon Biskupski, ps. „Pstrąg 2” | Zbigniew Bryniarski, ps. „Gorlicz 2” | Kazimierz Buszek, ps. „Watra 2” | Stanisław Donabidowicz, ps. „Narwal 2” | Władysław Duszyński, ps. „Wrzos 2”  | Zbigniew Dziurlikowski, ps. „Cis 2” | Zbigniew Gąsiewicz, ps. „Koczerga 2” | Kazimierz Giecewicz, ps. „Hyży 2” | Jan Górnicki, ps. „Gralak 2” | Józef Górny, ps. „Robak 2” | Andrzej Groele, ps. „Sęp 2” | Jan Heyke (Hejke), ps. „Znicz 2” | Jerzy Jackowski, ps. „Olza 2” | Klemens Kowalczyński, ps. „Klin 2” | Andrzej Kowalowski, ps. „Kulas 2” | Bolesław Kowalski, ps. „Bekas 2” | Stanisław Kowalski, ps. „Rekin 2” | Zygmunt Kozłowski, ps. „Klon 2” | Antoni Krajewski, ps. „Jasiona 2” | Jerzy Krasiński, ps. „Sęk 2” | Jerzy Król, ps. „Bąk” | Marian Kujawski, ps. „Sosna 2” | Zygmunt Kultys, ps. „Chmura 2” | Bolesław Kwaśniewski, ps. „Kalina 2” | Roman Lewicki, ps. „Rogal 2” | Henryk Lipiński, ps. „Mar 2” | Jan Lis, ps. „Jeleń 2” | Michał Pakowski, ps. „Andrzej 2” | Justyn Malecki, ps. „Jot 2” | Władysław Maniak, ps. „Świrz 2” | Roman Malinowski, ps. „Czajka 2” | Stefan Monstyrski, ps. „Skiba 2” | Leonard Myszkowski, ps. „Wileńka 2” | Stefan Nadolski, ps. „Lama 2” | Apolinary Narkiewicz, ps. „Bogdnaiec 2” | Henryk Nowowiejski, ps. „Kania 2” | Kazimierz Osiński, ps. „Czarny 2” | Stanisław Pietrusiewicz, ps. „Piskor 2” | Zdzisław Pietrzyk, ps. „Dzikus 2” | Andrzej Podczerwiński, ps. „Kamień 2” | Józef Proczka, ps. „Młot 2” | Kazimierz Rachwał, ps. „Wrona 2” | Jan Raciniewski, ps. „Wróbel 2” | Marian Rogoziński, ps. „Muchawiec 2” | Tadeusz Rosiek, ps. „Kapa 2” | Andrzej Służewski, ps. „Sosna 2” | Teofil Smykała, ps. „Smyk 2” | Zbigniew Sołtysik, ps. „Krys 2” | Jan Szaciłło, ps. „Surma 2” | Kazimierz Szantyr, ps. „Oczeret 2” | Stanisław Szmidt, ps. „Brona 2” | Józef Szumski, ps. „Usza 2” | Stanisław Tatarkowski, ps. „Kamień 2” | Zygmunt Turski, ps. „Reduta 2” | Zbigniew Wojszczuk, ps. „Miś 2” | Jakub Wolanta, ps. „Wala 2” | Zdzisław Wielgos, ps. „Lampart 2” | Maciej Winiarski, ps. „Osika 2” | Stanisław Wirga, ps. „Tulipan 2” | Mieczysław Wojnarowski, ps. „Strzemię 2” | Bolesław Wrzask, ps. „Dąbrowa 2” | Antoni Zalewski, ps. „Giewont 2” | Leszek Zawisza, ps. „Karaś 2” | Jan Zamorzyński, ps. „Pińsk 2”


 

31 Kurierów i Emisariuszy politycznych
zrzuconych do Polski:

luty 1941 – listopad 1944

Zygmunt Berezowski ps. Zyzio, emisariusz Stronnictwa Demokratycznego, 15/16-04-1944 | plut. Jan Błaszczyk ps. Kret, kurier Delegatury Rządu na Kraj, 18/19-11-1944 | st. strz. Jan Cegłowski ps. Konik, kurier DRnK, 1/2-10-1942 | ppor. Tadeusz Chciuk ps. Celt, Sulima, kurier DRnK, 27/28-12-1941, 3/4-04-1944 | plut. Jan