Zrzuty – ekipy skoczków

Zrzuty – ekipy skoczków

 

37-550-1-1-150x150 Zrzuty - ekipy skoczków

skoczek po wylądowaniu, plik NAC

Ogółem zrzucono do Polski 64 ekipy skoczków. Ekipy nie miały nazw (za wyjątkiem jednej), oznaczano je kolejnymi numerami rzymskimi. Ostatnią ekipę (misja brytyjska) oznaczono nie numerem, ale nazwą: Freston, tożsamą z nazwą operacji lotniczej.

Skaczących spadochroniarzy Cichociemnych nazywano początkowo chomikami (od pseudonimu jednego z inicjatorów, Jana Górskiego ps. Chomik), zrzutkami, ptaszkami, skoczkami. Nazwa Cichociemni przyjęła się z czasem. Skaczących kurierów nazywano podobnie jak Cichociemnych, ale najczęściej kociakami (od nazwiska ministra Stanisława Kota).

Nazwy (numery) ekip nie zawsze odpowiadały nazwom operacji lotniczych w których wykonywali skoki do Kraju. Jedną ekipę składającą się z kilku, nawet kilkunastu skoczków, niejednokrotnie zrzucano do Polski tej samej nocy, ale kilkoma samolotami, w ramach różnych operacji lotniczych.

Składy ekip podajemy w kolejności alfabetycznej (bez kurierów). Jedna z ekip (nie ma jej w naszym wykazie) składała się tylko z dwóch kurierów.

 

Ekipy Cichociemnych

 

ekipa 0
Armstrong-Whitworth-Whitley-2-300x181 Zrzuty - ekipy skoczków

Armstrong Whitworth Whitley

operacja: Adolphus Stanisław Krzymowski ps. Kostka, Józef Zabielski ps. Żbik (ekipa 0)


ekipa I

operacja: Ruction Niemir Bidziński ps. Ziege, Jan Piwnik ps. Ponury (ekipa 1)


ekipa II

operacja: Jacket Marian Jurecki ps. Orawa, Maciej Kalenkiewicz ps. Kotwicz, Andrzej Świątkowski ps. Amurat, Alfred Paczkowski ps. Wania (ekipa 2)


ekipa III

operacja: Shirt Tadeusz Klimowski ps. Klon, Henryk Krajewski ps. Trzaska, Jan Marek ps. Walka, Zbigniew Piasecki ps. Orlik, Jan Smela ps. Wir (ekipa 3)


ekipa IV

operacja: Collar Stanisław Jankowski ps. Agaton, Jan Kochański ps. Jarema, Zygmunt Milewicz ps. Róg, Bohdan Piątkowski ps. Mak, Franciszek Pukacki ps. Gzyms, Jan Rogowski ps. Czarka (ekipa 4)


ekipa V
Handley_Page_Halifax_Mk_III_ExCC-300x143 Zrzuty - ekipy skoczków

Handley Page Halifax

operacja: Boot Zbigniew Bąkiewicz ps. Zabawka, Lech Łada ps. Żagiew, Rafał Niedzielski ps. Mocny, Jan Rostek ps. Dan, Tadeusz Śmigielski ps. Ślad (ekipa 5)


ekipa VI

operacja: Legging Stefan Majewicz ps. Hruby, Piotr Motylewicz ps. Grab, Jerzy Sokołowski ps. Mira, Tadeusz Sokołowski ps. Trop (ekipa 6)


ekipa VII

operacja: Belt Stanisław Gilowski ps. Gotur, Wiesław Ipohorski  Lenkiewicz ps. Zagroda, Jan Jokiel ps. Ligota, Aleksander Kułakowski ps. Rywal, Józef Spychalski ps. Grudzień, Janusz Zalewski ps. Chinek (ekipa 7)


ekipa VIII

operacja: Cravat Adam Boryczka ps. Brona, Teodor Cetys ps. Wiking, Henryk Kożuchowski ps. Hora, Stefan Mich ps. Jerz, Roman Romaszkan ps. Tatar, Alfred Zawadzki ps. Kos (ekipa 8)


ekipa IX

operacja: Rheumatism Jan Lech ps. Granit, Zygmunt Policiewicz ps. Świerk, Stanisław Sędziak ps. Warta, Wincenty Ściegienny ps. Las (ekipa 9)


ekipa X
cc-skoczek-176x300 Zrzuty - ekipy skoczków

kombinezon Cichociemnych

operacja: Chickenpox Bolesław Jabłoński ps. Kalia, Władysław Kochański ps. Bomba, Franciszek Rybka ps. Kula, Stanisław Winter ps. Stanley, Jan Woźniak ps. Kwaśny (ekipa 10)


ekipa XI

operacja: Smallpox Mieczysław Eckhardt ps. Bocian, Michał Fijałka ps. Kawa, Bolesław Kontrym ps. Żmudzin, Wacław Kopisto ps. Kra, Hieronim Łagoda ps. Lak,  Leonard Zub-Zdanowicz ps. Ząb (ekipa 11)


ekipa XII

operacja: Measles Jan Grycz ps. Dziadzio, Julian Kozłowski ps. Cichy, Wincenty Michalczewski ps. Mir, Kazimierz Smólski ps. Sosna, Wacław Zaorski ps. Ryba,  Wiktor Zarembiński ps. Zrąb (ekipa 12)


ekipa XIII

operacja: Hammer – Adam Borys ps. Pług, Stanisław Kotorowicz ps. Kron,  Bronisław Żelkowski ps. Dąbrowa (ekipa 13)


ekipa XIV

operacja: Gimlet Marian Gołębiewski ps. Ster, Stanisław Jagielski ps. Gacek, Ewaryst Jakubowski ps. Brat, Władysław Klimowicz ps. Tama, Ryszard Kowalski ps. Benga,  Jan Poznański ps. Pływak (ekipa 14)


ekipa XV

operacja: Chisel Eugeniusz Kaszyński ps. Nurt, Artur Linowski ps. Karp, Waldemar Szwiec ps. Robot, Adam Trybus ps. Gaj (ekipa 15)


ekipa XVI
cc-klamra-spadochronu-300x207 Zrzuty - ekipy skoczków

oryginalna klamra spadochronu CC

operacja: LatheAntoni Jastrzębski ps. Ugór, Tadeusz Stocki ps. Ćma, Władysław Szubiński ps. Dach (ekipa 16)


ekipa XVII

operacja: PilersJerzy Bichniewicz ps. Błękitny, Stanisław Hencel ps. Pik, Wiesław Szpakowicz ps. Pak (ekipa 17)


ekipa XVIII

operacjaBrace –  Ignacy Bator ps. Opór,  Tadeusz Gaworski ps. Lawa, Roman Rudkowski ps. Rudy (ekipa 18)

operacja: Screwdriver – Bronisław Grun ps. Szyb, Mieczysław Kwarciński ps. Ziut,  Władysław Miciek ps. Młot (ekipa 18)


ekipa XIX

operacja: GaugeFlorian Adrian ps. Liberator, Wacław Pijanowski ps. Dym, Stanisław Sołtys ps. Sowa, Michał Tajchman ps. Mikita (ekipa 19)


ekipa XX

operacjaRasp –  Marian Mostowiec ps. Lis,  Stanisław Olszewski ps. Bar, Leszek Ratajski ps. Żal (ekipa 20

operacja: Saw – Michał Busłowicz ps. Bociek, Henryk Januszkiewicz ps. Spokojny,  Bolesław Odrowąż-Szukewicz ps. Bystrzec,  Adolf Pilch ps. Góra (ekipa 20)

operacja: ViceTadeusz Burdziński ps. Malina, Feliks Dzikielewski ps. Oliw, Stanisław Kazimierczak ps. Ksiądz,  Michał Parada ps. Mapa (ekipa 20)


ekipa XXI
zasobnik-5-300x300 Zrzuty - ekipy skoczków

jeden z typów zasobników

operacjaFloor –  Tadeusz Benedyk ps. Zahata,  Piotr Szewczyk ps. Czer (ekipa 21)

operacja: WallTadeusz Jaworski ps. Gont, Władysław Wiśniewski ps. Wróbel (ekipa 21)


ekipa XXII

operacjaSpokeshave –  Kazimierz Człapka ps. Pionek,  Piotr Nowak ps. Oko,  Czesław Pieniak ps. Bór (ekipa 22)


ekipa XXIII

operacjaFile –  Walery Krokay ps. Siwy,  Ryszard Nuszkiewicz ps. Powolny,  Witold Pic ps. Cholewa, Ludwik Witkowski ps. Kosa (ekipa 23)

operacja: RivetMarian Garczyński ps. Skała, Henryk Jachciński ps. Kret, Lech Rydzewski ps. Grom, Kazimierz Rzepka ps. Ognik (ekipa 23)


ekipa XXIV

operacjaBrick –  Longin Jurkiewicz ps. Mysz,  Franciszek Koprowski ps. Dąb,  Wojciech Lipiński ps. Lawina, Janusz Messing ps. Bekas (ekipa 24)

operacjaDoor –  Adam Riedl ps. Rodak,  Stanisław Kolasiński ps. Ulewa,  Lech Zabierek ps. Wulkan (ekipa 24)

operacjaStock –  Jan Hörl ps. Frog,  Kazimierz Iranek-Osmecki ps. Heller, Czesław Rossiński ps. Kozioł, Witold Strumpf ps. Sud (ekipa 24)

operacjaTile –  Oskar Farenholc ps. Sum, Janusz Prądzyński ps. Trzy, Jan Rostworowski ps. Mat, Edwin Scheller-Czarny ps.Fordon (ekipa 24)

operacjaWindowAntoni Chmielowski ps. Wołk, Stefan Ignaszak ps. Drozd, Stefan Jasieński ps. Alfa, Władysław Maksyś ps. Azot (ekipa 24)


ekipa XXV

operacjaStep –  Jan Górski ps. Chomik,  Janusz Jarosz ps. Szermierz,  Olgierd Stołyhwo ps. Stewa (ekipa 25)


ekipa XXVI

operacjaAttic –  Jerzy Kowalski ps. Baba,  Ezechiel Łoś ps. Ikwa (ekipa 26)


ekipa XXVII

operacjaBeam –  Ignacy Konstanty ps. Szmaragd,  Wilhelm Pluta ps. Pion, Wiktor Wiącek ps. Kanarek (ekipa 27)


ekipa XXVIII

operacjaCellar –  Eugeniusz Chyliński ps. Frez,  Zbigniew Twardy ps. Trzask (ekipa 28)


ekipa XXIX

operacjaNeon 4 –  Bolesław Polończyk ps. Kryształ,  Fryderyk Serafiński ps. Drabina, Elżbieta Zawacka ps. Zo (ekipa 29)


ekipa XXX

operacjaNeon 6 –  Zdzisław Peszke ps. Kaszmir,  Jarosław Poliszuk ps. Arab, Ryszard Zyga ps. Lelum (ekipa 30)

operacjaNeon 7 –  Kazimierz Fuhrman ps. Zaczep,  Roman Wiszniowski ps. Harcerz,  Franciszek Żaak ps. Mamka (ekipa 30)

operacjaNeon 8 –  Stanisław Kujawiński ps. Wodnik,  Anatol Makarenko ps. Tłok, Józef Żakowicz ps. Tabu (ekipa 30)

operacjaNeon 9 –  Kazimierz Lewko ps. Palec,  Ryszard Skowroński ps. Lechita, Władysław Siakiewicz ps. Mruk (ekipa 30)

operacjaNeon 10 –  Ryszard Chmieloch ps. Błyskawica,  Józef Nowacki ps. Horyń, Henryk Ostrowiński ps. Smyk (ekipa 30)


ekipa XXXI

operacjaNeon 1 –  Hieronim Dekutowski ps. Zapora,  Bronisław Rachwał ps. Glin (ekipa 31)

operacjaNeon 2 –  Norbert Gołuński ps. Bombram,  Otton Wiszniewski ps. Topola,  Bogusław Żórawski ps. Mistral (ekipa 31)

operacjaNeon 3 –  Mirosław Kryszczukajtis ps. Szary,  Bernard Wiechuła ps. Maruda (ekipa 31)


ekipa XXXII

operacjaNeon 5 –  Tadeusz Seeman ps. Garbus,  Stanisław Skowroński ps. Widelec, Stanisław Zapotoczny ps. Płomień (ekipa 32)


ekipa XXXIII

operacjaOksygen 8 –  Włodzimierz Klocek – Niewęgłowski ps. Garłuch,  Michał Wilczewski ps. Uszka (ekipa 33)


ekipa XXXIV

operacjaWeller 5Stanisław Biedrzycki ps. Opera,  Jan Bieżuński ps. Orzyc,  Marian Pokładecki ps. Zoll, Zygmunt Sawicki ps. Samulik (ekipa 34)


ekipa XXXV

operacjaWeller 4Edward Kiwer ps. Biegaj,  Bolesław Jackiewicz ps. Łabędź, Stanisław Raczkowski ps. Bułany, Ludwik Wiechuła ps. Jeleń (ekipa 35)


ekipa XXXVI

operacjaWeller 6Władysław Hauptman ps. Gapa,  Kazimierz Niepla ps. Kawka, Jerzy Sztrom ps. Pilnik, Henryk Zachmost ps. Zorza  (ekipa 36)


ekipa XXXVII

operacjaWeller 7Jan Kamieński ps. Cozas,  Tadeusz Kobyliński ps. Hiena, Tadeusz Starzyński ps. Ślepowron (ekipa 37)


ekipa XXXVIII

operacjaWeller 1 Edward Kowalik ps. Ciupuś, Zygmunt Gromnicki ps. Gula, Albin Łakomy ps. Twornik, Felicjan Majorkiewicz ps. Iron (ekipa 38)


ekipa XXXIX

operacjaWeller 2Stefan Bałuk ps. Starba,  Benon Łastowski ps. Łobuz, Tadeusz Runge ps. Osa (ekipa 39)


ekipa XL

operacjaWeller 3Leon Bazała ps. Striwiąż, Adolf Gałacki ps. Maszop, Aleksander Piekarski ps. Turkuć, Edward Piotrowski ps. Mema (ekipa 40)


ekipa XLI

operacjaWeller 14Adam Benrad ps. Drukarz, Zbigniew Mrazek ps. Aminius, Tadeusz Żelechowski ps. Ring (ekipa 41)


ekipa XLII

operacjaWeller 11Bronisław Kamiński ps. Golf, Włodzimierz Lech ps. Powiślak, Jerzy Niemczycki ps. Janczar, Józef Wątróbski ps. Jelito  (ekipa 42)


ekipa XLIII

operacjaWildhorn 1Narcyz Łopianowski ps. Sarna, Tomasz Kostuch ps. Bryła  (ekipa 43)


ekipa XLIV

operacjaWeller 10Andrzej Czaykowski ps. Garda, Leopold Skwierczyński ps. Aktor, Adam Szydłowski ps. Poleszuk (ekipa 44)


ekipa XLV

operacjaWeller 12Gustaw Heczko – Kalinowski ps. Skorpion, Marian Kuczyński ps. Zwrotnica, Aleksander Tarnawski ps. Upłaz (ekipa 45)


ekipa XLVI

operacjaWeller 15Jerzy Buyno ps. Gżegżółka, Stanisław Harasymowicz ps. Lalka, Mieczysław Psykała ps. Kalwadosik, Jerzy Szymański ps. Boga  (ekipa 46)


ekipa XLVII

operacjaWeller 21Jan Biały ps. Kadłub, Jerzy Iszkowski ps. Orczyk, Bronisław Lewkowicz ps. Kurs, Edmund Marynowski ps. Sejm  (ekipa 47)


ekipa XLVIII

operacjaWeller 16Franciszek Cieplik ps. Hatrak, Kazimierz Osuchowski ps. Rosomak, Jan Skrochowski ps. Ostroga, Kazimierz Szternal ps. Zryw  (ekipa 48)


ekipa XLIX

operacjaWeller 17Tadeusz Stanisław Jaworski ps. Bławat, Zdzisław Luszowicz ps. Szakal, Antoni Nosek ps. Kajtuś, Cezary Nowodworski ps. Głóg,  Mieczysław Szczepański ps. Dębina,  Czesław Trojanowski ps. Litwos  (ekipa 49)


ekipa L

operacjaWeller 26Andrzej Bogusławski-Prus ps. Pancerz, Adam Dąbrowski ps. Puti, Adam Krasiński ps. Szczur, Jan Walter ps. Cyrkiel,  Alfred Whitehead ps. Dolina 2,  Józef Zając ps. Kolanko  (ekipa 50)


ekipa LI

operacjaWeller 27Kazimierz Bernaczyk-Słoński ps. Rango, Jan Bienias ps. Osterba, Bohdan Kwiatkowski ps. Lewar, Zdzisław Straszyński ps. Meteor, Zygmunt Ulm ps. Szybki (ekipa 51)


ekipa LII

operacjaWeller 18Rudolf Dziadosz ps. Zasaniec, Ludwik Fortuna ps. Siła, Aleksander Lewandowski ps. Wiechlina, Jan Serafin ps. Czerchawa, Zdzisław Winiarski ps. Przemytnik  (ekipa 52)


ekipa LIII

operacjaWeller 29Marian Golarz-Teleszyński ps. Góral 2, Krzysztof Grodzicki ps. Jabłoń, Władysław Marecki ps. Żabik 2, Leopold Okulicki ps. Niedźwiadek, Zbigniew Waruszyński ps. Dewajtis 2, Tomasz Wierzejski ps. Zgoda 2 (ekipa 53)


ekipa LIV

operacjaWeller 23Bronisław Konik ps. Sikora, Zbigniew Matula ps. Radomyśl, Michał Nowakowski ps. Harpun, Alfred Pokultinis ps. Fon, Zbigniew Wilczkiewicz ps. Kij (ekipa 54)


ekipa LV

operacjaWildhorn 2Romuald Bielski ps. Bej, Tadeusz Kossakowski ps. Krystynek (ekipa 55)


ekipa LVI

operacjaWeller 30Adolf Łojkiewicz ps. Ryś, Maksymilian Klinicki ps. Wierzba 2, Karol Pentz ps. Skała 2, Feliks Perekładowski ps. Przyjaciel 2, Tadeusz Tomaszewski ps. Wąwóz, Stanisław Trondowski ps. Grzmot 2 (ekipa 56)


ekipa LVII

operacjaWildhorn 3Kazimierz Bilski ps. Rum, Jan Nowak ps. Zych, Leszek Starzyński ps. Malewa, Bogusław Wolniak ps. Mięta  (ekipa 57)


ekipa LVIII

operacjaJacek 1Jacek Bętkowski ps. Topór 2, Franciszek Malik ps. Piorun 2, Stanisław Ossowski ps. Jastrzębiec 2, Julian Piotrowski ps. Rewera 2, Zbigniew Specylak ps. Tur 2, Władysław Śmietanko ps. Cypr (ekipa 58)


ekipa LIX

operacjaPrzemek 1Przemysław Nakoniecznikoff-Klukowski ps. Kruk 2, Marian Leśkiewicz ps. Wygoda, Zenon Sikorski ps. Pożar, Tadeusz Sokół ps. Bug 2, Aleksander Stpiczyński ps. Klara, Kazimierz Śliwa ps. Strażak  (ekipa 59)


ekipa LX

operacjaPoldek 1 –  Jerzy Emir-Hassan ps. Turek 2, Leopold Krizar ps. Czeremosz,  Bruno Nadolczak ps. Piast, Aleksander Makagonow ps. Wschód, Stefan Przybylik ps. Gruch, Roman Rudkowski ps. Rudy (ekipa 60)

operacjaWacek 1Władysław Flont ps. Grandziarz, Władysław Godzik ps. Skrzat, Teodor Hoffman ps. Bugaj, Wacław Kobyliński ps. Dziad, Mieczysław Pękała-Górski ps. Bosak,  Jan Różycki ps. Busik (ekipa 60)


ekipa LXI

operacja: Kazik 2 – Kazimierz Czerwiński ps. Bryzga (ekipa 61)


ekipa LXII

operacja: Kazik 1Przemysław Bystrzycki ps. Grzbiet, Bernard Bzdawka ps. Siekiera, Adam Mackus ps. Prosty, Stanisław Mazur ps. Limba, Kazimierz Raszplewicz ps. Tatar 2, Marian Skowron ps. Olcha 2 (ekipa 62)


ekipa LXIII

operacja: Staszek 2Bronisław Czepczak-Górecki ps. Zwijak, Stanisław Dmowski ps. Podlasiak, Jan Matysko ps. Oskard, Jan Parczewski ps. Kraska, Zdzisław Sroczyński ps. Kompresor, Witold Uklański ps. Herold (ekipa 63)


ekipa Freston

operacja: Freston – brytyjska misja wojskowa: Duane T. Hudson,  Peter R. C. Solly-FloodPeter KempDonald Galbraith, Antoni Pospieszalski vel. Anthony Currie (ekipa 64)


 

zobacz – wykaz zrzutów Cichociemnych

zobacz – sezony operacyjne

zobacz – zrzuty

 

do góry strony