Tag Archives: placówki zrzutów

Zrzuty – sezony operacyjne, placówki odbiorcze

 

Cichociemni byli żołnierzami Armii Krajowej w służbie specjalnej

 


41_cc-Tobie-Ojczyzno-grupa-250x139 Zrzuty - sezony operacyjne, placówki odbiorczeSpis treści:


 

 

37-578-14-150x150 Zrzuty - sezony operacyjne, placówki odbiorcze

Skoki ćwiczebne: Largo House i Ringway
w zbiorach NAC

button-zrzuty_200-150x150 Zrzuty - sezony operacyjne, placówki odbiorczeW czterech sezonach operacyjnych wykonano łącznie 868 lotów  (załogi polskie 439, brytyjskie i południowoafrykańskie 319, amerykańskie 110). Zrzucono do Polski 316 Cichociemnych oraz 28 kurierów  (jeden CC oraz jeden kurier skoczyli dwukrotnie), Węgra – radiotelegrafistę, a także 4 Anglików oraz 1 CC (operacja Freston).

Zrzuty skoczków oraz zaopatrzenia przyjmowało ok. 642 placówek odbiorczych (część z nich to te same placówki o innych kryptonimach).. 

Ponadto zrzucono 670 ton zaopatrzenia (4802 zasobniki, 2971 paczek, 58 bagażników), z czego odebrano 443 tony. W tym samym czasie SOE zdecydowało o zrzuceniu do Jugosławii 76117 ton zaopatrzenia, do Francji 10485 ton, a do Grecji 5796 ton…

 

zobacz – wykaz zrzutów

zobacz – zrzuty

 

B-24-Liberator-zaladunek-zasobnikow-250x164 Zrzuty - sezony operacyjne, placówki odbiorcze

Załadunek zasobników do Liberatora

Sezony operacyjne:

  • od lutego 1941 do kwietnia 1942 – Okres próbny 
  • od sierpnia 1942 do kwietnia 1943 – Intonacja
  • od sierpnia 1943 do lipca 1944Riposta
  • od sierpnia do grudnia 1944Odwet

 

 

Ewakuacja ludzi i sprzętu ze zrzutowisk:

Grzegorz Rutkowski – Ewakuacja ludzi i sprzętu ze zrzutowisk
w: Biuletyn informacyjny AK nr 01 (309) styczeń 2016, s. 13 – 19

 

 

Oto wykaz placówek odbiorczych

 

Poniższa tabela zawiera wykaz placówek odbiorczych, opracowany w oparciu o dane zebrane z wielu źródeł. Dzięki temu udało się ustalić brakujące informacje oraz zweryfikować niektóre błędne dane dotyczące zrzutów. Opierałem się na zachowanych dokumentach oraz danych podawanych w wiarygodnych publikacjach. W wykazie nie uwzględniłem placówek, na które z różnych powodów nie zrzucono skoczków albo zaopatrzenia (nie wykonano zadania). Nie zostały także uwzględnione zrzuty „na dziko” oraz część zrzutów bezpośrednio na Warszawę (podczas Powstania Warszawskiego) gdy zrzutów nie dokonywano na placówki odbiorcze, ale na lokalizacje w mieście, nie mające kryptonimów) – te dane można wyszukać w wykazie operacji lotniczych.

Zrzuty-trasy-strefy-227x300 Zrzuty - sezony operacyjne, placówki odbiorcze

Mapa Oddziału VI (Specjalnego) SNW – Trasy i zasięgi zrzutów

Bastion” oznacza placówkę zdolną do przyjęcia zrzutu jednocześnie z więcej niż z jednego samolotu. Wszystkie operacje zrzutowe Cichociemnych mają swój kryptonim, od lutego 1944 zaniechano nadawania kryptonimów operacjom zrzutowym zaopatrzenia.

Od jesieni 1943 „znormalizowano” nadawanie kryptonimów placówkom odbiorczym:

  • Obszar Warszawa AK – domowe przedmioty gospodarcze (Chochla, Tasak)
  • Okręg Radom – Kielce AK – rośliny (Klon, Mirt)
  • Okręg Łódź AK – rzeki (Nida, Wisła)
  • Okręg Poznań AK – zboża (Proso, Żyto)
  • Okręg Kraków AK – ptaki (Kanarek, Wilga)
  • Okręg Lublin AK – zwierzęta (Baran, Hipopotam)
  • Obszar Białystok AK – imiona (Bogusław, Wacław)
  • Obszar Lwów AK – uzbrojenie (Browning, Ładownica)
  • Okręg Wołyń AK – minerały (Krzem, Topaz)
  • Okręg Wilno AK – gady, płazy (Jaszczurka, Żaba)

 

Przy tworzeniu wykazu za najbardziej wiarygodne uznałem dane z opartych m.in. na dokumentach SOE oraz AK (w tym depeszach z placówek) publikacji:  Kajetana Bienieckiego „Lotnicze wsparcie Armii Krajowej”, Andrzeja Pawła Przemyskiego „Z pomocą żołnierzom Podziemia”. Różne źródła podają rozmaite lokalizacje placówek odbiorczych, wykaz zawiera lokalizacje zweryfikowane; różne źródła podają czasem inne nazwy, w wielu publikacjach podawane są też błędne nazwy miejscowości a nawet błędne nazwy operacji lotniczych oraz błędne nazwy placówek odbiorczych. Żmudna kwerenda danych z wielu żródeł pozwoliła wyeliminować prawie wszystkie błędy.

 

Uwaga: tabelę można przeszukiwać oraz sortować, klikając wybraną kolumnę.
Tabelę można przeszukiwać, wpisując dowolny ciąg znaków

Autor wykazu – Ryszard M. Zając, wnuk por. cc. Józefa Zająca

 

Na urządzeniach mobilnych aby zobaczyć całość należy przewinąć w poziomie

Placówka odbiorczaLokalizacja placówkiData operacjiOperacjaUwagi
Balia 122Mordy (28 km)1944-04-03/04zrzut materiałowy
Baran 511
Baran 147
Radlin
Nałęczów (28 km)
1943-10-09/10
1944-04-03/04
Cottage 7zrzut materiałowy
Bagnet 106
Bagnet 229
(bastion)
Pnikut
Mościska (12 km) UKR
1944-07-03/04
1944-07-09/10
zrzut materiałowy
Bat 610Książenice
Grodzisk Maz. (7 km)
1943-03-14/15Stepzrzut CC
Bąk
(bastion)
Matczyn
Lublin (35 km)
1944-04-15/16Wildhorn I (Most 1)lądowisko
przerzut CC
Błoto (poza)Podstoliska
Tłuszcz (3,4 km)
1942-03-30/31Beltzrzut CC
Bocian 104
(bastion)
Stara Wieś
Krosno (20 km)
1944-05-30/31zrzut materiałowy
Borówka 110
Borówka 208
(bastion)
Rędziny
Włoszczowa (30 km)
1944-04-08/09
1944-09-18/19
zrzut materiałowy
Bór 205Głosków
Garwolin (6,5 km)
1942-10-01/02Hammerzrzut CC
Browning 228
(bastion)
Rudki
Gródek Jagielloński (18 km)
UKR
1944-05-04/05
1944-07-03/04
1944-07-09/10
zrzut materiałowy
Brzoza 217Lipowczyce
Radomsko (16 km)
1944-05-12/13zrzut materiałowy
Buk 201Orzechów
Radomsko (9 km)
1944-09-16/17zrzut materiałowy
Byk 142Zawieprzyce
Lubartów (15 km)
1944-04-03/04zrzut materiałowy
Cekinia 202
(bastion)
Gracuch
Końskie (7 km)
1944-09-16/17zrzut materiałowy
Chmiel 103obok szosy Warszawa - Radom
Białobrzegi (13 km)
1943-01-25/26Bracezrzut CC
Chochla 507
(bastion)
Łubiec
Warszawa (27 km)
(Puszcza Kampinoska)
1943-10-20/21
1944-08-23/24
1944-08-24/25
1944-08-25/26
Cottage 10
(pozostałe zrzuty
w operacjach
bez kryptonimu)
zrzut materiałowy
Chochla-2 702 Z
(bastion)
Truskawka
(Puszcza Kampinoska)
1944-09-01/02zrzut materiałowy
Chochla 703
(bastion)
Ławy
(Puszcza Kampinoska)
1944-08-15/16
1944-08-16/17
1944-08-20/21
1944-08-23/24
1944-08-24/25
1944-08-25/26
1944-09-10/11
zrzut materiałowy
Colt 101
Colt 230
Nadyby
Sambor (13 km) UKR
1944-07-03/04zrzut materiałowy
Czajnik 204Mokra Wieś
Tłuszcz (8 km)
1943-09-14/15Neon 8zrzut CC
Czyżyk
(bastion)
Budy
Rzeszów (13 km)
1944-07-07/08zrzut CC
ĆmaPuławy (9 km)1943-03-08/09Daisyzrzut materiałowy
Dracena 217Grabowiec
Radom (40 km)
1944-08-01/02zrzut materiałowy
Dywan 200Łowicz (14 km)1943-09-14/15Neon 10zrzut CC
Fasola 802Jarocin (17 km)1943-10-15/16Cottage 56zrzut materiałowy
Foka 243Marianpol
Biała Podlaska (14 km)
1944-04-14/15zrzut materiałowy
Garnek 103widły Narwi i Bugu
Wyszków (8 km)
1943-09-16/17Neon 1zrzut CC
Georginia 214
Georginia 410
Chrapanów
Zawichost (9 km)
1944-05-21/22zrzut materiałowy
Gęś 953Chaśno
Łowicz (11 km)
1943-03-24/25Doriczrzut materiałowy
Głuszec 301
(bastion)
Zembrza
Rzeszów (22 km)
1944-07-07/08zrzut materiałowy
Goździk 108
Goździk 405
(bastion)
Teofilów
Ćmielów (9 km)
1944-05-21/22
1944-07-21/22
zrzut materiałowy
Grab 306
Grab 312
(bastion)
Mieczysławów
Ostrowiec (26 km)
1944-02-24/25
1944-05-28/29
zrzut materiałowy
Groch-1 401Kalisz (19 km)
1943-09-14/15Flat 24zrzut materiałowy
Grot 205Gańczary
Lwów (18 km) UKR
1944-07-07/08zrzut materiałowy
Gruszka 307
Gruszka 120
(bastion)
Wszachów
Łagów (6 km)
1944-07-27/28
1944-07-30/31
zrzut materiałowy
Hamak 702
Hamak-2 705
(bastion)
Truskaw
(Puszcza Kampinoska)
1944-08-09/10
1944-08-15/16
1944-08-16/17
1944-08-23/24
1944-08-24/25
1944-09-01/02
1944-09-21/22
zrzut materiałowy
Hiena 603Chełm (11 km)
1943-03-14/15Yardzrzut materiałowy
Hipopotam 318
Hipopotam 319
(bastion)
Zwierzyniec
Zamość (25 km)
1944-04-23/24
1944-05-04/05
1944-05-12/13
1944-05-19/20
1944-05-24/25
zrzut materiałowy
IgłaMariew (Kampinos)
Ożarów Maz. (13 km)
1942-09-01/02Chickenpoxzrzut CC
ImbrykDąbrówka
Tłuszcz (15 km)
1944-04-09/10Weller 2zrzut CC
Jarząb 112
Jarząb 404
Mierzączka
Zwoleń (7 km)
1944-05-10/11
1944-05-21/22
zrzut materiałowy
Jaskółka 140Bieździatka
Jasło (7 km)
1944-04-09/10zrzut materiałowy
Jastrząb 105
(bastion)
Zarzecze
Jasło (7 km)
1944-05-30/31zrzut materiałowy
Jaśmin 302Bronowice, Opatkowice
Puławy (9 km)
1944-05-19/20Weller 18zrzut CC
Jawor 952
Jawor 314
Łoje
Pionki (19 km)
1943-03-19/20
1943-03-24/25
1944-04-16/17
Key
Basin
zrzut materiałowy
Jemioła 116
(bastion)
Męciszów
Zwoleń (8 km)
1944-05-10/11zrzut materiałowy
Jesion 204Czarna
Pionki (8 km)
1944-05-12/13zrzut materiałowy
Jerzyk 303
(bastion)
Sieklówka
Jasło (10 km)
1944-07-07/08zrzut materiałowy
Jodła 134Paprotnia, Łękawica
widły Pilicy i Wisły
Dobieszyn (12 km)
1944-04-08/09Weller 7zrzut CC
Kabłąk-2 103
(bastion)
Biłka Szlachecka
Lwów (20 km) UKR
1944-07-03/04
1944-07-09/10
zrzut materiałowy
Kaczka 612
Kaczka 127
Książ Mały
Miechów (18 km)
1943-03-16/17
1944-04-03/04
Lockzrzut materiałowy
Kanapa 303Baniocha
ok. Góra Kalwaria
1944-04-16/17Weller 12zrzut CC
Kanarek 122
Kanarek 211
(bastion)
Przysieka
Miechów (13 km)
1944-05-10/11
1944-08-04/05
zrzut materiałowy
Kangur 220
(bastion)
Wólka Koniaszycka
Opole (10 km)
1944-05-28/29zrzut materiałowy
Karabela 310
(bastion)
Daszawa
Stryj (14 km) UKR
1944-05-24/25
1944-05-29/30
zrzut materiałowy
Kawka 308Wiśniowa
Kraków (32 km)
1944-04-16/17zrzut materiałowy
Kilim 110Łowicz (8 km)1943-09-09/10Flat 1zrzut materiałowy
Klacz 901
(bastion)
Franciszków
Opole (7 km)
1944-04-27/28zrzut materiałowy
Klamka 610Skierniewice (8 km)1943-10-14/15Cottage 28zrzut materiałowy
Klon 311Skierniewice (8 km)1944-04-23/24zrzut materiałowy
Klosz 102Przybyszew
Grójec (23 km)
1944-04-30/05-01Weller 16zrzut CC
Kobuz 212
Kobuz 204
Kobuz 312
(bastion)
Janowice
Miechów (15 km)
1944-08-04/05
1944-09-21/22
1944-12-28/29
zrzut materiałowy
Koc-1 202
Koc-1 117
Nieporęt
Radzymin (9 km)
1943-09-14/15
1944-04-09/10
Neon 6
Weller 1
zrzut CC
zrzut CC
KociołCegłów, Stefanówka
Mińsk Mazowiecki (11 km)
Shirtzrzut CC
Kogut 412
(bastion)
Koszyce (2 km)1944-05-21/22zrzut materiałowy
Koliber-2 305
Koliber 306
(bastion)
Zabierzów Bocheński
Bochnia (11 km)
1944-05-24/25Weller 23zrzut CC
Koniczyna 107Podgórki
Radom (16 km)
1944-04-09/10zrzut materiałowy
Konopie 104Bród
Jedlińsk (5 km)
1944-05-10/11zrzut materiałowy
Konwalia 126
Konwalia 406
Gębarzew
Radom (10 km)
1944-12-27/28zrzut materiałowy
Koń 102Włodzimierzów, widły Luciąży i Piicy
Piotrków (13 km)
1943-02-16/17Sawzrzut CC
KopytoBarycze
Końskie (8 km)
Legging
Belt (poza)
zrzut CC
Kord 108Doliniany
Gródek Jagielloński (5 km)
UKR
1944-05-30/31zrzut materiałowy
Kos 407
Kos 309
(bastion)
Wierzbno k. Proszowic
Kraków (24 km)
1944-05-21/22Weller 29zrzut CC
zrzut materiałowy
Kosz 305Wyszków (21 km)1944-04-16/17zrzut materiałowy
Kot 611Celinów
Mogielnica (11 km)
1943-03-13/14Areazrzut materiałowy
Koza 420Bychawka, Bystrzyca
Lublin (18 km)
1944-04-27/28
1944-04-27/28
Weller 21
zrzut CC
zrzut materiałowy
Koza 608Celestynów
Mińsk Mazowiecki (11 km)
1943-03-13/14Stock (poza)zrzut CC
Kra 602Zwoleń (9 km)1943-03-13/14Doorzrzut CC
Kruk 310Drwinia
Bochnia (12 km)
1943-03-08/09Asterzrzut materiałowy
Krzak 106Łowicz (16 km)1943-01-25/26Screwdriverzrzut CC
Kufel 138Helenów
Siedlce (21 km)
1944-04-03/04zrzut materiałowy
Kufer 208Ruda
Ostrów Mazowiecka (11 km)
1943-09-14/15Flat 12
Flat 12 A
zrzut materiałowy
Kura-1 230Koniusze k. Proszowic
Kraków (17 km)
1944-04-14/15Weller 11zrzut CC
Latarnia-2 102Warka nad Pilicą (23 km)1943-09-18/19Flat 20zrzut materiałowy
Lewkonia 603Przyłęk
Koniecpol (23 km)
1944-10-21/22zrzut materiałowy
Lichtarz 101
Lichtarz 223
Duża Machnatka
Grójec (14 km)
1943-09-09/10
1944-04-12/13
Flat 2
Weller 10
zrzut materiałowy
tylko zrzut materiałowy
Lilia 707Kampinos
Mińsk Mazowiecki (12 km)
1943-02-16/17Vicezrzut CC
LisCegłów, Zgiechów
Mińsk Mazowiecki (14 km)
1943-02-17/18Wallzrzut CC
Lustro 201Mistów
Mińsk Mazowiecki (9km)
1943-09-21/22Neon 5zrzut CC
Ładownica 132Balice
Przemyśl (17 km)
1944-05-10/11zrzut materiałowy
ŁąkaDrzewicz
Łowicz (10 km)
Cravatzrzut CC
Mewa 222
(bastion)
Dalechowice, Bobin
Skalbmierz (15 km)
1944-05-04/05
1944-05-04/05
Weller 17zrzut CC
zrzut materiałowy
Mewa 958Odrowąż, Wielka Dabrówka
Opoczno (12 km)
1943-03-19/20Beamzrzut CC
Mirt-1 136
Mirt-1 130
(bastion)
Cisów, Czarna
k. Kielc
1944-04-08/09
1944-05-10/11
Weller 4zrzut CC
zrzut materiałowy
Mirt-2 218Kielce (15 km)1944-08-04/05zrzut materiałowy
MotylWał Ruda, Jadowniki Mokre
Tarnów (18 km)
1944-05-29/30
1944-07-25/26
Wildhorn II (Most 2)
Wildhorn III (Most 3)
lądowisko
przerzut CC
Mysz 242Bełżyce
Lublin (13 km)
1944-04-12/13Weller 14zrzut CC
Nagan 109
Nagan 204
(bastion)
Chłopy
Rudki (11 km) UKR
1944-05-30/31
1944-07-03/04
1944-07-07/08
zrzut materiałowy
Narcyz 961Łakoć
Puawy (18 km)
1943-03-19/20Knobzrzut materiałowy
Newa 504
Newa 611
(bastion)
Tomawa, Żerechowa – Kolonia
Piotrków Trybunalski (19 km)
1944-10-16/17
1944-08-18/19
1944-10-16/17
Poldek 1
Wacek 1
zrzut CC
zrzut CC
zrzut materiałowy
Nida 225
Nida 504
(bastion)
Górale
Piotrków (28 km)
1944-08-01/02
1944-08-16/17
zrzut materiałowy
Niecka 224Strachowka
Tłuszcz (14 km)
1944-04-15/16zrzut materiałowy
Nietoperz 305
(bastion)
Baranów n/Wisłą
Tarnobrzeg (11 km)
1944-07-25/26zrzut materiałowy
Nil 2 123
(bastion)
Żerechowa
Piotrków Trybunalski (19 km)
1944-05-10/11
1944-05-10/11
Weller 27zrzut CC
zrzut materiałowy
Noteć 117
(bastion)
widły Luciąży i Pilicy
Łazy Duże
Piotrków (10 km)
1944-07-30/31zrzut materiałowy
Obraz 108
Obraz 318
(bastion)
Krawcowizna, Kąty – Borucza
ujście Bugu i Narwi
Tłuszcz (12 km)
1943-09-16/17
1944-04-16/17
Neon 3
Weller 15
zrzut CC
zrzut CC
Obrus 506Nieborów
Łowicz (12 km)
1943-10-18/19Oxygen 8zrzut CC
Odra 218Swolszowice Duże
Piotrków (18 km)
1944-05-04/05zrzut materiałowy
Ogier 421
(bastion)
Niedźwiada
Opole (8 km)
1944-04-27/28zrzut materiałowy
Ognicha 102Koniecpol (15 km)1944-11-22/23zrzut materiałowy
Ogórek 303
Ogórek 606
Ogórek 208
(bastion)
Bystrzanowice, Żarki
Częstochowa (31 km)
1944-10-16/17Frestonbrytyjska misja wojskowa
(zrzut 1 CC)
zrzut materiałowy
Oka 303Lubochnia
Piotrków (33 km)
1944-09-18/19zrzut materiałowy
OkońOkoń, Nakło
Koniecpol (11 km)
1943-02-20/21Rivetzrzut CC
Olcha 606Kielce (9 km)1943-03-13/14Tilezrzut CC
Oleander 108Mykanów
Częstochowa (14 km)
1944-05-10/11zrzut materiałowy
Osa 207
(później Wanna 139)
Mokobody
Siedlce (15 km)
1942-10-02/03Lathezrzut CC
Oset 107Okręcie
Częstochowa (15 km)
1944-07-30/31zrzut materiałowy
Osika 216Częstochowa (22 km)1944-05-04/05zrzut materiałowy
Owca 117
Owca 312
(bastion)
Niezabitów
Opole (17 km)
1944-05-10/11
1944-05-19/20
zrzut materiałowy
Palma 112
Palma 402
(bastion)
ujście Wisłoki
Osiek (11 km)
1944-04-08/09
1944-05-28/29
zrzut materiałowy
Palma DwaOsiek (7 km)1944-05-24/25zrzut materiałowy
Pardwa 110
(bastion)
Przeworsk (15 km)1944-01-05/06Florida 23
Florida 24
zrzut materiałowy
Paszkot 1
Paszkot 239
(bastion)
Rakszawa
Łańcut (7 km)
1944-05-30/31
1944-04-15/16
1944-05-30/31
Weller 30zrzut CC
zrzut materiałowy
Papuga 114
Papuga 226
(bastion)
Jastrząbka Stara
Tarnów (20 km)
1944-07-30/31zrzut materiałowy
Perkoz 103
(bastion)
Wola Żarczyńska
Rzeszów (31 km)
1944-05-30/31zrzut materiałowy
Pierzyna 137
Pierzyna 206
Malcanów
Mińsk Mazowiecki (10 km)
1944-04-03/04
1943-09-14/15
Weller 5
Neon 9
zrzut CC
zrzut CC
Pies 712Radzice
Odrzywół (9 km)
1943-02-19/20Spokeshavezrzut CC
Pietruszka 311Połaniec (2 km)1944-04-16/17zrzut materiałowy
Pinia 423
Pinia 215
Piekary
Klimontów (9 km)
1944-04-27/28zrzut materiałowy
Pokrywa 109Kolno
Wołomin (8 km)
1943-09-09/10Flat 8zrzut materiałowy
Polana 250Władynopol
Luboml (17 km) UKR
1944-04-08/09
1944-04-14/15
zrzut materiałowy
PoleŁosinno
widły Bugu i Narwi
Wyszków (9 km)
Collarzrzut CC
Proso-2 402Środa (11 km)1943-09-14/15Flat 23zrzut materiałowy
Przetak 307Wyszków (6 km)1944-04-16/17zrzut materiałowy
Przycisk 317
Przycisk 103
Kazimierzów
Sochaczew (7 km)
1944-04-16/17
1944-12-27/28
Weller 10zrzut CC
zrzut materiałowy
Puchacz 710Łepki, Mordy
Siedlce (17 km)
1943-02-17/18Floorzrzut CC
Rak 206Łupiny
Siedlce (11 km)
Chiselzrzut CC
Raróg 422
(bastion)
Bachórz
Przemyśl (32 km)
1944-04-27/28zrzut materiałowy
Raszka 107
(bastion)
Niedźwiada, Nawsie
Jasło (26 km)
1944-05-30/31zrzut materiałowy
Robot 509
(bastion)
Kielkce (17 km)1944-09-01/02zrzut materiałowy
RogiBogatki
Grójec (16 km)
Smallpoxzrzut CC
Rozmaryn 213
(bastion)
Czaryż, Bieganów
Secemin (6 km)
1944-09-21/22Przemek 1zrzut CC
Ryba 601ujście rzeki Liwiec
Wyszków (7 km)
1943-03-03/04Tulipzrzut materiałowy
Rybitwa-1 16
Rybitwa 141
Barycz
Krosno (25 km)
1943-12-18/19
1944-04-03/04
Ohio 3zrzut materiałowy
Rybitwa-1 16
Rybitwa 141
Barycz
Krosno (25 km)
1943-12-18/19
1944-04-03/04
Ohio 3zrzut materiałowy
San 215
(bastion)
Żurawka
Skierniewice (27 km)
1944-08-01/02
1944-08-04/05
1944-08-16/17
zrzut materiałowy
Sałata 303Bieliny
Zwoleń (8 km)
1944-07-25/26zrzut materiałowy
Sito 119Kręgi
Wyszków (10 km)
1944-04-08/09zrzut materiałowy
Słonecznik 304
Słonecznik 305
(bastion)
Górnowola
Wiślica (15 km)
1944-05-24/25zrzut materiałowy
SłońKotlice, Borszowice
Chęciny (20 km), Pińczów (12 km)
1943-02-20/21Filezrzut CC
Smok 962Wola Wodyńska, Helenów
Siedlce (23 km)
1943-03-24/25Cellarzrzut CC
Smrek 401ujście Nidy do Wisły
Wiślica (2 km)
1944-05-28/29zrzut materiałowy
Sokół 956Zadybie Stare
Garwolin (25 km)
1943-03-20/21Glasszrzut materiałowy
Solnica 107
(bastion)
Osowiec
Grodzisk Mazowiecki (7 km)
1943-09-09/10
1944-07-30/31
1944-11-18/19
Neon 4
Jacek 1
Kazik 2
zrzut CC
zrzut CC
zrzut CC
Sosna 218Wiśniówki
Wiślica (5 km)
1944-04-15/16zrzut materiałowy
Sójka 401
(bastion)
Zalesie
Mszana Dolna (19 km)
1944-07-09/10zrzut materiałowy
Spodek 209Mariańskie Porzecze, Łucznica
Garwolin (8 km)
1943-09-14/15Neon 7zrzut CC
Stokłosa 106
(bastion)
Dobrów
Szydłów (6 km)
1944-07-21/22zrzut materiałowy
Stokrotka 101
Stokrotka 301
Rataje nad Wosłą
Wiślica (25 km)
1944-05-31/06-01zrzut materiałowy
Sucha 908Dziecinów
Góra Kalwaria (6 km)
1943-03-03/04Rosezrzut materiałowy
Sum 711Machory, Maleniec
Końskie (14 km)
1943-02-16/17Raspzrzut CC
Szczur 221
(Szczur 244)
(bastion)
Wola Gałęzowska
k. Bychawy
Janów Lubelski (31 km)
1944-05-04/05
1944-05-04/05
Weller 26zrzut CC
zrzut materiałowy
Szmata 231
(Szmata 237)
Gałki
Mińsk Mazowiecki (30 km)
1944-04-14/15zrzut materiałowy
Sztucer 102Zaszkowice
Rudki (12 km) UKR
1944-07-03/04zrzut materiałowy
Ścigacz 128
(bastion)
Stojańce
Przemyśl (34 km)
1944-04-03/04
1944-07-08/09
zrzut materiałowy
Śliwa 106
Śliwa 113
ujście Nidy do Wisły
Nowy Korczyn (5 km)
1944-05-10/11zrzut materiałowy
Tapir 408
(bastion)
Puszcza Solska
Zamość (21 km)
1944-05-21/22zrzut materiałowy
Tasak 124
Tasak 704
(bastion)
Izdebko Kościelne
Grodzisk (7 km)
1944-04-08/09
1944-08-15/16
zrzut materiałowy
Tchórz 143Osowo
Łuków (27 km)
1944-04-08/09zrzut materiałowy
Topaz 148Puzów
Włodzimierz Wołyński (11 km)
UKR
1944-04-14/15zrzut materiałowy
Topola 14
(bastion)
Tyniec
Jędrzejów (11 km)
1943-12-18/19Ohio 1zrzut materiałowy
Trawa
(bastion)
Przyrów
Częstochowa (34 km)
1942-03-27/28Bootzrzut CC
Trawa 204
(bastion)
nad Nidą
Pińczów (12 km)
1944-08-04/05zrzut materiałowy
Tuja 215Brzezinka
Jędrzejów (19 km)
1944-05-04/05zrzut materiałowy
Tukan-1 12Szczucin
Tarnów (31 km)
1943-12-18/19Ohio 2zrzut materiałowy
Tulipan 116Małogoszcz
Jędrzejów (16 km)
1944-04-09/10zrzut materiałowy
Tur 245Mościska
Zamość (28 km)
1944-04-14/15zrzut materiałowy
UgórCzatolin, Łyszkowice
Skierniewice (20 km)
Rheumatism
Ruction
zrzut CC
Wanna 139
(wcześniej Osa 207)
(bastion)
Mokobody
Siedlce (15 km)
1944-04-03/04zrzut materiałowy
Waza 403
Sobienie Kiełczewskie
Garwolin (14 km)
1944-04-27/28zrzut materiałowy
Wieszak 226
Wieszak 105
Zalesie, Mienia
Mińsk Mazowiecki (14 km)
1944-04-12/13
1943-09-16/17
Weller 3
Neon 2
zrzut CC
zrzut CC
Wiersze 705
Wiersze
(Puszcza Kampinoska)
1944-08-16/17
1944-08-20/21
1944-08-24/25
1944-08-25/26
zrzut materiałowy
Wilga 901
Wilga 311
(bastion)
Szczawa, Mogielnica
Nowy Targ (24 km)
1944-11-22/23
1944-12-26/27
1944-12-25/26
1944-12-27/28
1944-12-28/29
Kazik 1
Staszek 2
zrzut CC
zrzut CC
zrzut materiałowy
Wilk 144Piaski Szlacheckie
Krasnystaw (12 km)
1944-04-08/09zrzut materiałowy
Wisła 214
Wisła 102
(bastion)
ujście Czernej do Wisły
Przyłęk
Piotrków (28 km)
1944-08-01/02zrzut materiałowy
Wół 601Piła, Stara Kuźnica
Końskie (14 km)
1943-03-13/14Brickzrzut CC
Wrona 411Podlesie
Mielec (12 km)
1944-04-27/28zrzut materiałowy
Wydra 246Klonowica Wielka
Biała Podlaska (14 km)
1944-04-14/15zrzut materiałowy
Zamek 210Pawłowice, Życzyn
Dęblin (16 km)
Gimletzrzut CC
Zamek 311Głuchowice
Kwów (18 km) UKR
1944-02-24/25
1944-03-17/18
zrzut materiałowy
Zegar 120Warszawa (26 km) 1944-04-03/04Salamanderzrzut wysł. polit.
Zosia 703Raciąż (13 km)1943-10-14/15Cottage 44zrzut materiałowy
Zydel 121Kobylany Górne
Sokołów Podlaski (13 km)
1944-04-08/09
Żaba 609Stachlew
Łowicz 12 km)
1943-03-16/17Attic
Measles
zrzut CC
Żbik 605Lelów
Koniecpol (8 km)
1943-03-13/14Windowzrzut CC
Żubr 208Promnik
Kielce (14 km)
1943-01-26/27Gaugezrzut CC
Żyto-1 801Kalisz (14 km)1943-10-15/16Cottage 55zrzut materiałowy
Żywica 102Baczyn
Skawce (10 km)
1944-07-30/31zrzut materiałowy

 

Zobacz także:

 

 

 

Źródła:
  • informacje własne
  • Krzysztof A. Tochman: Słownik biograficzny cichociemnych. T. I. FKM Oleśnica, ISBN 83-902499-0-1
  • Krzysztof A. Tochman: Słownik biograficzny cichociemnych. T. II. ABRES Rzeszów, ISBN 83-902499-5-2
  • Krzysztof A. Tochman: Słownik biograficzny cichociemnych. T. III. OS Ostoja, Zwierzyniec – Rzeszów, ISBN 83-910535-4-7
  • Krzysztof A. Tochman: Słownik biograficzny cichociemnych. T. IV. OS Ostoja, Zwierzyniec – Rzeszów, 978-83-933857-0-6
  • Kajetan Bieniecki: Lotnicze wsparcie Armii Krajowej, Arcana Kraków 1994, ISBN 83-86225-10-6
  • Andrzej Paweł Przemyski – Z pomocą żołnierzom Podziemia, WKŁ Warszawa 1991, ISBN 83-206-0833-3
  • Andrzej Olejko, Krzysztof Mroczkowski – Szachownice nad okupowaną Europą, Libra, Rzeszów 2011, ISBN 978-83-89183-69-9
  • Iwan Rafał – Cichociemni – rekrutacja, szkolenie i przerzut do Polski, w: Koło Historii; materiały Koła Naukowego Historyków Studentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Tom 10 (2008) s. 77-106
  • Agnieszka Polończyk, Cichociemni – dzieje elity polskiej dywersji na kanwie życiorysu Bolesława Polończyka ps. „Kryształ”, w: Bezpieczeństwo. Teoria i Praktyka, nr 3/2016, s. 173 – 188, Kraków 2016, ISSN 1899-6264
  • Agnieszka Polończyk, Cichociemni – Zarys historii formacji, w: Wojska Specjalne Rzeczypospolitej Polskiej, Bieniek Mieczysław, Mazur Sławomir M. (red.), Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, 2016, s. 95-105, ISBN 978-83-65208-70-5

 

Wykaz zrzutów Cichociemnych

 

Cichociemni byli żołnierzami Armii Krajowej w służbie specjalnej

 


41_cc-Tobie-Ojczyzno-grupa-250x139 Wykaz zrzutów CichociemnychSpis treści:


 

37-550-1-1-150x150 Wykaz zrzutów Cichociemnych

skoczek po wylądowaniu
w zbiorach NAC

skan374-znak-cc-150x150 Wykaz zrzutów CichociemnychWykaz zrzutów cichociemnych opracowałem na podstawie danych zebranych w wyniku kwerendy wielu źródeł, w tym m.in. biogramów Cichociemnych, a także dokumentów SOE oraz AK. Dzięki temu udało mi się ustalić brakujące informacje oraz zweryfikować niektóre błędne dane dotyczące zrzutów. Opierałem się na zachowanych dokumentach oraz danych podawanych w wiarygodnych publikacjach.

W wykazie nie uwzględniłem lotów, w których zadania nie wykonano (samolot powrócił ze skoczkami do bazy) oraz zrzutów materiałowych, które są w bazie danych na stronie – Operacje lotnicze.

 

Różnice w przypadku podawanego miejsca zrzutu dla tej samej operacji wynikają z tego, że choć skoczkowie skakali w tej samej ekipie, na tą samą placówkę odbiorczą – to każdy z nich lądował nie zawsze w tym samym miejscu, z uwagi m.in. na warunki pogodowe podczas skoku np. wiatr, różne metody podejścia samolotu itp. Dlatego w biogramach skoczków podane są różne miejsca zrzutu. Pracuję nad ustaleniem współrzędnych GPS dla miejsca lądowania indywidualnie każdego skoczka.

cc-skok-z-samolotu-250x166 Wykaz zrzutów Cichociemnych

Skok z samolotu…

Dotychczasowe błędy w rozmaitych wykazach zrzutów ekip skoczków mogły wynikać m.in. z faktu, iż niektóre ekipy leciały po raz drugi (nawet po raz trzeci i czwarty) na miejsce zrzutu, nie zawsze tym samym samolotem. Podobnie było ze zrzutami materiałowymi – bardzo wielu zadań nie udało się załogom samolotów wykonać za pierwszym razem, z różnych powodów.

Przy tworzeniu wykazu za najbardziej wiarygodne uznałem dane z opartych m.in. na dokumentach SOE oraz AK (w tym depeszach z placówek) publikacji:  Kajetana Bienieckiego „Lotnicze wsparcie Armii Krajowej”, Andrzeja Pawła Przemyskiego „Z pomocą żołnierzom Podziemia”. Różne źródła podają rozmaite lokalizacje placówek odbiorczych, wykaz placówek zawiera lokalizacje zweryfikowane; różne źródła podają czasem inne nazwy, w wielu publikacjach podawane są też błędne nazwy miejscowości a nawet błędne nazwy operacji lotniczych oraz błędne nazwy placówek odbiorczych.

 

 

Wykaz zrzutów Cichociemnych

Uwaga: tabelę można przeszukiwać oraz sortować, klikając wybraną kolumnę
Tabelę można przeszukiwać, wpisując dowolny ciąg znaków

Autor wykazu – Ryszard M. Zając, wnuk por. cc. Józefa Zająca

Aby wyszukać miejsce zrzutu przejdź do wykazu miejscowości

Na urządzeniach mobilnych aby zobaczyć całość należy przewinąć w poziomie

Stopień (skok)Stopień akt.Nazwisko imięPseudoData zrzutuOperacjaStartSamolotPlacówkaEkipa
kpt.kpt.Benrad AdamDrukarz1944-04-12/13Weller 14BrindisiHalifax JW-272 "D"MyszXLI
ppor. piech.płk.Boryczka AdamBrona1942-04-08/09CravatTempsfordHalifax L-9618 "W"ŁąkaVIII
por. art.ppłk.Borys AdamPług1942-10-01/02HammerTempsfordHalifax W-1229 "A"BórXIII
pchor. piech.ppor. piech.Dąbrowski AdamPuti1944-05-04/05Weller 26BrindisiLiberator BZ-965 'S"SzczurL
ppor. kaw.ppor.Krasiński AdamSzczur1944-05-04/05Weller 26BrindisiLiberator BZ-965 'S"SzczurL
rtm. br. panc.mjr br. panc.Mackus Adam Prosty1944-11-22/23Kazik 1BrindisiLiberator KG-994 "R"WilgaLXII
ppor.ppor.Riedl AdamRodak1943-03-13/14DoorTempsfordHalifax BB-281 "O"KraXXIV
mjr piech.ppłk.Szydłowski AdamPoleszuk1944-04-16/17Weller 10BrindisiHalifax JP-222 "E"PrzyciskXLIV
ppor. piech.mjr piech.Trybus AdamGaj1942-10-01/02ChiselTempsfordHalifax W-7776 "U"RakXV
por. mar.kpt.Gałacki AdolfMaszop1944-04-12/13Weller 3BrindisiHalifax JP-180 "V"WieszakXL
kpt. uzbr.mjr uzbr.Łojkiewicz AdolfRyś1944-05-30/31Weller 30BrindisiHalifax JP-222 "E"Paszkot 1LVI
pchor. piech.mjrPilch AdolfGóra1943-02-16/17SawTempsfordHalifax DT-725 "J"KońXX
plut. lot.st. sierż.Łakomy AlbinTwornik1944-04-09/10Weller 1BrindisiHalifax JP-180 "V"Koc 1XXXVIII
ppor. art.kpt. art.Kułakowski AleksanderRywal1942-03-30/31BeltTempsfordHalifax L-9618 "W"Błoto (poza)VII
st. sierż. piech.st. sierż.Lewandowski AleksanderWiechlina1944-05-19/20Weller 18BrindisiLiberator BZ-965 'S"JaśminLII
st. strz. łączn.ppor. łączn.Makagonow Makagon AleksanderWschód1944-10-16/17Poldek 1BrindisiLiberator KH-151 "S"NewaLX
por. art.kpt. art.Piekarski AleksanderTurkuć1944-04-12/13Weller 3BrindisiHalifax JP-180 "V"WieszakXL
rtm. kaw.mjr kaw.Stpiczyński AleksanderKlara1944-09-21/22Przemek 1BrindisiLiberator KG-834 "U"RozmarynLIX
ppor. br. panc.mjrTarnawski AleksanderUpłaz1944-04-16/17Weller 12BrindisiHalifax JP-181 "C"KanapaXLV
por.ppłk.Paczkowski AlfredWania1941-12-27/28JacketLakenheathHalifax L-9618 "W"pozaII
por. piech.kpt. piech.Pokultinis AlfredFon1944-05-24/25Weller 23BrindisiHalifax JP-180 "V"Koliber 2LIV
por. kaw.por. kaw.Whitehead AlfredDolina 21944-05-04/05Weller 26BrindisiLiberator BZ-965 'S"SzczurL
por.por.Zawadzki AlfredKos1942-04-08/09CravatTempsfordHalifax L-9618 "W"ŁąkaVIII
st. strz. łączn.mjr łączn.Makarenko AnatolTłok1943-09-14/15Neon 8TempsfordHalifax JD-158 "W"CzajnikXXX
ppor. kaw.rotm.Prus Bogusławski AndrzejPancerz1944-05-04/05Weller 26BrindisiLiberator BZ-965 'S"SzczurL
rtm.mjrCzaykowski Andrzej Garda1944-04-16/17Weller 10BrindisiHalifax JP-222 "E"PrzyciskXLIV
por.kpt.Świątkowski AndrzejAmurat1941-12-27/28JacketLakenheathHalifax L-9618 "W"pozaII
por.mjrChmielowski Antoni Wołk1943-03-13/14WindowTempsfordHalifax HR-666 "E"ŻbikXXIV
ppor. piech.ppłk.Iglewski AntoniPonar1943-02-17/18WallTempsfordHalifax DT-725 "J"LisXXI
ppor. piech.por. piech.Jastrzębski AntoniUgór1942-10-02/03LatheTempsfordHalifax W-7773 "S"OsaXVI
ppor. art.mjr art.Nosek AntoniKajtuś1944-05-04/05Weller 17BrindisiHalifax JP-177 "P"Mewa 1XLIX
kpt. piech.mjr piech.Pospieszalski AntoniCurie1944-12-26/27FrestonBrindisiLiberator KG-994 "R"OgórekFreston
pchor. art.ppor. art.Żychiewicz Antoni PiotrPrzerwa1943-02-17/18WallTempsfordHalifax DT-725 "J"LisXXI
ppor. kaw.por. kawLinowski ArturKarp1942-10-01/02ChiselTempsfordHalifax W-7776 "U"RakXV
por. sap.mjrŁastowski BenonŁobuz1944-04-09/10Weller 2BrindisiLiberator BZ-965 "S"ImbrykXXXIX
pchor. łączn.ppor. łączn.Bzdawka Bernard Siekiera1944-11-22/23Kazik 1BrindisiLiberator KG-994 "R"WilgaLXII
pchor. sap.kpt. sap.Wiechuła BernardMaruda1943-09-16/17Neon 3TempsfordHalifax BB-309 "T"ObrazXXXI
mjr łączn.mjrWolniak BogusławMięta1944-07-25/26Wildhorn III
(MOST 3)
BrindisiDakota KG-477 "V"MotylLVII
ppor. mar. cwkpt. mar. cwŻórawski BogusławMistral1943-09-16/17Neon 2TempsfordHalifax JN-911 "Z"WieszakXXXI
por. br. panc.mjr br. panc.Kwiatkowski BohdanLewar1944-05-10/11Weller 27Grottaglie ?Liberator EV-978 "R"Nil 2LI
por.kpt.Piątkowski BohdanMak1942-03-03/04CollarStradishallHalifax L-9618 "W"PoleIV
ppor. piech.mjr piech.Jabłoński BolesławKalia1942-09-01/02ChickenpoxTempsfordHalifax W-7775 "R"IgłaX
por. piech.mjrJackiewicz BolesławŁabędź1944-04-08/09Weller 4BrindisiHalifax LW-284 "T"Mirt 1XXXV
por. piech.mjrKontrym BolesławŻmudzin1942-09-01/02SmallpoxTempsfordHalifax W-7773 "S"RogiXI
pchor. art.ppor. art.Odrowąż Szukewicz BolesławBystrzec1943-02-16/17SawTempsfordHalifax DT-725 "J"KońXX
por. kaw.kpt.Polończyk BolesławKryształ1943-09-09/10Neon 4TempsfordHalifax JD-171 "P"SolnicaXXIX
pchor. łączn.por. łączn.Czepczak Górecki BronisławZwijak1944-12-26/27Staszek 2BrindisiLiberator BZ 965 "V"Wilga 1LXIII
ppor. piech.kpt. piech.Grun Bronisław Szyb1943-01-25/26ScrewdriverTempsfordHalifax DT-726 "H"KrzakXVIII
pchor. piech.ppor. piech.Kamiński BronisławGolf1944-04-14/15Weller 11BrindisiHalifax JP-180 "V"Kura 1XLII
ppor. piech.mjrKonik Bronisław Sikora1944-05-24/25Weller 23BrindisiHalifax JP-180 "V"Koliber 2LIV
kpt. lot.mjr lot.Lewkowicz BronisławKurs1944-04-27/28Weller 21BrindisiLiberator EV-978 "R"KozaXLVII
por. br. panc.kpt. br. panc.Rachwał BronisławGlin1943-09-16/17Neon 1TempsfordHalifax BB-378 "D"GarnekXXXI
kpt. piech.mjr piech.Żelkowski BronisławDąbrowa1942-10-01/02HammerTempsfordHalifax W-1229 "A"BórXIII
ppor. piech.płk. piech.Nadolczak Bruno Piast1944-10-16/17Poldek 1BrindisiLiberator KH-151 "S"NewaLX
por. art.kpt. art.Nowodworski CezaryGłóg1944-05-04/05Weller 17BrindisiHalifax JP-177 "P"Mewa 1XLIX
pchor. łączn.por. łączn.Pieniak Czesław Bór1943-02-19/20SpokeshaveTempsfordHalifax DT-620 "T"PiesXXII
pchor.ppor.Rossiński CzesławKozioł1943-03-13/14StockTempsfordHalifax DT-726 "H"Koza (poza)XXIV
por. piech.kpt. piech.Trojanowski CzesławLitwos1944-05-04/05Weller 17BrindisiHalifax JP-177 "P"Mewa 1XLIX
por. lot. tech.kpt. lot.Marynowski EdmundSejm1944-04-27/28Weller 21BrindisiLiberator EV-978 "R"KozaXLVII
ppor. piech.por. piech.Kiwer EdwardBiegaj1944-04-08/09Weller 4BrindisiHalifax LW-284 "T"Mirt 1XXXV
st. sierż. lotn.por. łączn. lot.Kowalik EdwardCiupuś1944-04-09/10Weller 1BrindisiHalifax JP-180 "V"Koc 1XXXVIII
mjr piech.mjrPiotrowski EdwardMema1944-04-12/13Weller 3BrindisiHalifax JP-180 "V"WieszakXL
pchor.ppor.Scheller Czarny EdwinFordon1943-03-13/14TileTempsfordHalifax DT-725 "J"OlchaXXIV
por.gen. bryg.Zawacka ElżbietaZo1943-09-09/10Neon 4TempsfordHalifax JD-171 "P"SolnicaXXIX
ppor. piech.por.Chyliński Eugeniusz Frez1943-03-24/25CellarTempsfordHalifax DT-727 "K"SmokXXVIII
por. piech.mjr piech.Kaszyński EugeniuszNurt1942-10-01/02ChiselTempsfordHalifax W-7776 "U"RakXV
pchor. piech.por.Jakubowski Ewaryst Brat1942-10-01/02GimletTempsfordHalifax W-7774 "T"ZamekXIV
pchor. piech.por.Łoś EzechielIkwa1943-03-16/17AtticTempsfordHalifax DT-727 "K"ŻabaXXVI
mjr sap.ppłk.Majorkiewicz FelicjanIron1944-04-09/10Weller 1BrindisiHalifax JP-180 "V"Koc 1XXXVIII
kpt. łączn.ppłk. łącz.Dzikielewski FeliksOliw1943-02-16/17ViceTempsfordHalifax DT-727 "K"LiliaXX
pchor. piech.por. piech.Perekładowski FeliksPrzyjaciel 21944-05-30/31Weller 30BrindisiHalifax JP-222 "E"Paszkot 1LVI
por. pil.kpt.Adrian FlorianLiberator1943-01-26/27GaugeTempsfordHalifax DT-727 "K"ŻubrXIX
por. piech.kpt. piech.Cieplik FranciszekHatrak1944-04-30/05-1Weller 16BrindisiLiberator BZ-965 'S"KloszXLVIII
rtm. mjrKoprowski FranciszekDąb1943-03-13/14BrickTempsford Halifax DT-627 "P"WółXXIV
por. piech.mjr dypl. piech.Malik FranciszekPiorun 21944-07-30/31Jacek 1BrindisiLiberator KG-890 "S"SolnicaLVIII
ppor.mjrPukacki Franciszek Gzyms1942-03-03/04CollarStradishallHalifax L-9618 "W"PoleIV
ppor. piech.kpt.Rybka FranciszekKula1942-09-01/02ChickenpoxTempsfordHalifax W-7775 "R"IgłaX
st. strz. łączn.ppor. łączn.Żaak FranciszekMamka1943-09-14/15Neon 7Tempsford Halifax JD-362 "L"SpodekXXX
ppor. art.mjrSerafiński FryderykDrabina1943-09-09/10Neon 4TempsfordHalifax JD-171 "P"SolnicaXXIX
pchor. br. panc.ppor.Heczko Kalinowski GustawSkorpion1944-04-16/17Weller 12BrindisiHalifax JP-181 "C"KanapaXLV
ppor. piech.por. piech.Jachciński Henryk Kret1943-02-20/21RivetTempsford Halifax DT-620 "T"OkońXXIII
ppor. art.kpt.Januszkiewicz HenrykSpokojny1943-02-16/17SawTempsfordHalifax DT-725 "J"KońXX
por. art.kpt. dypl.Kożuchowski HenrykHora1942-04-08/09CravatTempsfordHalifax L-9618 "W"ŁąkaVIII
mjrppłk.Krajewski HenrykTrzaska1942-01-06/07ShirtLakenheat Halifax L-9618 "W"KociołIII
st. strz. łączn.ppor. łączn.Ostrowiński HenrykSmyk1943-09-14/15Neon 10TempsfordHalifax JD-319 "A"DywanXXX
st. strz. łączn.kpt. łączn. cwZachmost Henryk Zorza1944-04-08/09Weller 6BrindisiHalifax JP-207 "E"Nil 1XXXVI
pchor. piech.płk.Dekutowski HieronimZapora1943-09-16/17Neon 1TempsfordHalifax BB-378 "D"GarnekXXXI
por. piech.kpt. Łagoda HieronimLak1942-09-01/02SmallpoxTempsfordHalifax W-7773 "S"RogiXI
ppor. lot.por. lot.Bator IgnacyOpór1943-01-25/26BraceTempsfordHalifax DT-727 "K"ChmielXVIII
pchor. piech.ppor. piech.Konstanty Ignacy Szmaragd1943-03-19/20BeamTempsfordHalifax BB-340 "D"MewaXXVII
mjr piech.płkBętkowski JacekTopór 21944-07-30/31Jacek 1BrindisiLiberator KG-890 "S"SolnicaLVIII
ppor. piech.ppor.Przetocki JacekOset1943-02-17/18FloorTempsfordHalifax DT-627 "P"PuchaczXXI
ppłk. pil.płk. pil.Biały JanKadłub1944-04-27/28Weller 21BrindisiLiberator EV-978 "R"KozaXLVII
pchor. piech.ppor.Bienias JanOsterba1944-05-10/11Weller 27Grottaglie ?Liberator EV-978 "R"Nil 2LI
sierż. lot.ppor. lot. cwBieżuński JanOrzyc1944-04-03/04Weller 5BrindisiHalifax JP-207 "E"PierzynaXXXIV
kpt. sap.mjr sap.Górski JanChomik1943-03-14/15StepTempsfordHalifax DT-543 "G"BatXXV
pchor. piech.ppor. piech.Grycz JanDziadzio1942-09-03/04MeaslesTempsfordHalifax W-7773 "S"ŻabaXII
ppor.ppor.Hörl JanFrog1943-03-13/14StockTempsfordHalifax DT-726 "H"Koza (poza)XXIV
por. pil.mjr pil.Jokiel JanLigota1942-03-30/31LeggingTempsfordHalifax L-9613 „V”Kopyto (poza)VII
kpt. piech.ppłk.Kamieński JanCozas1944-04-08/09Weller 7BrindisiLiberator BZ0965 "S"JodłaXXXVII
por. kaw.rotm.Skrochowski JanOstroga1944-04-30/05-01Weller 16BrindisiLiberator BZ-965 'S"KloszXLVIII
por.por.Kochański JanJarema1942-03-03/04CollarStradishallHalifax L-9618 "W"PoleIV
kpt. piech.mjrLech JanGranit1942-09-03/04RheumatismTempsfordHalifax W-7774 "T"UgórIX
ppor.por.Marek JanWalka1942-01-06/07ShirtLakenheat Halifax L-9618 "W"KociołIII
pchor. łączn.por. łączn.Matysko JanOskard1944-12-26/27Staszek 2BrindisiLiberator BZ 965 "V"Wilga 1LXIII
plut. łączn.plut.Parczewski JanKraska1944-12-26/27Staszek 2BrindisiLiberator BZ 965 "V"Wilga 1LXIII
por.płk.Piwnik JanPonury1941-11-07/08RuctionLinton-on-OuseHalifax L-9612UgórI
pchor. piech.ppor. piech.Poznański JanPływak1942-10-01/02GimletTempsfordHalifax W-7774 "T"ZamekXIV
ppor.por.Rogowski JanCzarka1942-03-03/04CollarStradishallHalifax L-9618 "W"PoleIV
ppor. kaw.por.Rostek JanDan1942-03-27/28BootTempsfordHalifax L-9613 "V"TrawaV
ppor.ppor.Rostworowski JanMat1943-03-13/14TileTempsfordHalifax DT-725 "J"OlchaXXIV
por. kaw.mjr kaw.Różycki JanBusik1944-10-16/17Wacek 1BrindisiLiberator KG-994 "R"NewaLX
por. piech.kpt. piech.Serafin JanCzerchawa1944-05-19/20Weller 18BrindisiLiberator BZ-965 'S"JaśminLII
por.kpt.Smela JanWir1942-01-06/07ShirtLakenheat Halifax L-9618 "W"KociołIII
por. sap.kpt. sap.Walter JanCyrkiel1944-05-04/05Weller 26BrindisiLiberator BZ-965 'S"SzczurL
ppor.kpt.Woźniak JanKwaśny1942-09-01/02ChickenpoxTempsfordHalifax W-7775 "R"IgłaX
pchor. art.por. art.Jarosz Janusz Szermierz1943-03-14/15StepTempsfordHalifax DT-543 "G"BatXXV
pchor.por.Messing Janusz Bekas1943-03-13/14BrickTempsford Halifax DT-627 "P"WółXXIV
ppor.rtm. kaw.Prądzyński Janusz Trzy1943-03-13/14TileTempsfordHalifax DT-725 "J"OlchaXXIV
por. art.por.Zalewski JanuszChinek1942-03-30/31BeltTempsfordHalifax L-9618 "W"Błoto (poza)VII
pchor. łącz.por.Poliszuk JarosławArab1943-09-14/15Neon 6TempsfordHalifax BB-309 "T"Koc 1XXX
pchor. sap.ppor.Bichniewicz JerzyBłekitny1942-10-29/30PliersTempsfordHalifax W-7773 "S"rozbił sięXVII
por. piech.por.Buyno JerzyGżegżółka1944-04-16/17Weller 15BrindisiHalifax JP-236 "A"ObrazXLVI
kpt. piech.płk. piech.Emir Hassan JerzyTurek 21944-10-16/17Poldek 1BrindisiLiberator KH-151 "S"NewaLX
kpt. pil.mjr pil.Iszkowski JerzyOrczyk1944-04-27/28Weller 21BrindisiLiberator EV-978 "R"KozaXLVII
ppor. sap.por. sap.Kowalski JerzyBaba1943-03-16/17AtticTempsfordHalifax DT-727 "K"ŻabaXXVI
pchor. piech.kpt. piech.Niemczycki JerzyJanczar1944-04-14/15Weller 11BrindisiHalifax JP-180 "V"Kura 1XLII
por. kaw.mjrSokołowski JerzyMira1942-03-30/31LeggingTempsfordHalifax L-9613 "V"Kopyto (poza)VI
pchor. łączn.ppor. łączn.Sztrom JerzyPilnik1944-04-08/09Weller 6BrindisiHalifax JP-207 "E"Nil 1XXXVI
rtm. kaw.ppłk.Szymański JerzyBoga1944-04-16/17Weller 15BrindisiHalifax JP-236 "A"ObrazXLVI
ppor. piech.por.Czuma JózefSkryty1943-02-17/18FloorTempsfordHalifax DT-627 "P"PuchaczXXI
pchor. łączn.kpt.Nowacki JózefHoryń1943-09-14/15Neon 10TempsfordHalifax JD-319 "A"DywanXXX
ppłk. piech.płk. piech.Spychalski JózefGrudzień1942-03-30/31BeltTempsfordHalifax L-9618 "W"Błoto (poza)VII
pchor. piech.ppor.Wątróbski JózefJelito1944-04-14/15Weller 11BrindisiHalifax JP-180 "V"Kura 1XLII
por.rotm.Zabielski JózefŻbik1941-02-15/16AdolphusNewmarketWhitley Z-6473poza0
plut. pchor.por. piech.Zając JózefKolanko1944-05-04/05Weller 26BrindisiLiberator BZ-965 'S"SzczurL
pchor. łącz.por. łączn.Żakowicz JózefTabu1943-09-14/15Neon 8TempsfordHalifax JD-158 "W"CzajnikXXX
por. piech.kpt. piech.Kozłowski JulianCichy1942-09-03/04MeaslesTempsfordHalifax W-7773 "S"ŻabaXII
ppor. piech.kpt. piech.Piotrowski JulianRewera 21944-07-30/31Jacek 1BrindisiLiberator KG-890 "S"SolnicaLVIII
ppor. piech.por. piech.Pentz KarolSkała 21944-05-30/31Weller 30BrindisiHalifax JP-222 "E"Paszkot 1LVI
pchor. br. panc.ppor.Bernaczyk - Słoński KazimierzRango1944-05-10/11Weller 27Grottaglie ?Liberator EV-978 "R"Nil 2LI
por. sap.mjr sap.Bilski KazimierzRum1944-07-25/26Wildhorn III
(MOST 3)
BrindisiDakota KG-477 "V"MotylLVII
ppor. br. panc.por. br. panc.Czerwiński KazimierzBryzga1944-11-18/19Kazik 2Brindisi Liberator KG-994 "R"SolnicaLXI
plut. lot.por. Człapka KazimierzPionek1943-02-19/20SpokeshaveTempsfordHalifax DT-620 "T"PiesXXII
pchor. łączn.por. łączn.Fuhrman KazimierzZaczep1943-09-14/15Neon 7Tempsford Halifax JD-362 "L"SpodekXXX
ppłk.płk.Iranek Osmecki KazimierzHeller1943-03-13/14StockTempsfordHalifax DT-726 "H"Koza (poza)XXIV
st. strz. łączn.ppor.Lewko KazimierzPalec1943-09-14/15Neon 9TempsfordHalifax JD-269 "Q"PierzynaXXX
pchor. łączn.ppor.Niepla KazimierzKawka1944-04-08/09Weller 6BrindisiHalifax JP-207 "E"Nil 1XXXVI
ppor. piech.por. piech.Osuchowski KazimierzRosomak1944-04-30/05-01Weller 16BrindisiLiberator BZ-965 'S"KloszXLVIII
kpt. piech.mjr piech.Raszplewicz KazimierzTatar 21944-11-22/23Kazik 1BrindisiLiberator KG-994 "R"WilgaLXII
por. piech.por.Rzepka KazimierzOgnik1943-02-20/21RivetTempsford Halifax DT-620 "T"OkońXXIII
kpr. łącz.sierż. łączn.Śliwa KazimierzStrażak1944-09-21/22Przemek 1BrindisiLiberator KG-834 "U"RozmarynLIX
por. art.kpt. art.Smolski KazimierzSosna1942-09-03/04MeaslesTempsfordHalifax W-7773 "S"ŻabaXII
kpt. piech.płk.Szternal KazimierzZryw1944-04-30/05-01Weller 16BrindisiLiberator BZ-965 'S"KloszXLVIII
rtm. kaw.mjr kaw.Grodzicki KrzysztofJabłoń1944-05-21/22Weller 29BrindisiHalifax JP-222 "E"KosLIII
ppor. art.ppor.Łada Lech Żagiew1942-03-27/28BootTempsfordHalifax L-9613 "V"TrawaV
pchor. piech.por. piech.Rydzewski LechGrom1943-02-20/21RivetTempsford Halifax DT-620 "T"OkońXXIII
pchor. piech.por. piech.Zabierek LechWulkan1943-03-13/14DoorTempsfordHalifax BB-281 "O"KraXXIV
kpt.ppłk.Bazała LeonStriwiąż1944-04-12/13Weller 3BrindisiHalifax JP-180 "V"WieszakXL
por. kaw.ppłk.Zub Zdanowicz Leonard Ząb1942-09-01/02SmallpoxTempsfordHalifax W-7773 "S"RogiXI
mjr piech.ppłk. piech.Krizar LeopoldCzeremosz1944-10-16/17Poldek 1BrindisiLiberator KH-151 "S"NewaLX
płk. piech.gen. bryg.Okulicki LeopoldNiedźwiadek1944-05-21/22Weller 29BrindisiHalifax JP-222 "E"KosLIII
por. adm. lot.mjr lot.Skwierczyński LeopoldAktor1944-04-16/17Weller 10BrindisiHalifax JP-222 "E"PrzyciskXLIV
pchor. kaw.ppor. piech.Ratajski Leszek Żal1943-02-16/17RaspTempsfordHalifax DT-726 "H"SumXX
pchor. łączn.por. łączn.Starzyński LeszekMalewa1944-07-25/26Wildhorn III
(MOST 3)
BrindisiDakota KG-477 "V"MotylLVII
pchor.ppor.Jurkiewicz Longin Mysz1943-03-13/14BrickTempsford Halifax DT-627 "P"WółXXIV
por. piech.kpt. piech.Fortuna LudwikSiła1944-05-19/20Weller 18BrindisiLiberator BZ-965 'S"JaśminLII
pchor. sap.por. sap.Wiechuła LudwikJeleń1944-04-08/09Weller 4BrindisiHalifax LW-284 "T"Mirt 1XXXV
por. art.kpt. art.Witkowski LudwikKosa1943-02-20/21FileTempsfordHalifax DT-726 "H"SłońXXIII
kpt. sap.ppłk.Kalenkiewicz MaciejKotwicz1941-12-27/28JacketLakenheathHalifax L-9618 "W"pozaII
ppor. piech.mjr piech.Klinicki MaksymilianWierzba 21944-05-30/31Weller 30BrindisiHalifax JP-222 "E"Paszkot 1LVI
por. kaw.rotm.Jurecki MarianOrawa1941-12-27/28JacketLakenheathHalifax L-9618 "W"pozaII
por. art.kpt.Garczyński Marian Skała1943-02-20/21RivetTempsford Halifax DT-620 "T"OkońXXIII
por. sł. zdr.kpt. sł. zdr.Golarz Teleszyński MarianGóral 21944-05-21/22Weller 29BrindisiHalifax JP-222 "E"KosLIII
pchor. piech.płk. piech.Gołębiewski MarianSter1942-10-01/02GimletTempsfordHalifax W-7774 "T"ZamekXIV
ppor. piech.ppor.Kuczyński MarianZwrotnica1944-04-16/17Weller 12BrindisiHalifax JP-181 "C"KanapaXLV
st. strz. łączn.kpt. łącz.Leśkiewicz MarianWygoda1944-09-21/22Przemek 1BrindisiLiberator KG-834 "U"RozmarynLIX
por. piech.kpt. piech.Mostowiec MarianLis1943-02-16/17RaspTempsfordHalifax DT-726 "H"SumXX
sierż. lot.por. lot.Pokładecki MarianZoll1944-04-03/04Weller 5BrindisiHalifax JP-207 "E"PierzynaXXXIV
ppor. piech.por. piech.Skowron MarianOlcha 21944-11-22/23Kazik 1BrindisiLiberator KG-994 "R"WilgaLXII
ppor. piech.por. piech.Busłowicz MichałBociek1943-02-16/17SawTempsfordHalifax DT-725 "J"KońXX
ppor. piech.kpt.Fijałka MichałKawa1942-09-01/02SmallpoxTempsfordHalifax W-7773 "S"RogiXI
por. piech.kpt. piech.Nowakowski Michał Harpun1944-05-24/25Weller 23BrindisiHalifax JP-180 "V"Koliber 2LIV
sierż. łączn.sierż.Parada Michał Mapa1943-02-16/17ViceTempsfordHalifax DT-727 "K"LiliaXX
kpt. lot.mjr pil.Tajchman Michał Mikita1943-01-26/27GaugeTempsfordHalifax DT-727 "K"ŻubrXIX
kpt. piech.kpt.Wilczewski MichałUszka1943-10-18/19Oxygen 8Foulsham Halifax JD-362 "L"ObrusXXXIII
por. kaw.por. Eckhardt MieczysławBocian1942-09-01/02SmallpoxTempsfordHalifax W-7773 "S"RogiXI
por. piech.kpt. piech.Kwarciński MieczysławZiut1943-01-25/26ScrewdriverTempsfordHalifax DT-726 "H"KrzakXVIII
kpt. sap.mjr sap.Pękała Górski MieczysławBosak1944-10-16/17Wacek 1BrindisiLiberator KG-994 "R"NewaLX
sierż. piech.ppor. piech.Psykała Mieczysław Kalwadosik1944-04-16/17Weller 15BrindisiHalifax JP-236 "A"ObrazXLVI
por. art.kpt. art.Szczepański MieczysławDębina1944-05-04/05Weller 17BrindisiHalifax JP-177 "P"Mewa 1XLIX
ppor. sap.kpt. sap.Kryszczukajtis MirosławSzary1943-09-16/17Neon 3TempsfordHalifax BB-309 "T"ObrazXXXI
rtm. kaw.ppłk. kaw.Łopianowski NarcyzSarna1944-04-15/16Wildhorn I
(MOST 1)
BrindisiDakota FD-919 "I"BąkXLIII
por.kpt.Bidziński NiemirZiege Karol1941-11-07/08RuctionLinton-on-OuseHalifax L-9612UgórI
ppor. mar. cwppor.Gołuński Norbert Bombram1943-09-16/17Neon 2TempsfordHalifax JN-911 "Z"WieszakXXXI
ppor. art.ppor.Stołyhwo OlgierdStewa1943-03-14/15StepTempsfordHalifax DT-543 "G"BatXXV
por.por.Farenholc OskarSum1943-03-13/14TileTempsfordHalifax DT-725 "J"OlchaXXIV
pchor. piech.kpt. piech.Wiszniewski OttonTopola1943-09-16/17Neon 2TempsfordHalifax JN-911 "Z"WieszakXXXI
ppor. piech.por. piech.Motylewicz PiotrGrab1942-03-30/31LeggingTempsfordHalifax L-9613 "V"Kopyto (poza)VI
sierż. łączn.ppor. łączn.Nowak PiotrOko1943-02-19/20SpokeshaveTempsfordHalifax DT-620 "T"PiesXXII
ppor. piech.mjr piech.Szewczyk PiotrCzer1943-02-17/18FloorTempsfordHalifax DT-627 "P"PuchaczXXI
pchor. łączn.ppor.Bystrzycki PrzemysławGrzbiet1944-11-22/23Kazik 1BrindisiLiberator KG-994 "R"WilgaLXII
ppłk. piech.płk. piech.Nakoniecznikoff Klukowski PrzemysławKruk 21944-09-21/22Przemek 1BrindisiLiberator KG-834 "U"RozmarynLIX
ppor. kaw.ppor.Niedzielski RafałMocny1942-03-27/28BootTempsfordHalifax L-9613 "V"TrawaV
por. art.por.Romaszkan RomanTatar1942-04-08/09CravatTempsfordHalifax L-9618 "W"ŁąkaVIII
ppłk. pil.płk. pil. dypl.Rudkowski RomanRudy1943-01-25/26BraceTempsfordHalifax DT-727 "K"ChmielXVIII
ppłk. pil.płk. pil. dypl.Rudkowski RomanRudy1944-10-16/17Poldek 1BrindisiLiberator KH-151 "S"NewaLX
pchor. łączn.por.Wiszniowski RomanHarcerz1943-09-14/15Neon 7Tempsford Halifax JD-362 "L"SpodekXXX
mjr sap.ppłk. sap.Bielski RomualdBej1944-05-29/30Wildhorn II
(MOST 2)
BrindisiDakota KG-477 "V"MotylLV
ppor. piech.kpt.Dziadosz RudolfZasaniec1944-05-19/20Weller 18BrindisiLiberator BZ-965 'S"JaśminLII
st. strz. łączn.ppor. łączn.Chmieloch RyszardBłyskawica1943-09-14/15Neon 10TempsfordHalifax JD-319 "A"DywanXXX
pchor. sap.ppor. sap.Kowalski RyszardBenga1942-10-01/02GimletTempsfordHalifax W-7774 "T"ZamekXIV
ppor. piech.mjrNuszkiewicz RyszardPowolny1943-02-20/21FileTempsfordHalifax DT-726 "H"SłońXXIII
pchor. łącz.ppor. łączn.Skowroński RyszardLechita1943-09-14/15Neon 9TempsfordHalifax JD-269 "Q"PierzynaXXX
st. strz. łączn.por.Zyga RyszardLelum1943-09-14/15Neon 6TempsfordHalifax BB-309 "T"Koc 1XXX
sierż. lot.st. sierż. lot.Biedrzycki StanisławOpera1944-04-03/04Weller 5BrindisiHalifax JP-207 "E"PierzynaXXXIV
por. piech.kpt. piech.Dmowski StanisławPodlasiak1944-12-26/27Staszek 2BrindisiLiberator BZ 965 "V"Wilga 1LXIII
ppor. kaw.mjr kaw.Gilowski StanisławGotur1942-03-30/31BeltTempsfordHalifax L-9618 "W"Błoto (poza)VII
pchor. art.ppor. art.Harasymowicz StanisławLalka1944-04-16/17Weller 15BrindisiHalifax JP-236 "A"ObrazXLVI
ppor. sap.por.Hencel StanisławPik1942-10-29/30PliersTempsfordHalifax W-7773 "S"rozbił sięXVII
pchor. piech.por.Jagielski StanisławGacek1942-10-01/02GimletTempsfordHalifax W-7774 "T"ZamekXIV
ppor.kpt.Jankowski StanisławBurek1942-03-03/04CollarStradishallHalifax L-9618 "W"PoleIV
sierż. łączn.sierż.Kazimierczak StanisławKsiądz1943-02-16/17ViceTempsfordHalifax DT-727 "K"LiliaXX
por.mjrKolasiński StanisławŚmiga, Ulewa1943-03-13/14DoorTempsfordHalifax BB-281 "O"KraXXIV
ppor. sap.por. sap.Kotorowicz StanisławKron1942-10-01/02HammerTempsfordHalifax W-1229 "A"BórXIII
kpt.mjrKrzymowski StanisławKostka1941-02-15/16AdolphusNewmarketWhitley Z-6473poza0
pchor. łączn.por. łączn.Kujawiński StanisławWodnik1943-09-14/15Neon 8TempsfordHalifax JD-158 "W"CzajnikXXX
pchor. łączn.ppor. łączn.Mazur StanisławLimba1944-11-22/23Kazik 1BrindisiLiberator KG-994 "R"WilgaLXII
ppor. piech.ppłk. piech.Olszewski StanisławBar1943-02-16/17RaspTempsfordHalifax DT-726 "H"SumXX
por. piech.kpt.Ossowski StanisławJastrzębiec 21944-07-30/31Jacek 1BrindisiLiberator KG-890 "S"SolnicaLVIII
por. kaw.rotm.Raczkowski StanisławBułany1944-04-08/09Weller 4BrindisiHalifax LW-284 "T"Mirt 1XXXV
por.ppłk.Sędziak Stanisław Warta1942-09-03/04RheumatismTempsfordHalifax W-7774 "T"UgórIX
pchor. łączn.kpt.Skowroński StanisławWidelec1943-09-21/22Neon 5TempsfordHalifax LW-276 "E"LustroXXXII
pchor. piech.por. piech.Sołtys StanisławSowa1943-01-26/27GaugeTempsfordHalifax DT-727 "K"ŻubrXIX
kpt. piech.mjr piech.Trondowski StanisławGrzmot 21944-05-30/31Weller 30BrindisiHalifax JP-222 "E"Paszkot 1LVI
por. piech.kpt.Winter StanisławStanley1942-09-01/02ChickenpoxTempsfordHalifax W-7775 "R"IgłaX
st. strz. łączn.ppor. łączn.Zapotoczny StanisławPłomień1943-09-21/22Neon 5TempsfordHalifax LW-276 "E"LustroXXXII
ppor.gen. bryg.Bałuk StefanStarba1944-04-09/10Weller 2BrindisiLiberator BZ-965 "S"ImbrykXXXIX
pchor. piech.ppor.Górski StefanBrzeg1944-04-16/17Weller 12BrindisiHalifax JP-181 "C"KanapaXLV
por.rtm. kaw.Ignaszak StefanDrozd1943-03-13/14WindowTempsfordHalifax HR-666 "E"ŻbikXXIV
ppor.ppor.Jasieński StefanAlfa1943-03-13/14WindowTempsfordHalifax HR-666 "E"ŻbikXXIV
ppor. art.por.Majewicz StefanHruby1942-03-30/31LeggingTempsfordHalifax L-9613 "V"Kopyto (poza)VI
por.kpt.Mich StefanJeż1942-04-08/09CravatTempsfordHalifax L-9618 "W"ŁąkaVIII
st. strz. łączn.kpt. łączn.Przybylik StefanGruch1944-10-16/17Poldek 1BrindisiLiberator KH-151 "S"NewaLX
ppor. art.ppor.Benedyk TadeuszZahata1943-02-17/18FloorTempsfordHalifax DT-627 "P"PuchaczXXI
por. łączn.mjr łączn.Burdziński TadeuszMalina1943-02-16/17ViceTempsfordHalifax DT-727 "K"LiliaXX
ppor.kpt.Gaworski TadeuszLawa1943-01-25/26BraceTempsfordHalifax DT-727 "K"ChmielXVIII
ppor. br. panc.ppor.Jaworski TadeuszGont1943-02-17/18WallTempsfordHalifax DT-725 "J"LisXXI
ppor. piech.mjr piech.Klimowski TadeuszKlon1942-01-06/07ShirtLakenheat Halifax L-9618 "W"KociołIII
plut. sap.por.Kobyliński TadeuszHiena1944-04-08/09Weller 7BrindisiLiberator BZ-965 "S"JodłaXXXVII
gen. dyw.gen. dyw.Kossakowski TadeuszKrystynek1944-05-29/30Wildhorn II
(MOST 2)
BrindisiDakota KG-477 "V"MotylLV
pchor. kaw.ppor. kaw.Nowobilski TadeuszDzwon1944-04-16/17Weller 10BrindisiHalifax JP-222 "E"PrzyciskXLIV
kpt. piech.ppłk.Runge TadeuszOsa1944-04-09/10Weller 2BrindisiLiberator BZ-965 "S"ImbrykXXXIX
st. strz. łączn.por. łączn.Seeman TadeuszGarbus1943-09-21/22Neon 5TempsfordHalifax LW-276 "E"LustroXXXII
ppor. sap.por. sap.Śmigielski TadeuszŚlad1942-03-27/28BootTempsfordHalifax L-9613 "V"TrawaV
ppor. piech.por. piech.Sokół TadeuszBug 21944-09-21/22Przemek 1BrindisiLiberator KG-834 "U"RozmarynLIX
rtm. kaw.mjr dypl.Sokołowski TadeuszTrop1942-03-30/31LeggingTempsfordHalifax L-9613 "V"Kopyto (poza)VI
ppor. piech.kpt. piech.Jaworski Tadeusz StanisławBławat1944-05-04/05Weller 17BrindisiHalifax JP-177 "P"Mewa 1XLIX
ppor. piech.kpt. piech.Starzyński TadeuszŚlepowron1944-04-08/09Weller 7BrindisiLiberator BZ-965 "S"JodłaXXXVII
kpt. int.mjr int.Stocki Tadeusz Ćma1942-10-02/03LatheTempsfordHalifax W-7773 "S"OsaXVI
ppor. piech.ppor.Tomaszewski TadeuszWąwóz1944-05-30/31Weller 30BrindisiHalifax JP-222 "E"Paszkot 1LVI
ppor. piech.ppor.Żelechowski TadeuszRing1944-04-12/13Weller 14BrindisiHalifax JW-272 "D"MyszXLI
por. sap.mjr sap.Cetys TeodorWiking1942-04-08/09CravatTempsfordHalifax L-9618 "W"ŁąkaVIII
por. łączn.mjr łączn.Hoffman TeodorBugaj1944-10-16/17Wacek 1BrindisiLiberator KG-994 "R"NewaLX
ppor. br. panc.ppłk. dypl. br. panc.Kostuch TomaszBryła1944-04-15/16Wildhorn I
(MOST 1)
BrindisiDakota FD-919 "I"BąkXLIII
kpt. sap.mjr sap.Wierzejski TomaszZgoda 21944-05-21/22Weller 29BrindisiHalifax JP-222 "E"KosLIII
ppłk. dypl. piech.płk. dypl. piech.Kobyliński WacławDziad1944-10-16/17Wacek 1BrindisiLiberator KG-994 "R"NewaLX
ppor.mjrKopisto WacławKra1942-09-01/02SmallpoxTempsfordHalifax W-7773 "S"RogiXI
por. tech lot.mjr tech lot.Pijanowski Wacław Dym1943-01-26/27GaugeTempsfordHalifax DT-727 "K"ŻubrXIX
por. art..kpt. art.Zaorski WacławRyba1942-09-03/04MeaslesTempsfordHalifax W-7773 "S"ŻabaXII
ppor. art.ppor.Szwiec WaldemarRobot1942-10-01/02ChiselTempsfordHalifax W-7776 "U"RakXV
ppor. piech.kpt. piech.Krokay WalerySiwy1943-02-20/21FileTempsfordHalifax DT-726 "H"SłońXXIII
por. br. panc.kpt.Ipohorski Lenkiewicz Wiesław Zagroda1942-03-30/31BeltTempsfordHalifax L-9618 "W"Błoto (poza)VII
por. piech.por.Szpakowicz WiesławPak1942-10-29/30PliersTempsfordHalifax W-7773 "S"rozbił sięXVII
ppor. piech.por. piech.Wiącek WiktorKanarek1943-03-19/20BeamTempsfordHalifax BB-340 "D"MewaXXVII
rtm. kaw.mjr kaw.Zarembiński WiktorZrąb1942-09-03/04MeaslesTempsfordHalifax W-7773 "S"ŻabaXII
ppor. art.porPluta WilhelmPion1943-03-19/20BeamTempsfordHalifax BB-340 "D"MewaXXVII
ppor. uzbr.kpt. uzbr.Michalczewski WincentyMir1942-09-03/04MeaslesTempsfordHalifax W-7773 "S"ŻabaXII
kpt. dypl. piech.ppłk. dypl.Ściegienny WincentyLas1942-09-03/04RheumatismTempsfordHalifax W-7774 "T"UgórIX
ppor. art.ppor.Pic WitoldCholewa1943-02-20/21FileTempsfordHalifax DT-726 "H"SłońXXIII
ppor.kpt. piech.Strumpf WitoldSud1943-03-13/14StockTempsfordHalifax DT-726 "H"Koza (poza)XXIV
rtm. kaw.mjr kaw.Uklański WitoldHerold1944-12-26/27Staszek 2BrindisiLiberator BZ 965 "V"Wilga 1LXIII
plut. łączn.ppor.Flont WładysławGrandziarz1944-10-16/17Wacek 1BrindisiLiberator KG-994 "R"NewaLX
pchor. łączn.ppor. łączn.Godzik Władysław Skrzat1944-10-16/17Wacek 1BrindisiLiberator KG-994 "R"NewaLX
kpr. lot.ppor. lot. Hauptman WładysławGapa1944-04-08/09Weller 6BrindisiHalifax JP-207 "E"Nil 1XXXVI
ppor. sap.por.Klimowicz WładysławTama1942-10-01/02GimletTempsfordHalifax W-7774 "T"ZamekXIV
ppor. piech.kpt.Kochański Władysław Bomba1942-09-01/02ChickenpoxTempsfordHalifax W-7775 "R"IgłaX
kan.por. art.Maksyś WładysławAzot1943-03-13/14WindowTempsfordHalifax HR-666 "E"ŻbikXXIV
ppor. piech.kpt. piech.Marecki WładysławŻabik 21944-05-21/22Weller 29BrindisiHalifax JP-222 "E"KosLIII
ppor. piech.por.Miciek WładysławMłot1943-01-25/26ScrewdriverTempsfordHalifax DT-726 "H"KrzakXVIII
pchor. łączn.ppor. łączn.Siakiewicz WładysławMruk1943-09-14/15Neon 9TempsfordHalifax JD-269 "Q"PierzynaXXX
pchor. łącz.ppor.Śmietanko WładysławCypr1944-07-30/31Jacek 1BrindisiLiberator KG-890 "S"SolnicaLVIII
por. art.kpt. art.Szubiński Władysław Dach1942-10-02/03LatheTempsfordHalifax W-7773 "S"OsaXVI
pchor. piech.ppor. piech.Wiśniewski WładysławWróbel1943-02-17/18WallTempsfordHalifax DT-725 "J"LisXXI
pchor.por.Klocek Niewęgłowski WłodzimierzGarłuch1943-10-18/19Oxygen 8Foulsham Halifax JD-362 "L"ObrusXXXIII
pchor. piech.ppor. piech.Lech WłodzimierzPowiślak1944-04-14/15Weller 11BrindisiHalifax JP-180 "V"Kura 1XLII
pchor.kpt. piech.Lipiński WojciechLawina1943-03-13/14BrickTempsford Halifax DT-627 "P"WółXXIV
por.mjrBąkiewicz ZbigniewZabawka1942-03-27/28BootTempsfordHalifax L-9613 "V"TrawaV
por. piech.por. piech.Matula ZbigniewRadomyśl1944-05-24/25Weller 23BrindisiHalifax JP-180 "V"Koliber 2LIV
pchor. br. panc.por.Mrazek ZbigniewAminius1944-04-12/13Weller 14BrindisiHalifax JW-272 "D"MyszXLI
ppor.por.Piasecki ZbigniewOrlik1942-01-06/07ShirtLakenheat Halifax L-9618 "W"KociołIII
por. art.kpt. art.Specylak Skrzypecki Zbigniew Tur 21944-07-30/31Jacek 1BrindisiLiberator KG-890 "S"SolnicaLVIII
pchor. art.por. art.Twardy ZbigniewTrzask1943-03-24/25CellarTempsfordHalifax DT-727 "K"SmokXXVIII
ppor. piech.kpt. piech.Waruszyński ZbigniewDewajtis 21944-05-21/22Weller 29BrindisiHalifax JP-222 "E"KosLIII
pchor. piech.ppor.Wilczkiewicz ZbigniewKij1944-05-24/25Weller 23BrindisiHalifax JP-180 "V"Koliber 2LIV
ppor. art.kpt. art.Jeziorański Nowak JanZych1944-07-25/26Wildhorn III
(MOST 3)
BrindisiDakota KG-477 "V"MotylLVII
ppor. piech.kpt. piech.Luszowicz ZdzisławSzakal1944-05-04/05Weller 17BrindisiHalifax JP-177 "P"Mewa 1XLIX
pchor. łączn.ppor. łączn.Peszke ZdzisławKaszmir1943-09-14/15Neon 6TempsfordHalifax BB-309 "T"Koc 1XXX
kpt. sap.mjr piech. sap.Sroczyński ZdzisławKompresor1944-12-26/27Staszek 2BrindisiLiberator BZ 965 "V"Wilga 1LXIII
pchor. kaw.por.Straszyński ZdzisławMeteor1944-05-10/11Weller 27Grottaglie ?Liberator EV-978 "R"Nil 2LI
pchor. piech.por. piech.Winiarski ZdzisławPrzemytnik1944-05-19/20Weller 18BrindisiLiberator BZ-965 'S"JaśminLII
pchor. piech.por. piech.Sikorski ZenonPożar1944-09-21/22Przemek 1BrindisiLiberator KG-834 "U"RozmarynLIX
ppor. mar.kpt.Gromnicki ZygmuntGula1944-04-9/10Weller 1BrindisiHalifax JP-180 "V"Koc 1XXXVIII
por.mjrMilewicz ZygmuntRóg1942-03-03/04CollarStradishallHalifax L-9618 "W"PoleIV
kpt. lot.kpt.Policiewicz ZygmuntŚwierk1942-09-03/04RheumatismTempsfordHalifax W-7774 "T"UgórIX
por. obs.kpt.Sawicki ZygmuntSamulik1944-04-03/04Weller 5BrindisiHalifax JP-207 "E"PierzynaXXXIV
pchor. kaw.ppłk.Ulm ZygmuntSzybki1944-05-10/11Weller 27Grottaglie ?Liberator EV-978 "R"Nil 2LI


 

Cichociemni w walce o niepodległość Polski:
Spośród 316 Cichociemnych zrzuconych na spadochronie do okupowanej Polski
40 walczyło o niepodległość Polski w latach 1918 – 1921:

Leon Bazała (1918-1920) | Jacek Bętkowski (1920) | Jan Biały (1918-1920) | Niemir Bidziński (1920) | Romuald Bielski (1919-1920) | Adolf Gałacki (1918-1920) | Stanisław Gilowski (1918-1920) | Jan Górski (1919-1920) | Antoni Iglewski (1915-1920) | Kazimierz Iranek-Osmecki (1913, 1916, 1920) | Wacław Kobyliński (1918-1920) | Bolesław Kontrym (1917-1918) | Franciszek Koprowski (1919-1920) | Tadeusz Kossakowski (1909-1920) | Julian Kozłowski (1918-1919) | Henryk Krajewski (1918-1920) | Leopold Krizar (1918-1920) | Stanisław Krzymowski (1914-1920) | Adolf Łojkiewicz (1918-1920) | Narcyz Łopianowski (1918-1920) | Zygmunt Milewicz (1918-1920) | Przemysław Nakoniecznikoff-Klukowski (1913-1921) | Leopold Okulicki (1914-1920) | Mieczysław Pękala-Górski (1918-1920) | Edward Piotrowski (1918-1920) | Jan Różycki (1917-1920) | Roman Rudkowski (1914-1920) | Tadeusz Runge (1917-1920) | Józef Spychalski (1916-1920) | Tadeusz Starzyński (1920) | Tadeusz Stocki (1920) | Aleksander Stpiczyński (1917-1920) | Witold Strumpf (1920) | Adam Szydłowski (1918-1920) | Wincenty Ściegienny (1918-1920) | Witold Uklański (1917-1921) | Józef Zabielski (1920) | Józef Zając (1920) | Wiktor Zarembiński (1920) | Bronisław Żelkowski (1920)

 

logo_pl_negatyw_czerowny-300x89 Wykaz zrzutów Cichociemnych

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości


 

 

Upamiętnienie Cichociemnych

jw-grom-pomnik-cc-4-300x248 Wykaz zrzutów Cichociemnychjw-grom-pomnik-cc-3-300x238 Wykaz zrzutów CichociemnychW 1989 r. powstał film dokumentalny „Cichociemni” (scenariusz i reżyseria Marek Widarski).

15 maja 2005 odsłonięto na terenie jednostki specjalnej – Jednostki Wojskowej GROM w Warszawie pomnik poświęcony cichociemnym spadochroniarzom AK. Znaczna część ekspozycji Sali Tradycji jednostki GROM poświęcona jest Cichociemnym.

Od 4 sierpnia 1995 roku jednostka nosi nazwę – Jednostka Wojskowa GROM im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej

W 2008 roku powstał film dokumentalny „My cichociemni. Głos żyjących” (scenariusz i reżyseria Paweł Kędzierski).

pomnik-cc-warszawa-761x642-300x253 Wykaz zrzutów Cichociemnych

Pomnik CC w Warszawie

7 października 2013 roku w Warszawie przy ul. Matejki, naprzeciwko Sejmu R.P. odsłonięto Pomnik Cichociemnych Spadochroniarzy AK.

cc-boening-300x199 Wykaz zrzutów CichociemnychW 2013 roku powstał film dokumentalny „Cichociemni. Wywalcz wolność lub zgiń” (scenariusz i reżyseria Dariusz Walusiak).

W 2016 roku Sejm R.P. ustanowił rok 2016 Rokiem Cichociemnych. NBP wyemitował srebrną kolekcjonerską monetę o nominale 10 zł upamiętniającą 75. rocznicę pierwszego zrzutu Cichociemnych.

cc-monety-300x157 Wykaz zrzutów Cichociemnychcc-pomnik-powazki--300x213 Wykaz zrzutów CichociemnychW 2017 roku PLL LOT umieścił znak spadochronowy oraz podpis upamiętniający Cichociemnych na kadłubie Boeinga 787 (SP-LRG).

Cichociemni są patronem wielu szczepów, drużyn oraz organizacji harcerskich. Opublikowano wiele książek i artykułów o Cichociemnych.

Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie znajdują się groby kilku Cichociemnych oraz poświęconym Im pomnik „TOBIE OJCZYZNO”

sala-tradycji-grom Wykaz zrzutów Cichociemnych

Sala Tradycji Jednostki Wojskowej GROM

 

 

Zobacz także:

 

 

 

Źródła:
  • informacje własne
  • Krzysztof A. Tochman: Słownik biograficzny cichociemnych. T. I. FKM Oleśnica, ISBN 83-902499-0-1
  • Krzysztof A. Tochman: Słownik biograficzny cichociemnych. T. II. ABRES Rzeszów, ISBN 83-902499-5-2
  • Krzysztof A. Tochman: Słownik biograficzny cichociemnych. T. III. OS Ostoja, Zwierzyniec – Rzeszów, ISBN 83-910535-4-7
  • Krzysztof A. Tochman: Słownik biograficzny cichociemnych. T. IV. OS Ostoja, Zwierzyniec – Rzeszów, 978-83-933857-0-6
  • Kajetan Bieniecki: Lotnicze wsparcie Armii Krajowej, Arcana Kraków 1994, ISBN 83-86225-10-6
  • Andrzej Paweł Przemyski – Z pomocą żołnierzom Podziemia, WKŁ Warszawa 1991, ISBN 83-206-0833-3
  • Andrzej Olejko, Krzysztof Mroczkowski – Szachownice nad okupowaną Europą, Libra, Rzeszów 2011, ISBN 978-83-89183-69-9

 

Kalendarium

37-550-1-1-232x300 Kalendarium

skoczek po wylądowaniu

w zbiorach NAC

7 grudnia 1939 – meldunek mjr. dypl. Włodzimierza Mizgier-Chojnackiego do dowódcy lotnictwa i obrony przeciwlotniczej gen. Józefa Zająca w sprawie przerzutu ludzi i sprzętu metodą zrzutów spadochronowych.

30 grudnia 1939 – pierwszy raport kpt. Jana Górskiego w sprawie łączności z Krajem, czyli utworzenia drogi powietrznej w celu pomocy walczącej Polsce.

21 stycznia 1940 – drugi raport kpt. Jana Górskiego

14 lutego 1940 – trzeci raport kpt. Jana Górskiego oraz kpt. Macieja Kalenkiewicza do gen. Kazimierza Sosnkowskiego.

16 kwietnia 1940 – utworzenie Wydziału Odbioru Zrzutów V-S (kryptonim: Syrena, Import, MII Grad) w Komendzie Głównej Związku Walki Zbrojnej

maj 1940 – kpt. Jan Górski oraz kpt. Maciej Kalenkiewicz pracują nad koncepcją „Użycie lotnictwa dla łączności i transportów wojskowych drogą powietrzną do kraju oraz dla wsparcia powstania. Stworzenie jednostek wojsk powietrznych”. Składają do Sztabu Naczelnego Wodza memorandum w tej sprawie.

14 maja 1940 – mjr. Lucjan Fijuth opracowuje założenia programu szkolenia wojsk spadochronowych.

5 sierpnia 1940 – gen. Kazimierz Sosnkowski  składa Naczelnemu Wodzowi gen. Władysławowi Sikorskiemu raport w sprawie zorganizowania specjalnych oddziałów spadochronowych.

10 października 1940 – Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych gen. Władysław Sikorski wydaje rozkaz L.408/II w sprawie przygotowania Polskich Sił Zbrojnych „do możliwości przerzucenia transportem lotniczym do kraju, do bezpośredniego wsparcia i osłony Powstania„.

cc-naszywka-300x109 Kalendarium

Z r z u t y    s k o c z k ó w

1941
cc-klamra-spadochronu-300x207 Kalendarium

oryginalna klamra spadochronu CC

15/16 lutego 1941 – pierwszy lot, zrzut w rejonie Skoczowa, 10 km od Cieszyna (okolice wsi Dębowiec). Operacja Adolphus

7/8 listopada 1941 – zrzut w rejonie Skierniewic (okolice wsi Czatolin, Łyszkowice 20 km na zachód). Operacja Ruction placówka odbiorcza Ugór.

27/28 grudnia 1941 – zrzut w rejonie Łowicza (22 km, pomiędzy Sochaczewem a Bolimowem, okolice wsi Brzozów Stary). Operacja Jacket

 
1942
37-578-18-300x206 Kalendarium

odbiór zasobnika, ćwiczenia w Largo House i Ringway

w zbiorach NAC

6/7 stycznia 1942 – zrzut w rejonie Mińska Mazowieckiego (11 km na południowy wschód, okolice wsi Cegłów, Stefanówka). Operacja Shirt placówka odbiorcza Kocioł.

3/4 marca 1942 – zrzut w rejonie Wyszkowa n. Bugiem (7 km na północny zachód, okolice wsi Łosinno). Operacja Collar placówka odbiorcza Pole.

27/28 marca 1942 – zrzut w rejonie Koniecpola (1,5 km na zachód od Przyrowa). Operacja Boot placówka odbiorcza Trawa.

30/31 marca 1942 – zrzut 1 w rejonie: Tłuszcz (okolice wsi Podstoliska). Operacja Belt placówka odbiorcza Błoto.

30/31 marca 1942 – zrzut 2 w rejonie: Końskie (okolice wsi Barycze). Operacja Legging placówka odbiorcza Kopyto.

8/9 kwietnia 1942 – zrzut w rejonie Łowicza (10 km, okolice miejscowości Drzewicz). Operacja Cravat placówka odbiorcza Łąka.

1/2 wrzesień 1942 – zrzut 1 na skraju Puszczy Kampinoskiej, pod Warszawą (okolice wsi Mariew). Operacja Chickenpox placówka odbiorcza Rogi.

1/2 września 1942 – zrzut 2 w rejonie Grójca (nadleśnictwo Łoś-Rogatki, okolioce miejscowości Izabelin). Operacja Smallpox placówka odbiorcza Igła.

3/4 września 1942 – zrzut 1 w rejonie Skierniewic (Łyszkowice, okolice wsi Czatolin). Operacja Rheumatism placówka odbiorcza Ugór.

3/4 września 1942 – zrzut 2 w rejonie Łowicza, okolice wsi Stachlew (12 km na południe). Operacja Measles placówka odbiorcza Żaba.

1/2 października 1942 – zrzut 1 w rejonie Garwolina (16 km na północny wschód, okolice wsi Łupiny). Operacja Chisel placówka odbiorcza Rak.

1/2 października 1942 – zrzut 2 w rejonie Dęblina (13 – 16 km, okolice wsi Pawłowice, Życzyn). Operacja Gimlet placówka odbiorcza Zamek.

1/2 października 1942 – zrzut 3 w rejonie Garwolina (6,5 km, okolice wsi Goiściewicz, Głosków). Operacja Hammer placówka odbiorcza Bór.

2/3 października 1942 – zrzut w rejonie Siedlec (15 km na północny zachód, okolice wsi Mokobody). Operacja Lathe placówka odbiorcza Osa.

29/30 października 1942 – planowany zrzut w rejonie Siedlec (13 km od Opola Lubelskiego). Operacja Pliers planowana placówka odbiorcza Kur. Samolot rozbił się wraz z załogą i skoczkami.

 
1943
zasobnik-2-297x300 Kalendarium

jeden z zasobników zrzutowych

25/26 stycznia 1943 – zrzut 1 onok szosy Warszawa – Radom (13 km na północ, okolice miejscowości Białobrzegi). Operacja Brace placówka odbiorcza Chmiel.

25/26 stycznia 1943 – zrzut 2 w rejonie Łowicza (16 km). Operacja Screwdriver planowana placówka odbiorcza Krzak.

26/27 stycznia 1943 – zrzut w rejonie Kielc (14 km na południowy zachód). Operacja Gauge placówka odbiorcza Żubr.

16/17 lutego 1943 – zrzut 1 w rejonie Końskich (okolice wsi Machory, Maleniec). Operacja Rasp placówka odbiorcza Sum.

16/17 lutego 1943 – zrzut 2 w rejonie Mińska Mazowieckiego (12 km na północny zachód), Kampinos. Operacja Vice placówka odbiorcza Lilia.

16/17 lutego 1943 – zrzut 3 w rejonie Piotrkowa Trybunalskiego (okolice Sulejowa, widły Pilicy i Czarnej). Operacja Saw placówka odbiorcza Koń.

17/18 lutego 1943 – zrzut 1 w rejonie Mordy, Stare Łepki (17 km od Siedlec). Operacja Floor placówka odbiorcza Puchacz.

17/18 lutego 1943 – zrzut 2 w rejonie Mińska Mazowieckiego (14 km na południowy wschód, okolice wsi Zgiechów). Operacja Wall placówka odbiorcza Lis.

19/20 lutego 1943 – zrzut w rejonie Radzic (9 km od Odrzywołu). Operacja Spokeshave placówka odbiorcza Pies.

20/21 lutego 1943 – zrzut 1 w rejonie Nakła (11 km na południowy wschód od Koniecpola). Operacja Rivet placówka odbiorcza Okoń.

20/21 lutego 1943 – zrzut 2 w rejonie Chęcin (20 km, okolice wsi Borszowice, Kotlice, pow. jędrzejewski). Operacja File placówka odbiorcza Słoń.

13/14 marca 1943 – zrzut 1 w rejonie Lelowa (8 km od Końskich)  Operacja Window placówka odbiorcza Żbik.

13/14 marca 1943 – zrzut 2 w rejonie Końskich (14 km na południowy zachód). Operacja Brick placówka odbiorcza Wół.

13/14 marca 1943 – zrzut 3 w rejonie Kielc (9 km na południowy wschód). Operacja Tile placówka odbiorcza Olcha.

13/14 marca 1943 – zrzut 4 w rejonie Zwolenia (9 km na północny zachód). Operacja Door placówka odbiorcza Kra.

13/14 marca 1943 – zrzut 5 w rejonie Celestynowa, Karpisk. Operacja Stock planowana placówka odbiorcza Koza.

zasobnik-4-300x122 Kalendarium

jeden z zasobników zrzutowych

14/15 marca 1943 – zrzut w rejonie Grodziska Mazowieckiego (okolice wsi Książenice). Operacja Step placówka odbiorcza Bat (później Solnica).

16/17 marca 1943 – zrzut w rejonie Stachlewa (12 km na południe od Łowicza). Operacja Attic placówka odbiorcza Żaba.

19/20 marca 1943 – zrzut w rejonie wsi Odrowąż, Wielka Dąbrówka (12 km na południowy zachód od Opoczna). Operacja Beam placówka odbiorcza Mewa.

24/25 marca 1943 – zrzut w rejonie miejscowości Wola Wodyńska, Hellenów (23 km od Siedlec). Operacja Cellar placówka odbiorcza Smok.

9/10 września 1943 – zrzut w rejonie wsi Osowiec (7 km od Grodziska Mazowieckiego). Operacja Neon 4 placówka odbiorcza Solnica (poprzednio Bat).

14/15 września 1943 – zrzut 1 w rejonie wsi Łucznica, Mariańskie Porzecze (8 km na północny zachód od Garwoilina). Operacja Neon 7 placówka odbiorcza Spodek.

14/15 września 1943 – zrzut 2 w rejonie Łowicza (14 km). Operacja Neon 10 placówka odbiorcza Dywan.

14/15 września 1943 – planowany zrzut 3. Operacja Neon 9 placówka odbiorcza Pierzyna. Samolot zestrzelony.

14/15 września 1943 – zrzut 4 w rejonie miejscowości Mokra Wieś (8 km od Tłuszcza). Operacja Neon 8 placówka odbiorcza Czajnik.

14/15 września 1943 – zrzut 5 w rejonie miejscowości Nieporęt  (9 km na południowy zachód od Radzymina). Operacja Neon 6 placówka odbiorcza Koc 1.

16/17 września 1943 – zrzut 1 w rejonie Wyszkowa (8 km na północny zachód). Operacja Neon 1 placówka odbiorcza Garnek.

16/17 września 1943 – zrzut 2 w rejonie miejscowości Mienia (14 km od Mińska Mazowieckiego). Operacja Neon 2 placówka odbiorcza Wieszak.

16/17 września 1943 – zrzut 3 w rejonie miejscowości Kąty, Borucza, za ujściem Bugu – Narwi (12 km od Tłuszcza). Operacja Neon 3 placówka odbiorcza Obraz.

21/22 września 1943 – zrzut w rejonie miejscowości Mistów 9 km od Mińska Mazowieckiego). Operacja Neon 5 placówka odbiorcza Lustro.

18/19 października 1943 – zrzut w rejonie miejscowości Nieborów (14 km od Łowicza), ostatni lot z Wielkiej Brytanii. Operacja Oxygen 8 placówka odbiorcza Obrus.

10 grudnia 1943 – przerzut drogą lotniczą 8 polskich ekip spadochronowych z Wielkiej Brytanii do Brindisi (Włochy)

 
1944
zasobnik-3-300x218 Kalendarium

jeden z zasobników zrzutowych

3/4 kwietnia 1944 – zrzut w rejonie Warszawy (26 km na wschód od stacji kolejowej Warszawa Wschodnia, okolice wsi Olesin), pierwszy lot z Włoch. Operacja Salamander placówka odbiorcza Zegar (tylko kurierzy).

3/4 kwietnia 1944 – zrzut w rejonie miejscowości Malcanów (10 km na południowy zachód od Mińska Mazowieckiego). Operacja Weller 5 placówka odbiorcza Pierzyna.

8/9 kwietnia 1944 – zrzut 1 w rejonie miejscowości Czarna, Ociesęki, Cisów (15 km od Kielc). Operacja Weller 4 placówka odbiorcza Mirt 1.

8/9 kwietnia 1944 – zrzut 2 w rejonie miejscowości Zamożna Wola (4 km na wschód od Rozprzy). Operacja Weller 6 placówka odbiorcza Nil 1.

8/9 kwietnia 1944 – zrzut 3 w rejonie miejscowości Paprotnia, Łękawica, widły Pilicy i Wisły (12 km na północny wschód od Dobieszyna). Operacja Weller 7 placówka odbiorcza Jodła 1.

9/10 kwietnia 1944 – zrzut 1 w rejonie miejscowości Nieporęt (okolice Radzymina).  Operacja Weller 1 placówka odbiorcza Koc 1.

9/10 kwietnia 1944 – zrzut 2 w rejonie mniejscowości Dąbrówka, Kołaków (15 km na północny zachód od Tłuszcza). Operacja Weller 2 placówka odbiorcza Imbryk.

12/13 kwietnia 1944 – zrzut 1 w rejonie miejscowości Siodło, Zalesie (okolice Mińska Mazowieckiego). Operacja Weller 3 placówka odbiorcza Wieszak.

12/13 kwietnia 1944 – zrzut 2 w rejonie miejscowości Bełżyce (13 km od Lublina). Operacja Weller 14 placówka odbiorcza Mysz.

14/15 kwietnia 1944 – zrzut w rejonie miejscowości Koniusze (17 km na północny wschód od Krakowa). Operacja Weller 11 placówka odbiorcza Kura 1.

15/16 kwietnia 1944 – lądowanie na polkowym lotnisku w rejonie miejscowości Matczyn (16,5 km od stacji kolejowej Lublin Miasto). Operacja Wildhorn 1 placówka odbiorcza Bąk.

16/17 kwietnia 1944 – zrzut 1 w rejonie miejscowości Kazimierzów (7 km na południowy wschód od Sochaczewa). Operacja Weller 10 placówka odbiorcza Przycisk.

16/17 kwietnia 1944 – zrzut 2 w rejonie miejscowości Baniocha (26 km od stacji kolejowej Warszawa Główna, okolice Grodziska Mazowieckiego). Operacja Weller 12 placówka odbiorcza Kanapa.

16/17 kwietnia 1944 – zrzut 3 w rejonie miejscowości Krawcowizna, za ujściem Bugu i Narwi (okolice Tłuszcza). Operacja Weller 15 placówka odbiorcza Obraz.

27/28 kwietnia 1944 – zrzut w rejonie miejscowości Bychawka, Bystrzyca (18,5 km od Lublina). Operacja Weller 21 placówka odbiorcza Koza.

30/1 maja 1944 – zrzut w rejonie miejscowości Przybyszew (23 km na południe od Grójca). Operacja Weller 16  placówka odbiorcza Klosz.

4/5 maja 1944 – zrzut 1 w rejonie miejscowości Dalechowice, Kazimierza Wielka (15 km na południe od Skalbmierza). Operacja Weller 17 placówka odbiorcza Mewa 1.

4/5 maja 1944 – zrzut 2 w rejonie miejscowości Wola Gałęzowska  (31 km od Janowa Lubelskiego). Operacja Weller 26 placówka odbiorcza Szczur.

10/11 maja 1944 – zrzut w rejonie miejscowości Ślepietnica, Żerechowa (19 km na południowy wschód od Piotrkowa Trybunalskiego). Operacja Weller 27 placówka odbiorcza Nil 2.

19/20 maja 1944 – zrzut w rejonie miejscowości Opatkowice, Bronowice (18 km od Puław). Operacja Weller 18 placówka odbiorcza Jaśmin.

21/22 maja 1944 – zrzut w rejonie miejscowości Wierzbno (24 km od Krakowa). Operacja Weller 29 placówka odbiorcza Kos.

24/25 maja 1944 – zrzut w rejonie miejscowości Zabierzów Bocheński (11 km na północ od Bochni). Operacja Weller 23 placówka odbiorcza Koliber 2.

29/30 maja 1944 – lądowanie na polowym lotnisku w rejonie miejscowości Wał Ruda, Jadowniki Mokre (18 km na północny zachód od Tarnowa). Operacja Wildhorn II placówka odbiorcza (lądowisko) Motyl.

30/31 maja 1944 – zrzut w rejonie miejscowości Rakszawa, Dąbrówka (7 km na północ od Łańcuta). Operacja Weller 30 placówka odbiorcza Paszkot 1.

25/26 lipca 1944 – lądowanie na polowym lotnisku w rejonie miejscowości Wał Ruda, Jadowniki Mokre (18 km na północny zachód od Tarnowa). Operacja Wildhorn III placówka odbiorcza (lądowisko) Motyl.

30/31 lipca 1944 – zrzut w rejonie miejscowości Osowiec, Radonie, Podkowa Leśna, Polana (7 km od Grodziska Mazowieckiego). Operacja Jacek 1 placówka odbiorcza Solnica.

zasobnik-5-300x300 Kalendarium

jeden z zasobników zrzutowych

21/22 września 1944 – zrzut w rejonie miejscowości Czaryż (8 km na południowy wschód od Secemina). Operacja Przemek 1 placówka odbiorcza Rozmaryn.

16/17 października 1944 – zrzut 1 w rejonie Piotrkowa Trybunalskiego (19 km na południowy wschód, okolice wsi Tomawa, Żerechowa – Kolonia). Operacja Wacek 1 placówka odbiorcza Newa.

16/17 października 1944 – zrzut 2 w rejonie miejscowości  Tomawa, Żerechowa – Kolonia (19 km od Piotrkowa Trybunalskiego). Operacja Poldek 1 placówka odbiorcza Newa.

18/19 listopada 1944 – zrzut w rejonie miejscowości Osowiec (7 km od Grodziska Mazowieckiego). Operacja Kazik 2 placówka odbiorcza Solnica.

22/23 listopada 1944 – zrzut w rejonie miejscowości Szczawa. Mogielnica (24 km od Nowego Targu). Operacja Kazik 1 placówka odbiorcza Wilga.

26/27 grudnia 1944 – zrzut w rejonie góry Mogielnica, w okolicach mniejscowości Szczawa (26 km na północny wschód od Nowego Targu). Operacja Staszek 2 placówka odbiorcza Wilga 1.

26/27 grudnia 1944 – zrzut misji brytyjskiej w rejonie miejscowości Bystrzanowice, Żarki (8 km od Janowa k. Częstochowy, 31 km od Częstochowy), ostatni lot do Polski. Operacja Freston placówka odbiorcza Ogórek.

 

1